21. YÜZYILIN VAZGEÇİLMEZİ: GİYİNME ODALARI

Evlerdeki konfor arayışı arttıkça, özellikle kişisel ihtiyaçlarımıza yönelik sistemler de yüksek oranda dikkat çeker oldular. Bunlardan biri de giyinme odaları ve mekân çözümleri. Yüzlerce kıyafet ve aksesuardan arınarak rahatlayan yatak odaları ile birleşik konumlanan bu mekanlar için geliştirilen raf, çekmece, askı gibi saklama formülleri de başlı başına bir mobilya kategorisi olarak değerlendiriliyor.

 

Mimar A.Ozan Ekşi.

Gardırobunuza sığmayan, çekmecelerden dışarıya taşan bir kıyafet koleksiyonu ile karşı karşıyaysanız, artık evinizde yatak odanızın sınırlarını aşarak ya da oda içinde paneller yardımıyla oluşturabileceğiniz bir giyinme odasına ihtiyacınız var demektir. Gün geçtikçe sayısı artan giysiler, kendilerine rahat bir ortamda yerleşim hakkı bulamazlarsa, buruşmaya ve dolap içinde kaybolmaya başlarlar. Öncelikle aradığınız bir kıyafete, elinizi attığınızda rahatlıkla ulaşmak ve ikinci kez ütülemeden giyebilmek için evinizin hangi bölümünü giyinme odasına dönüştüreceğinize karar verin. Unutmayın amaç her şeyi görebilmek ve daha rahat seçebilmektir.

Yatak odanızın bir bölümünde açık ya da kapalı sistem olarak tasarlayabileceğiniz bir giyinme bölümü yaratabilir ya da odalardan birini giyinme odası olarak ayırabilirsiniz. Eğer bir giyinme odası tasarlamaya karar verdiyseniz, penceresi en az olan odayı tercih etmeli ve böylece giysilerinize daha fazla yer ayırmalısınız. Ayrıca kolonların ve kirişlerin fazla olduğu odalar da giyinme odası yapmak için idealdir. Çünkü kolonlar arasında yapacağınız düzenlemelerle kazaklarınız ya da ayakkabı, çanta gibi aksesuarlarınızı rahatlıkla yerleştirebilirsiniz. Ayrıca modüler sistemlerle, ihtiyaçlarınıza cevap verecek pratik çözümler yaratabilirsiniz.

Odanıza karar verdikten sonra ihtiyaçlarınıza göre bir tasarım planı yapmalısınız. Sahip olduğunuz kıyafetlerin ve diğer eşyalarınızın stillerini, boyutlarını, özelliklerini ve ne kadar aralıklarla kullandığınızı düşünüp tasarlamalısınız. Kıyafetlerinizi daha çok askıya asmayı mı tercih ediyorsunuz, yoksa raflara yerleştirmeyi mi? Ayakkabılarınızı, çantalarınızı, kemer, kravat gibi aksesuarları nereye koyacaksınız? Derinliği geniş olan raflarınıza tişört ya da kazaklarınızı önlü arkalı yerleştirebilirsiniz ancak bu durumda raf seçiminizi çekilebilen raf, sepet gibi bölmeler olarak yapmalısınız. Tüm bu detayları planladıktan sonra giyinme-soyunma eylemlerini en kısa zamanda ve pratik biçimde halledebileceğiniz bir alana kavuşabilirsiniz.

GİYİNME ODASINI NASIL PLANLAMALIYIZ?

Soyunma odası evin geri kalan alanları kadar sofistike ve konforlu olabilmeli. Ayrıca her kişinin ihtiyacı farklı olduğu için bu alanların detaylı olarak planlanılması kullanıcıya günlük hayatında zaman sağlayacaktır. Dolap odalarını tasarlarken odaklanılması gereken en önemli konu giysilerin kolayca seçilmesidir ve bunun için de birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor;

* Dolap odasını iki kişi kullanacaksa net olarak erkek ve kadın kıyafetleri için alanlar belirlenmelidir. Hatta ideal şartlarda, geniş bir oda iki bağımsız bölümde çözülebilir.

*Dolap odası tasarlamadan önce mevcut kıyafetlerin hacmi, adedi ve uzunluklarına bakılmalı, neleri asmak, neleri raf düzeni içerisinde kaldırmak isteyeceğinize karar vermelisiniz.

*Konum olarak doğal ışık alan ve havalandırması olan alanlar tercih edilmelidir. Havalandırma imkânı yok ise mekânın suni olarak otomatik bir şekilde devreye giren bir aspiratör sistemi ile desteklenmesi gerekir.

*Mağaza sisteminde, mobil askı elemanları kullanıldığı takdirde, yazlık ve kışlıklar, sezon değişiklikleri içinde, farklı ihtiyaçlar için esneklik sağlar.

*Çekmece derinlikleri ihtiyaçlara göre planlanmalıdır. (Örneğin çorap ve iç çamaşırları daha dar alanlara yerleştirilmelidir.)

*Odanın içine küçük puf, bank veya benzeri bir oturma ünitesi yerleştirebilirsiniz.

*Rahatça kullanılacak şekilde bir boy aynası almalısınız.

*Ayakkabılar için kapaklı dolap kullanın. Ayakkabılarınızı dar raflarda veya daha derin dolap alanınız varsa çekmeli raflarda muhafaza edebilirsiniz. Çizmeler için farklı raf yükseklikleri veya bölümlere ayrılmış çekmeceler düşünülebilir. Ayrıca çekmece önleri cam olursa içindeki eşyalar da rahatlıkla görülebilir.

*Çantaların bulunduğu rafları pleksi ayraçlar ile böldürebilir, böylece çantaların üst üste binmesini engelleyebilirsiniz.

*Giyilmiş kıyafetlerin kaldırılmadan önce havalandırılabileceği ve kirlilerin atılabileceği bir bölüm olmalıdır.

*Giyinme odanızı ya da dolabınızın içini planlarken, öncelikle, daha çok askı asacak yere mi yoksa raflara ve çekmecelere mi ihtiyaç duyduğunuza karar verin. Bu kararı verirken dolabınızdaki kıyafetlerin boyunu da hesaba katmalısınız. Dolabınızdaki uzun elbiseler ve etekler diğerlerine fark atıyorsa, askı asacak geniş mekânlara giyinme ünitenizde daha çok ihtiyaç duyarsınız. Genel olarak ayakkabıları koyacağınız alt raflar, palto ve uzun elbiselerinizi asabileceğiniz yüksek askılıklar, t-shirt ve kazaklar için açık raflar, gömlek ve ceketler için çekmece veya gözler olmalıdır. Giysileriniz için yaratılan bu bölümde yatak odalarında devamlı kullanılan havlu, bornoz, çarşaf gibi eşyalarınızı da koyabileceğiniz kısımlar da planlayın. Sistemde göz seviyesinin üstünde kalan derin raflar veya çekmeceler arka planda kalan eşyalarınızı görmenizi engellediği için, hafif ve az sıklıkta kullanılan eşyaların depolanması için düşünülmelidir.

*Geniş bir yatak odanız varsa ve giyinme odası olarak odanın bir bölümünü ayırmak istiyorsanız, bir bölücü görevi üstelenen panellerden ve kabin sistemlerinden yararlanabilirsiniz. Kabin sistemlerinde, mekânda kabin olarak kullanılacak ayrı bir bölüm olmasa da odanın sadece bir bölümü kapı ile ayrılarak farklı bir şekilde değerlendiriliyor.

*Giyinme odalarında, hem genel alanda gölge yaratmayacak hem de kıyafet renklerinin rahatça seçilmesini sağlayacak şekilde kombine aydınlatma armatürleri kullanmak gerekiyor. Askı alanlarını da ayrıca aydınlatmakta fayda var. Burada seçilecek ampul renkleri de önemli rol oynuyor. Dolap alanları içinde genelde ince floresan bazlı aydınlatmalar, ısınmadıkları ve genel ışık sağladıkları için tercih edilir. Tavanlarda ise halojen bazlı spot kullanabilir; şıklık yaratmak istiyorsanız dekoratif bir sarkıttan da istifade edebilirsiniz.