Yaz mevsimi, neşeli düzenlemeler yapmak, renkli köşeler yaratmak için bulunmaz fırsat. Bu karnavalın en güzel aktrisleri ise çiçekler olmalı. Siz de birkaç yaratıcı fikir ile kişisel kozalarınızı flora cennetine dönüştürün.

 

  1. Sofrada okyanus renkleri

Yaz sofralarında çiçek kullanacaksanız, düzenlemede kullanılan malzemeler ile çiçeklerin uyumu oldukça önemli. Natürel etkiyi masa düzenlemesine kazandırmak için kütük parçaları ile seramik vazolarda çiçeklerinizi kullanabilirsiniz. Bahar-yaz çiçeklerini seçerken de renkleri ve formlarına göre tercih yapabilirsiniz. Blush rengi ile beyaz renkte çiçekler ferah bir görüntünün yanında romantik bir etki de verir. Antoryum çiçeğinin maskülen duruşunun yanında, yeşil tonlarında olan cymbidium orkidenin modern dokusu, beyaz renk güllerin romantikliği ile aynı tasarımda buluşuyor. Elbette çiçekli tasarımları dengelemek için yeşil renkte olan çiçeklere de yer vermelisiniz. Öte yandan yeşil-beyaz tonlarında olan lahana çiçeklerini de kullanabilirsiniz.

  1. Doğal olmanın kuralları

Masa çiçeğinizi seçerken belirlediğiniz altlıklar ile fark yaratabilirsiniz. Bitki süngerini nereye sabitlerseniz o sizin için çiçek altlığı olabilir. Bu seramik bir saksı da olabileceği gibi kütük parçası, ağacın dalı da olabilir. Bu sünger ıslak olduğu için plastik naylon ile altını kapatın bu sayede masanıza su akıtmasını engellersiniz. Ardından da çiçeklerinizi sabitleyebilirsiniz. Güller ile anemon çiçekleri, yer yer de yeşil farklı meyveler de tasarımı tamamlayıcı olur.

 

  1. Tüller arasından

Bahçede davet vermek için hazırlanıyorsunuz ama kötü haber: Yağmur yağabilir ve size bir tente gerekiyor. Ama bütün güzel sunumu bu tente mahvedecek diye de ödünüz kopuyor. O halde onu da süslemeniz gerekecek. İşin içine biraz çiçek katmak istiyorsanız, çadır perdelerinin birleşim yerlerinde yeşil dokuyu kullanmalısınız. Bu noktada sağlıklı ve uzun süre dayanıklı kalabilecek yeşil sarmaşıklar ideal bir seçim olacaktır. Hedera helix hem sarmaşık formu hem de yeşil yaprakları ile size yardımcı olur. Yer yer renkli çiçekler kullanmak istiyorsanız çiçekleri tek tek kullanabilirsiniz. Çiçek saplarına küçük su hazneleri koyarsanız herhangi bir bozulma olmaz. Sarmaşık yapraklarıyla da bu hazneleri kamufle edebilirsiniz.

 

  1. Bir buket mis

Klasik düzenlemeler yerine daha yaratıcı bir formülün peşindeyseniz, çiçekleri sandalyelere kavanozlar veya bardaklarla koyabilirsiniz. Renkli bir etki vermek için turuncu-sarı tonlarının gücünden yararlanın. Kontrast olması için ise mor renkte ana çiçeğinizi seçebilirsiniz. Yıldız çiçeği ve papatya salaş bir etki verirken onu dengeleyen lale ile bahar-yaz kokusunu çiçek tasarımlarına katabilirsiniz. Şık görünsün istiyorsanız da koyu renk kurdeleler kullanın. Siyah ve füme renkte olan kurdeleler hem bu tonlarda olan çiçeklere yakışır hem de güçlü bir etki verir. Bunun için sandalyelerinizin rengi de önemli ama…

 

 

  1. Gypster chic fırtınası

Renkli kurdeleler, danteller ve kasnaklar, dekorasyonda son yıllarda karşımıza çıkan bohem tarz için sizi bekliyor. Elbette çiçekleri de bu düzenlemeye katmalıyız. Turuncu, mor, pembe renkte olan çiçekler bu ‘gypset chic’ temasının canlı tonlarda, iddialı olanları, bu renkleri ve farklı türleri birleştirin. Delphinium ile astilbe veya çardak güller renk seçeneği ile tasarımınıza yardımcı olur.

  1. Rustik bir yaz

Evinizde kullandığınız aksesuarlara çiçekler ekleyerek onları hareketlendirebilirsiniz. Eski kasaların içinde sergileyeceğiniz çiçekler, antre, koridor ve merdiven kovası gibi noktalar için mucize  dokunuşlar olabilir. Hatta kasalar üzerinde tematik yazılar yazabilirsiniz. Hatta bu kasaların daha küçük boyutta olanlarını da sofralarınızda kullanabilirsiniz. Tema olarak bu tarza çokrenklilik yakışmaz; bu nedenle yeşil tonlarda bitkileri yan yana getirin. Yeşil yapraklar genelde cılız bir formdadır. Bunun için yeşil ortancalar imdadınıza yetişir. Mor çiçekli eryngiumlar, mor lavantalarla veya limonyumlar tasarımınızı tamamlayabilirsiniz.