Dumbo Saat Kulesi

Dumbo saat kulesi New York’taki en eğlenceli ve ilginç mimari örneklerden birisi. Bu eski saat kulesi bir dizi renovasyon çalışmasının ardından bu günkü haline yani Manhattan, Brooklyn ve Queens manzarasına hakim dudak uçuklatan bir çatı triplexine dönüşmüş.

Brooklyn’deki Tarihi Bina

Dumbo Saat Kulesi’nin yer aldığı bina 1916 senesinde inşa edilmiş ve karton kutu fabrikası olarak faaliyet gösteriyormuş. 1998’de ise 124 dairenin bulunduğu 15 katlı bir konut alanı olarak yeniden planlanmış ve dönüşüm için inşaat faaliyetleri başlamış.

Eski fabrikanın orijinal parçası olan saat kulesi de adeta binanın kartal yuvası, hatta kral dairesi olarak muhafaza edilmiş.

David Walentas

Brooklyn’de binanın bulunduğu civarın adı kısaca Dumbo: Down Under the Manhattan Bridge Overpass. Eski fabrika binasına da Dumbo semtine de yeniden hayat veren isim aynı: David Walentas… Kendisi gözden düşmüş hatta terk edilmiş semtleri yeniden canlandırmasıyla ünlü bir emlak devi.

Özellikle Brooklyn bölgesi için yaptıkları ve tabii ki orijinal adıyla The Clock Tower Binası New York’un en başarılı kentsel dönüşüm projelerinin başında gösteriliyor.

Biraz Da İçeri mi Baksak?

Saat kulesi şeklindeki daire resimlerden de anlaşılabileceği üzere 360 derece manzaralı ve her cephesinde üzerinde saat bulunan 4 metre yüksekliğinde cam pencereler bulunuyor.

600 metre kare büyüklüğündeki üç katlı dairede 5 oda, 3 yatak odası ve 3 adet de banyo bulunuyor.