2015 Yaz Sezonu, Yeni Lüks Formüllerinin Habercisi

Yeni sezonun sıcak rüzgarları, beraberinde trend tahmin ajanslarının “yeni lüks formülleri” ile ilgili anonslarını da getiriyor. Yorumlayacak olursak tümünün ortak noktası “kişisellik” teması üzerine kurulu. Evler artık hiç olmadığı kadar özgür. Ne istediğini bilen tüketici artık modayı takip etmek istemiyor. Kendi beğeni ve ihtiyaçlarını ön planda tutuyor. Kişiselleşen dekorasyon trendleri, doğaçlamaya açık düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Bu şekilde herkes kendi stilini oluşturma özgürlüğünü kullanıyor; herkes farklı kompozisyonlar kurguluyor. Yaz demek biraz da “kendini önemsemek” değil mi zaten?

 1. 2015 yaz renkleri-parlayan dore ve bakır tonları

Geçtiğimiz yılın bembeyaz evleri bu yaz renk paletinin belli duraklarına uğrayarak hareketleniyor. İpek Yolu’ndan ilham alan baharat tonları, mücevher renklerinin yükselişi gibi rüzgarlar ve Rusya-Ortadoğu satınalma kitlesinin büyümesi ile dore, bakır tonları neredeyse tavan etkisi yapmakta. Şıklık, parıltı, hareket, gösteriş, geleneksel lüks temasının modernize edilmiş yalın tasarımlarıyla gündeme yerleşiyorlar.

dore-bakir-tonlari

 

2. En konformist yıl

Sırf şık olmak için rahatımdan vazgeçmek mi, asla! Siz de aynı fikirdeyseniz bu yıl bizim yılımız. Evlerde maksimum konfor yaratmak için çalışan markalar sayesinde evimizde “rahatımıza bakacağız.” Keyif, ergonomi, iyi hissetmek gibi anahtar kelimelerin peşinde olun!

3. En gözde meslek: Zanattkârlık

El işçiliği (özellikle de mobilyada, ahşap işçiliğinde) dekorasyon dünyasının eskiden yeniye uzanan en önemli kahramanı. 2015, zanaatın günlük yaşama dahil olduğu yıllardan. Bu nedenle el işçiliği ile hazırlanmış ahşap iskeletler, deri kaplamalar, el işçiliğinin öne çıktığı mutfak sistemleri, seramik yüzeyler ve cam dokular “lüks”ün odağına yerleşiyor.

4. Eklenme+çoğalma+eksilme= Değişim

Bu yıl tasarımcıların ilgisini çeken tasarım kriterlerinden biri de değişkenlik ve modülerlik. Çok fonksiyonlu ya da büyüyüp küçülebilen mobilyalarla mekanın ihtiyacı olan formülleri bulmak biz kullanıcıya bırakılıyor. Kanepeye bir köşe ekleyip, sırt bölümünü arkaya iterek onu bir yatağa çevirebilir, rafların yerleriyle oynayarak kendi kütüphanenizi yaratabilirsiniz.

5. Köklere dönüş

Son yıllarda birbirine yakın duran zıt dekorasyon stillerini aynı mekanda uygulamak çok popüler. Doğu-Batı senteziyle başlayan eklektik akım, farklı yorumlarla her eve uygulanabiliyor. Çin vazolarından Afrika bambularına, Fransız dantellerinden İngiliz bahçelerine, Osmanlı motiflerinin coşkusundan İskandinav minimalizmine, Venedik aynalarından neo-barok yorumlara kadar pek çok öğe, zevke ve beğeniye göre kişiselleşen evlerde yerini alıyor.

6. Yılın muhteşem ikilisi: Ahşap ve cam

Dekorasyonda kullanılan en saf iki malzeme ahşap ve cam bu yıl, çevre dostu ve doğal kolajların yer aldığı evlerde sıkça kullanılıyor. Brüt beton, beyaz lâke mobilyalar, çelik ve metal aksamlı ahşap masalar, şeffaf ya da renkli cam aksesuarlarla bohem atmosferler yaratmanıza olanak tanıyor.

7. Ekosisteme dönüşen evler

Eskiden evi orkide, frezya, gala, ortanca gibi renkli çiçeklerle doldurmak modaydı. Bu günler gerçekten eskide kaldı çünkü artık çimenden, yeşil yapraklı çalılıklar ya da kaktüslere uzanan yeşil bir yol sizi bekliyor. Doğal ahşap mobilyaların ham ketenlerle kombine edildiği evler, yeşil bitkilerin entegre edildiği modern tasarımlarla renkleniyor.

8. Afrikaya genel bakış

Motifleri, renge olan tutkusu, zanaat teknikleri, vahşilik ve ilkellikte gizli güzelliği ile tüm zamanların ilham kaynağı Afrika, 2015’de yine yükselişte. Elizabeth Leriche’in Maison&Objet fuarında topladığı tasarımlar, kültürler arasındaki diyalogların ortaya muhteşem hazineler çıkardığını gösteriyordu. Özellikle Moroso’nun M’afrique koleksiyonuna kısa bir bakış, yükselişte olan bu eğilimi net bir biçimde açıklıyor.

semcollections

9. Benzersizi arama

Kendine güvenen, taklit edilmesi zor, ana hatları son derece sade ama teknolojik altyapısı oldukça karmaşık ve güçlü olan tasarımlar niş bir eğilim oluşturma yolundalar. Tek olana sahip olmanın verdiği haz hiçbir şeyin yerini tutmuyor. Sıradanlıktan son sürat kaçmak istiyoruz. Her yerde aynı şeyi görme fikri artık hoşumuza gitmiyor. Herkes yaşam tarzında, yaptığı ve sevdiği şeylerde seçme özgürlüğüne sahip olmayı arzuluyor. Farklı olma isteği banalliği yok eden ipuçları sunuyor bizlere. Stillerin pusulası “eşsiz” yönüne doğru gidiyor. Her birimiz yaşama sanatındaki başkalıkları ortaya çıkarmak için kendi özel işaretlerimize ve ritüellerimize sahip olmak istiyoruz ve artık uyumlu olmakla ilgilenmiyoruz.
10. Nordic tasarımların peşindeyiz

İskandinav ülkeleri sessiz, yumuşak ve sade dekorları, doğayla bütünleşen atmosferler yaratıyor. İlk sırayı daima işlevsel olmaya bırakan İskandinav bakış açısı, biraz rustik, biraz folklorik ama hep modern olmayı başarıyor.