Mekanların doğal, sıcak ve samimi cephesi

Doğaya yakın olma fikrini, kırsal hayatı çağrıştıran mobilya ve aksesuarlarla öne çıkan country stili, konforun önderliğinde şekillenen davetkar tasarımlarıyla gönülleri fethediyor. Geleneksel olarak tasarlanan country evlerde gözün ulaşabildiği her noktada rastladığımız bu tasarımlar, günümüzde modern evlerde de kendine yer buluyor ve country-modern karması bir görüntüyle karşımıza çıkıyor.

Kır yaşamına özgü detaylarla hayat bulan country stili evler, her daim zamansız, samimi ve davetkâr mekanlar yaratıyor. Rustik, Vintage ve Provence tarzlara da kolaylıkla uyum sağlayan stil, zengin bir dekorasyon zevkinin de rafine yansıması. Bu tarzın en büyük ilham kaynağı doğadır. Doğanın verdiği huzuru dekorasyonunuza yansıtır ve evinizde doğanın enerjisiyle birlikte huzur bulmanızı sağlar. Country tarzı modernliği ve kırsal yaşamdaki yöreselliğin senteziyle ortaya konulabilir. Bu tarzda kullanılan renk skalası genellikle pastel ve toprak tonlarıdır. Bu tonlar zihninizin rahatlamasına ve huzur veren renk aralığı olarak karşımıza çıkar. Country stiliyle dekore edilmiş evlerdeki ilk amaç aslında mekânın doğaya, huzura ve konfora yönelmesidir. Bu stilde kullanılan her detay evin canlı bir ruh hâline bürünmesini sağlayacak şekildedir. Bölümlere ayrılan stili modern ve natüralist country olarak çeşitlendirmemiz mümkün.

Modern Country

Rahatlığı ve konforu çağrıştıran country, tüm stiller arasında parlayan bir yıldız şüphesiz. Sıcak ve samimi mekanlar kurgulayan bu stil, modern hayatın sunduğu kolaylıklardan vazgeçemeyenler için de harika seçenekler sunmakta. Eğer evinizi bu stilde dekore etmeyi planlıyorsanız, doğanın renklerini taşıyan, yumuşak formlarda mobilya ve aksesuarlardan yardım alabilirsiniz. Eskimiş izlenimi veren tasarımlar ve ahşaptan üretilmiş el yapımı aksesuarları; parlak ve canlı renkler yerine toz pembesi ve mavi tonlarını kullanabilirsiniz. Çiçekli bir döşemelik kumaş seçtiyseniz, arka planına basit, beyaz bir masa ekleyerek modern country görünümü yakalayabilirsiniz. Geleneksel unsurlarla teknolojik olanları harmanlayabilir, el yapımı seramikler ya da eskitilmiş görünüme sahip aksesuarları masa, yan sehpa ve açık raf sistemlerinde sergileyerek etkiyi pekiştirebilirsiniz.

Doğaya yaklaşma arzusuyla beslenen modern  country stilinde dekore edilen evlerde ahşap malzemeler mat bir tonda karşımıza çıkıyor, yöresel aksesuarlar ile çiçekli tekstil ürünleri modern detayların arasına karışıyor ve ortaya sıcak ve modern bir görünüm çıkıyor.

Natüralist Country

Doğal yaşamı her yönüyle destekleyen geleneksel country stilinin hakim olduğu evler, huzurunuzu arttıran atmosferiyle dikkat çekiyor. Çiçekli, kareli tekstil ürünleri, ahşabın hakim olduğu mobilya ve aksesuarlarla sıcak bir kurgu oluşturuyor. Doğal malzeme ile üretilmiş ürünler, hasır dokular, ferforje aksesuarlar dikkat çekerken ilhamını toprak anadan alan bir renk paleti bu stilde kendine genişçe yer buluyor. Mobilyalara baktığımızda country evlerde genellikle eskitme ve patine boya yapılmış mobilyaların tercih edildiğini görüyoruz.

Kırsal yaşamın katıksız doğallığını ve sadeliğini mekanlara taşıyan natüralist country stilinde, doğaya ait ne varsa korkmadan mekanlara taşıyabilirsiniz. Gösterişten uzak, rahatlığa odaklanan bu stilde, mekanların her köşesine doğallık hakim olmalı.

Eski zamanların tadına bir türlü doyamayanlar; kır evi stiline özgü mutfakları tercih ediyor. Sade ve abartısız bir zerafet arayanların ilk tercihleri arasında yer alan country stilinde sade beyaz bir mutfakta tekstürlü bir etki için meşe veya karaçam ağacı tezgah, mat, parlak olmayan yüzeyli oturma elemanları, taş duvarlar, mermer tezgahlar, hasır ve bakır aksesuarlar tam bir uyum sağlayarak mutfağınıza doğal bir görünüm kazandıracaktır. Emaye, bakır, seramik malzemeler, porselen kulplar, açık raf üniteleri, boyası çıkmış mobilya yüzeyleri, keten gibi ham tekstiller bu mutfakların genetik kodlarını oluşturan detaylardan.

İlhamını kırlardan alan bu stilde dış mekana ait aksesuarları iç mekanlarınıza dahil edebilirsiniz; yeşil bitkiler, saksılar, sulaklar gibi. Ahşabın tüm tonlarının kullanıldığı stilde daha aydınlık ve taze bir görünüm için su yeşili, mavi gibi pastel tonlara banyonuzda yer verebilirsiniz. Ayrıca yeterli alanınız varsa ayaklı, döküm bir küvet kullanabilirsiniz.

Country tarzıyla dekore edeceğiniz evlerde şehir hayatının mekanik ve yüzeysel hâlinden kurtulup rahatlatıcı, konforlu ve huzur dolu bir ev hayatı sizi bekliyor olacaktır.