Beyazın Dayanılmaz Hafifliği

Beyaz rengin mevsimi başladı. Lightoloji yani sadeleşme ve sakin ortamlar yaratma felsefesini evlere taşıyan beyaz renk, hafif bir başlangıç yapmak için en doğru adım.

Gözleri dinlendiren ve mekanı gerçek boyutlarından daha büyük gösteren beyaz, neredeyse tüm mimarlar tarafından tavsiye edilen bir renk. Işık, seçilen beyazın tonunu etkiler; bu yüzden kuzeye bakan bir odada kreme yakın, güneşli bir odada ise, griye yakın beyaz kullanabilirsiniz. Beyaz dengeleyici bir renktir. Yanındaki her renge kucak açar.

Bodrum ve Yunanistan beyaz denildiğinde ilk akla gelen yerlerdir. Akdeniz’de yer alan birçok sahil şeridi de şehir düzenlemesinde ve dekorasyonda beyazı tercih eder. Kıvrımlı ferforjelerin, hezaren mobilyaların yer aldığı country tarzı, Akdeniz’de beyaz ve beyazın tonlarıyla hayat bulur. Beyazın yer almadığı bir İskandinav evi de düşünülemez. Hem kültürleri hem stilleri etkisine alan beyaz, podyumlarda da sezonun tercih edileni arasında. Christian Dior, Chanel, Yves Saint Laurent gibi modanın devleri ilkbahar yaz sezonuna özel hazırladıkları koleksiyonlarında tamamen beyaz kreasyonlarıyla mercek altına girdi.

Beyaz evlerin püf noktaları


Evde beyazın bir bütün olarak yer almasını istiyorsanız işe duvarları ve zemini beyaza boyayarak başlayabilirsiniz. Beyazın soğuk bir renk olduğu klişelerini geri plana atabilirsiniz. Kendinden işlemeli tekstilleri kullanırsanız ışığın verdiği gölgeler sayesinde mekâna hareket katarsınız. Aksesuar seçimlerinde cömert davranmak bu stilin önemli püf noktaları arasında. Beyaz renk mobilya seçmek takım olarak kullanıldığında kolay. Fakat farklı yerlerden alacağınız mobilyaların ton farklılıklarını göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Newton ve beyaz


Beyaz, görülebilir dalga boylarındaki tüm renkleri kapsayan akromatik bir renktir. Kırmızı, yeşil ve mavi ışıkların karıştırılmasıyla beyaz ışık oluşturulabilir. Eskiden beyazın ışığın doğal rengi olduğu kabul edilirdi. Ancak Newton, tam tersine beyazın tüm renklerin birleşimi olduğunu kanıtladı. Newton, bir ışık kaynağından çıkan ışığın bir cisme çarpıp aydınlatması olayına farklı bakıp, ışığın hareket ettiğini ve sonlu bir hızı olduğunu düşünmüş. Mercek ve prizmalar kullanarak bu ışık tayfını tekrar beyaz ışığa çevirmeyi başarmış. Newton karanlık bir odada küçük bir delikten gelen güneş ışığını bir prizmadan geçirerek bir renk tayfı oluşturmuş ve beyaz ışıktan gelen gökkuşaklarının nasıl oluştuğunu açıklamış.

Yansımalarla renklenen mekânlar

Beyaz yalın bir renk gibi görünse de içerisinde bütün renkleri barındırır. Beyaza boyadığınız bir duvarın birçok tonunu gün içerisinde görebilirsiniz. Kimi zaman sarıya, yeşile, kimi zaman maviye ya da griye dönük bir renkle karşılaşabilirsiniz. Tamamen beyaz olan bir oda gölge oyunlarıyla mekâna hareket katar.

Beyazın evdeki etkisi

Beyazın hâkim olduğu bir dekorasyon soğukkanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Huzur ve güven verir. Ev içerisinde geçen vakitlerde düşünce gücünü arttırır. Bunun yanında insana hüzün veren, dertlerini ve sıkıntılarını hatırlatan bir yanı da vardır. Beyaz bir dekorasyonda, bu rengin diğer renklerle olan uyumu göz önünde bulundurularak küçük dokunuşlarla farklılıklar yaratılabilir. Yazın koltuk üzerine koyacağınız küçük mavi bir yastık bile bu değişime öncülük edebilir.

Bir sembol olarak beyaz

Toplumumuzda ve diğer pek çok yerde beyaz saflığın ve aydınlığın simgesidir. Beyaz bir sayfa bizim için yeni başlangıçları, beyaz bayrak ise iyi niyeti barışı, istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Tabii bu durumun farklı algılandığı yerler de mevcut. Asya ülkelerinde özellikle Çin’de ve Hint ülkelerinde beyaz ölümün ve yasın sembolüdür. Beyaz rengi seven insanlar genellikle temizliği, aydınlığı ve düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş, soğukkanlı ve uzlaşmacı kişilerdir.

VIP TURKEY TEMMUZ 2015