DAĞINIKLIĞI ORTADAN KALDIRAN DETAYLAR

Banyo gereçleri, kıyafetler, takılar, çantalar, dergiler ve daha onlarca eşyayı depolamak için mevcut mobilyalarınız yeterli gelmiyorsa ve daha fazlasını alacak bir yeriniz yoksa aksesuarlardan yardım alabilirsiniz. Unutmayın; organize bir yerleşimin en yaratıcı kulvarı şüphesiz küçük detaylardan geçer.

 

Yaşam alanlarında düzen şüphesiz herkesin olmasını istediği ancak ipin ucunu kaçırınca işin içinden nasıl çıkacağını bilemediği bir kavram, aslında uzmanlar; konut projelerinin başında mimari ile bütünleşmiş saklama çözümlerinin olması gerektiğini ve sade bir yaşam için az eşyayı motto edinmenin önemini vurguluyor. Fakat yine de mevcut sistemler yeterli gelmeyince farklı çözümlerin peşine düşüyoruz. Mesela saklama-depolama sorununa çözüm getiren yaratıcı aksesuarlarla fazla zaman harcamandan depolama çözümleri üretebilirsiniz. Özellikle yatak odası, banyo ve mutfak için piyasada yaratıcı tasarımlar bulmak mümkün.

 

 


Yatak odanızı iyi planlayın

Hayatın üçte birini uyuyarak geçirdiği gerçeğinden yola çıkarak yatak odalarının evlerde ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Dingin bir atmosfere sahip olması gereken bu alanlar, giysilerin yığılması, okunan kitap ve dergilerin bir köşeye atılmasıyla çoğu kez son derece karışık bir hale geliyor. Öncelikle giysi dolaplarınız için satın alabileceğiniz birkaç karton kutu, dolap içi düzenleyiciler gibi aksesuarlarla bundan kurtulabilirsiniz. Başucunuza koyacağınız komodinler, yatak altlarına yerleştireceğiniz kutular ve raflar da işinizi kolaylaştıracak.


Banyo ve mutfaklarda yaratıcılık zamanı

Küçük kutular, hasır sepetler, tekerlekli raflar banyodaki dağınıklığı toparlamak için ideal çözümler. Makyaj malzemelerinizi ve banyo ürünlerinizi küçük depolama kutularına yerleştirebilirsiniz. Ayrıca hasır sepetlerde havlular için iyi bir fikir olabilir. Mutfaklarda ise düzenli olmak her zaman kolay olmayabilir. Bir kere mutfak malzemeleri her aradığınızda elinizin altında olmalı. Tekerlekli sepetler mutfakta da yardımınıza yetişiyor. Mutfak aletlerinin yanı sıra kavanozlarınızı da bu sepetlerin içine yerleştirebilirsiniz. Mutfağınızda depolama sorununu çözmenin en kolay yolu ise raflar. Duvarlar da alanınız olduğu müddetçe rafları mutfağın her yerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu arada dolap içlerini de bol raflı yaptırmayı unutmayın.

 İPUCU

• Öncelikle neleri atacağınıza ve saklayacağınıza karar verin.
• Eşyalarınızı kullanım durumuna ve sıklığına göre ayırın, gizlemek veya göstermek istediklerinizi belirleyin.
• Sıkça kullanmadığınız eşyalarınızı daha yüksek raflara kaldırın.
• Tekerlekli saklama üniteleri, kullanıldıkları mekâna göre daha esnek ve pratik olabilir. Hareket edebildikleri için, yakınınız da durabilir, istenilen mekâna taşınabilirler.
• Koridorlara, merdiven altlarına, kullanılmayan köşelere, kapı arka ve önlerine akıcı şekilde yerleştireceğiniz ünitelerle, dağınıklığı yok edersiniz.