Hayal ötesindeki banyolar

 

Yenilikçi, üstün teknoloji ürünü ve şık tasarımlı. Geleceğin banyoları artık geleneksel olan arınma işlevinin çok ötesinde fonksiyonlarla kucaklıyor insanları. Bazen kişisel spa’mız oluyor, bazen evin akıl merkezi.

Mimar A. Ozan Ekşi.

Önce formlardan başlayalım çünkü artık ne lavabolar ne küvetler için belirgin bir form mantığından söz etmek mümkün. 2017’da teknolojinin sınırlarını zorlayan ultra ince kenarlı, iddialı ve şık lavabolar revaçta olacak. Bunun yanı sıra bir de kişiselleştirmeye yönelik tasarımların öne çıktığını görüyoruz. Nasıl mı? Antoniolupi’nin Paola Ulian tasarımı Introverso lavabo tasarımında sanat, zanaat ve teknoloji buluşuyor. Tasarımcı Ulian’ın bu heykelimsi lavabosu, mermer malzemeden yapılsa da transparan olmayı, içinde ince bir ruhu saklamayı başarıyor, kırıldıkça farklı şekiller alıyor, şaşırtıyor… Tasarım, beyaz Carrara mermerinden yapılsa bile transparan olabiliyor; incecik kesilen mermer şeritlerin içinde bir heykel siluetini saklayabiliyor; teknolojiyi, zanaat ve sanatı bir objede buluşturabiliyor. Tasarımcı Paolo Ulian’ın Antoniolupi fabrikasında hiç yapılmamışı deneyerek bulduğu Introverso, mermer bir bloktan incecik bir siluete dönüşümün hikayesini anlatıyor. Günümüzde başta Maison&Objet ve Milano Tasarım Haftası olmak üzere pek çok uluslararası fuarda güncel tasarımlarını dünyaya tanıtan Antoniolupi, şıklığı, fark edilirliği, alternatif tasarım kabiliyetini önemsediği üretim nosyonuna sürdürülebilir bir dünya için su tüketimini en aza indiren çözümler sunmaya devam etmekte.

Diğer yandan küvet tasarımlarına da bakacak olursak, geometrik hatlı, sade ve kullanışlı, aynı zamanda hayatı kolaylaştıran ürünlerin öne çıktığını görebiliriz. Dornbracht’ın yakın geçmişte başlattığı ‘Banyoda Evrim’ teması, bize hiç de alışık olmadığımız senaryolar sundu. Bunlardan biri Horizontal Shower: İlk kez yatarak duş alma olanağı sağlayan bu ürünü oluşturan ve duş alanında yatılacak bir yerin üzerine sabitlenmiş olan altı adet water bar spreyi, elektronik olarak etool kumanda panelinden yönetilmekte. Önceden programlanmış üç adet senaryo, seçime bağlı olarak dengeli (balancing), canlandırıcı (energizing) veya rahatlatıcı (de-stressing) etkiye sahip. İşte gelecek bunun da ilerisinde…

Armatürlerde şıklık kadar kullanılan teknoloji de seçim yaparken ön planda. Aynı şekilde seramik ürünlerde klozet ve lavabo seçerken hijyen, kolay temizlenme ve su tasarrufu özellikleri de 2016’nın trendlerini belirliyor. Antoniolupi’nin 2017 koleksiyonuna dahil olan Gi-Ra tasarımı Mayday, adını yansıtır nitelikte, duş alanına ‘acil düğme’ formuyla katılıp, orayı eğlenceli ve renkli bir mekana dönüştürüyor. Su, düğmeye basarak ve kullanıcıya doğru çekilerek eksenel bir hareketle açılıyor. Water jet sağa-sola döndürülerek ayarlanıyor ve düğmeye basılmasıyla suyun akışı kapanıyor.

Özetle bu yıl sadelik, geometrik hatlar ve teknolojiyi iyi kullanan modeller popüler. Banyolardaki yenilenme, özellikle kullanılan teknolojiyi daha da ön plana çıkarmakta. Tasarruf sağlayan, hijyeni ön plana çıkaran ve kolay temizlenebilen klozetler ve su tasarrufu sağlayan klozetler ile başlayan bu teknoloji, tasarıma da katma değer sağlıyor.

Gelelim banyo atmosferinin mobilya ayağına… Eğer küçük metrekareli bir banyoya sahipseniz duvara monte edilen banyo mobilyalarını tercih etmenin tam zamanı. Banyolarınız genişse kullanılan dolap sayısını artırmak banyo mobilyasının seçimini de rahatlatıyor. Doğal malzemeler kullanmak da banyo tasarımlarında çok popüler bir olgu. Doğal ahşap görünümlü mobilyalar da en çok tercih edilenler arasında olacak.