Dingin Bir Yaşamın Anahtarları

Evdeki yaşamı wellness kavramına göre düzenlemek zor değil. Markaların yenilikçi tasarımlarıyla banyolardan yatak odasına kadar evin her odasını arınmaya, sakinleşmeye ve dinginleşmeye hazır hale getirmek mümkün.

A.Ozan Ekşi

Her geçen gün daha kaliteli, daha huzurlu, daha mutlu ve dinlendiğimizi hissettiğimiz mekânlarda yaşamak istiyoruz. Banyolar ve yatak odaları kendimizi en sakin, en keyifli ve arınmış hissettiğimiz yaşam alanlarının başında geliyor. Wellness kavramının öne çıkmasıyla banyoda daha fazla vakit geçirmeyi hayal ediyoruz. Çünkü hayatlarımız artık daha stresli.

Söz konusu kendimizi şımartmak olunca aromaterapi ekipmanları, kollarına teslim olduğumuzda rahatladığımız masaj koltukları, gelişen teknolojiyle birer spa üssüne dönüşen küvetler, kendimizi altında yağmur ormanlarındaymışçasına hissettiren duş başlıkları hepsi bir olup bizim için çalışmaya başlıyorlar. Hidromasajlı küvetlerden duş teknelerine kadar banyo için tasarlanan her üründe spa etkisini yakalamak mümkün.

Gözü yormayan duru bir şıklık, derinlik, rahatlık ve dinamik yaşamın ihtiyaçlarına duyarlı, akıllı çözümlerle, wellness yaklaşımıyla donatılan yaşam alanlarıyla evinize geldiğinizde yaşadığınız tüm olumsuzlukları kapının dışında bırakacak, sakinleşip dinginleşeceksiniz.

 

Suyla arınma ve dinlenme ritüeli

En doğal tedavi yöntemlerinden biri olan suyun iyileştirici gücü, evde wellness harekâtını başlatıyor. Bu noktada devreye giren ve yüksek teknolojik özelliklerle donatılan yeni nesil masaj yapabilen duş ve küvetler, aromatik yağlar, kokulu mumlar bedeninizi ve ruhunuzu yeniliyor. Evde wellness’ın olmazsa olmazı suyla rahatlama hem bedeni hem de ruhu yenileyen bir etkiye sahip. Suyun kollarında tam bir gevşeme haline geçerken ağırlıklarınızdan kurtulduğunuzda kendinizi yeniden doğmuş gibi hissetmenizi sağlıyor. Stresten ve kargaşadan uzaklaşmak için kendinizi suya teslim edin ve bu keyfin tadını çıkarın.

Suyla terapinin ipuçları

* Banyoda mutlaka bir müzik sistemi olsun. Her banyo keyfi sırasında oraya bir sistem taşımak yerine, su buharından etkilenmeyecek müzik setlerinden edinin.

* Küvetinizin yanında tekerlekli ve bol raflı bir sehpa olmalı. Bardak, müzik setinin uzaktan kumandası, mumlar, derginiz, masaj aletleri, banyo yağları, lifleri ve sabunları bu sehpada depolayın.

* Küvet keyfi yaparken seyretmek için çok güzel bir tablo ya da fotoğrafı tam karşınıza asın! Mevsime ya da ruh halinize göre değiştirmeye üşenmeyin.

* Dağınık bir banyoda huzur terapisi yapılmaz. O yüzden depolama sistemlerinizi gözden geçirin. Gözünüzü rahatsız eden tüm aksesuarlar ortadan kalkmalı.

* Yaşam tarzınıza göre dolap sistemi edinin. Dağınık duran eşyalarınız çoğunluktaysa kapalı dolaplar; çiçek, obje ve fotoğraf çerçeveleriniz varsa açık raf sistemlerini tercih edin. İdeali her ikisinin de eşit sayıda olması.

* Tuvalet kâğıdı, diş macunu ve sabunları stoklamak için mutlaka çok çekmeceli bir dolabınız olsun. Banyonuzun tarzına göre ahşap, cam ya da plastik olabilir.

* Çok fonksiyonlu banyo aksesuarlarını tercih edin ve mümkün olduğu kadar çok işe yaramalarını sağlayın. Ayna kapaklı dolaplar, askı sistemleri, çok gözlü dispanserler gibi.

* Banyodan çıktıktan sonrasını da unutmamak gerek. Yumuşacık, suyu mükemmel emen bir bornozunuz olmalı. Vücut bakımınızı yapabilmeniz için, banyonun ideal bir köşesine rahat bir sandalye ya da ahşap bir bank yerleştirin.

* Evde kesinlikle ikinci bir banyo olmalı. En az bir saat süren bu keyfi kimse bölmemeli.

Banyoda spa etkisi yaratmanın yolları

Banyo birçok kültürde sadece bedeni yıkamak değil, aynı zamanda ruhu da arındırmak için kullanılmıştır. Bu esasa dayanarak banyoları özel mekânlar olarak görüp dekorasyonuna ayrı bir önem vermek gerekir. Deniz ve yaz renkleri, kişiye tatili ve dinlenmeyi çağrıştırdığı için bu renklerin ışığında dekorasyon yapmak isabetli olur. Kum beji, uçuk pembe, mavi tonlar doğru ışıklandırma ile spa etkisi yaratabilir. Ayrıca doğal görüntülü ahşap zemin kaplamaları da aynı etkiyi yaratmak için idealdir. Özellikle duşlar için, sadece küçük bir ahizeden akacak su yerine, rainshower tarzı bir duş kullanmak suyun etkisi arttırır, renk değiştirilen led aydınlatma ile aynı mekânda ışık terapisi de uygulanabilir. Bunların yapılması için ufak detaylar yeterlidir, renk, su akışı ve doğal malzemeler ile evinizde kendiniz özel spa yaratabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra doğru banyo tefrişi işin başında gelir. Ufak paravanlar ya da cam kabinlerle tuvalet banyodan koparıldığında banyoda daha keyifli bir ortam yaratılır. Islak mekân etkisinden kurtulup, evin yaşam alanına dahil olmuş banyolar daha rahatlatıcı etki uyandıracaktır.

 

Yaşam enerjisini arttıran banyolar

Mekân enerjilerine göre banyoların yeri önemlidir. Banyo ve tuvaletler ne çok dar ne de gereksiz büyüklükte, tam olarak işlevsel olmalı. Uzun bir günün ardından kendi kendinizle kalacağınız, yorgunluğunuzu atacağınız yegâne yerlerden biri olduğundan renklerini dinlendirici tonlardan seçin. Mavi ve tonları hem su elementiyle uyumlu hem dingin, huzur veren bir renktir. Banyolar için son derece uygundur. Renk terapistleri mavi rengin kan basıncını düşürdüğünü, daha derin nefes almaya yol açtığını ve uykuyu teşvik edici olduğunu söylüyorlar. Yeşil renk gözleri dinlendirir ve sinirleri yatıştırır. Beyaz, temizliğin saflığın sembolüdür. Banyolar yin mekânlar olduğu için birkaç renkli havlu, mekânı geniş ve ferah gösterecek bir ayna, güzel bir bitki, buradaki “chi”yi canlandıracaktır. Banyoya sevdiklerinizin resimlerini, bereketinizi arttıracağını düşündüğünüz objeleri koymayın. Banyo, yatak odaları ve mutfaklar sembollerle aktive edilmeyecek yerlerdir.

Günümüzde kişisel bakım, aromaterapi, yenilenme, farklılaşma hatta güzelleşme ve gençleşme neredeyse herkesin en büyük kişisel hedefi. Dolayısıyla hayatınızı yenilerken yola mekânı, yani evinizi de yenileme amaçlı çıkmalı ve tüm enstrümanları, işlevselliğe yönelik olarak düşünmeli ve seçmelisiniz.