2015 Fuarları Yeni Ve Yeniden Diyorlar!

Tasarımın günümüzde ilerlediği yolu tarif etmek istersek, bunu dört kelimeyle özetleyebiliriz: Basit, doğal, el yapımıve iyi düşünülmüş. Anlamsız, uçarıtasarımlar artık sürgün edilmekte. Evimizdeki objelerin sadece ihtişamlıve güzel olmalarıyla değil, aynızamanda çevreye duyarlı, uzun süre kullanıma uygun olmalarıyla da ilgileniyoruz. Bu nedenle, önümüzdeki yıl için doğaya saygılı, kısa sürede hem görüntü hem de malzeme olarak eskimeyecek altıana trend belirledik. Bütün bu trendler tasarımda sağlıklı, yüce ruhlu ve alçak gönüllü bir dönemin başladığının sinyallerini veriyor.

1. LİMON PARLAKLIĞI

Dekorasyonda geçtiğimiz yol sık sık kullanılan mavi ve zeytin yeşilinin karşısında bu sene çarpıcı sarı, lime ve turuncu var. Bu renk skalası mobilyalarda donuk gölgeler yaratmak yerine onları daha geometrik, kıvrımlı, dokulu, oyuncu kılıyor. Vitamin kaynağı, enerji yağmuru ve her zaman heyecanı dinç tutan bu renkler daha dinamik mekan ritmi isteyenlerin gözbebeği olacak.

2. MÜTEVAZI MALZEMELER

Malzeme kullanımı konusunda tasarımcılar uzun yıllar parlak lakeler, yansıtmalı metaller ve egzotik ağaçlarla aşırıya kaçtıktan sonra, bir arınma ayinine ihtiyaç duydular sanki. Kullanılmayanlar listesine toksik maddeler ve çevreye zararlı malzemeler girerken, tercih edilenler listesine de saf, doğayla, bütçeyle ve insanla dost malzemeler girmekte. İşlenmemiş açık renk ahşaplar, mantar ve cilasız taşlar doğal bir cazibeyle gündelik hayata giriş yapıyor.

3. BAKIR VE PİRİNÇ

Mütevazi malzemeler trendine paralel, tasarımda kullanılan metalin cinsi de değişti. Eskiden altın ve gümüş kaplamalar ve renkler ön plandayken, bu yıl bakır ve pirinç zirvede. Trend tahmin yazarları bu durumu şöyle açıklıyor: “Altın ve gümüş renkli yüzeyler her zaman parlak ve kusursuz görünmeli, geçen zaman bu yüzeyleri çirkinleştirirken pirinç ve bakır kaplı yüzeyleri güzelleştiriyor. Kısaca, hem uzun süreli kullanım hem de yaşlandıkça güzelleşme fikriyle barışmak için bu iki malzemeye de hoşgeldin diyebilirsiniz.”

4. ÖNE ÇIKAN AYDINLATMALAR

Son yıllarda aydınlatma tasarımında yaşanan gelişmeleri teknolojinin sunduğu led’ler ve halojen ampullerle bağdaştırabilir elbette. Fakat teknolojik gelişmeler bir yana, son yıllarda tasarımcılar aydınlatma tasarlamaktan büyük bir haz aldıklarını ürünleri aracılığıyla kullanıcılara kanıtlıyorlar. Aydınlatmalar artık birer ışık enstalasyonu ya da heykel gibi. Fransız tasarımcı Matali Crasset’nin İspanyol aydınlatma markası Arturo Alvarez için tasarladığı Rhizome sarkıt aydınlatma, avize konseptine getirilen modern bir yorum olarak karşımıza çıkıyor.

5. JAPON TASARIMLARI

Tsunami felaketinin ardından Japonya’nın uzun bir toparlanma dönemine ihtiyacı oldu. Bu dönemin Japonlar üzerinde olumsuz etkileri olmasının yanı sıra, tasarımcılar arasında yaratıcılık daha da artarak, uluslararası tasarım sahnesinde daha sık yer almalarına neden oldu. Nendo tasarım ofisi, Moroso, Cappellini ve Foscarini gibi ünlü markalar için ürün tasarlarken, Tokujin Yoshioka’da Kartell için Invisibles adlı bir seriye imza attı. Japon tasarımcılara hükmeden ikinci yaygın tema da doğaya karşı duydukları sonsuz sevgi ve tutku. Naoto Fukasawa ve Tokujin Yoshioka gibi tasarımcılar çakıl taşı, su damlası, buzul ve bulut formlarından ilham alarak şaşırtıcı formlar yaratma yeteneğine sahipler.

6. ANA HATLAR

Bu sene kanepeler şişmanlıyor olabilir fakat onun dışında bütün mobilyalar sıfır beden modasına uyuyor. İncecik çizgilerle çizilmiş bir sandalye ve masa hayal edin ya da çizgiler sayesinde üç boyutlu olabilen aydınlatmalar. İşte gerçek rafine şıklık burada. Peter Emrys Roberts tarafından Driade için tasarlanan Clubland kanepe sanki resim defterindeki bir skeç gibi görünüyor. Japon tasarım ofisi Nendo’nun Cappellini için tasarladığı ve ismi ‘Thin Black Table’ olan masa havada uçuyormuş izlenimi veriyor. Bu gruba dahil olan tasarımlarda genellikle mürekkep siyahı ve kemik rengi tercih ediliyor çünkü böylece arzu edilen boşluk ve hafiflik duygusu ortaya çıkıyor.

 

Kısacası, lokal ile globalin, el imalatı ile makine/seri üretiminin buluşturuğu yeni bir döneme giriyoruz. Büyük konforlu koltuklar, modern masalar ve sehpalarda hacim duygularını iyi çalıştırmanızı tavsiye ederim çünkü boyutlar büyük olacak. Dekoratif aydınlatmalar da revaçta, özellikle sanatsal formlarda olanları. Vintage ve antik parçalar iyi satmaya devam edecek ama  ‘modern’ antikalarda… Yani modern klasizme bir dönüş görüyoruz.  Evleri yenilemek için ekonomik olma yerine lüksist ve kalıcı olma davranışı tercih edilecek. Döşemelik kumaşlarda, halılarda ve porselen eşyalarda ise  büyük bir sadeleşme dönemine hazır olun!