Mutfak: Evin lüksist yıldızı

Trend tahmin uzmanı Li Edelkoort, ‘mutfaklar bütün hünerlerimizi sergilediğimiz yeni tiyatro sahneleri’ diyor… Gerçekten de hazırlık, pişirme, sunum gibi birbirinden zor kategorilerde yetenek isteyen bu alanın ışıldaması için suyuna biraz altın ve bakır damlatıyor, ayak bastığı yerleri ise mermer ve taş dokularla kaplıyoruz. Ancak günümüzde bir mutfağı lüksist yapan bunlar değil, dokunmadan açılan kapaklar!

Yapım Mimar A.Ozan Ekşi

Elemental lüks: Tat alma duygusunun başlangıç noktası mutfaklardaki organik tasarım dili hem gıda hem de endüstriyel manada üst seviyelerde. Ham ahşap ürünler, mermer ve taş gibi doğal yüzeyler, bakır, altın ve krom malzemeler doğadan referans alarak sofralarımızda en yalın ve modern halleriyle yer alıyor. Mutfakta ateş, su, metal, ağaç ve toprak elementlerine yer vermek enerji olarak pozitif bir his uyandırırken, hijyen ve dayanıklılık açısından güven veriyor.

Soğuk lüks: Mermer doku, klasik çizgisinden kurtularak yeniden doğuyor ve dekorasyondaki görevine geri dönüyor… Bu sezon tasarımcıların odak noktası haline gelen mermer yemek masası, orta sehpa, servis tabağı, aydınlatma hatta sabunluk olarak karşımıza çıkarken mutfak ve sofralara da farklı bir giriş yapıyor.  Mermer daha modernist bir akıma tutunarak, daha az işçilikle sofralarımızda yer almakta. Tasarımcıların mermeri merdaneden havana, tabaktan servis ünitelerine kadar kullanması, tercihi doğal malzemeden yana olanları heyecanlandırıyor.

Basit lüks: Trend tahmin ajansları, 2016 yılında yaşam tarzımızın giderek daha da ‘basitleşeceği’ yönünde fikir birliğine varmış durumda. Daha primitif bir tavırla, ama hisleri yitirmeden. Doğayla yakın temasta, ama estetik kaideleri koruyarak. Yavaşlatılmış ve sadeleşmiş bir atmosferde, cool ve klas. Dolayısıyla yeni yılda tasarım ve dekorasyon şifrelerimiz; duygusallık, hamlık, el işçiliğine odaklanma, yalın formlar ve nefes alan alanlar…”

Sofistike lüks: Yakın geçmişte malzeme olarak modernize olan bakır ve gold gibi malzemeler enteresan bir biçimde her stile yakışır tasarımlarıyla sofra düzenine sofistike bir hava katıyor. Gümüş çatal bıçak takımları bir alt çekmeceye kaldırılırken gold ve bakır rengine sahip ürünler sıranın kendilerine gelmiş olmasının gurunu yaşıyor. Kâse, tabak, servis tabağı, bardak, çatal bıçak, sürahi, tepsi, tencere, tava gibi sofraya dair tüm detaylar yeni lüks kavramına uyum sağlarken elektronik aletler de bu trendden nasibini alıyor.

Sofrada lüks: Downtown Design’ın kurucusu Sara Farah bu yılın sofra eğilimlerini şu şekilde yorumluyor: “2016 yılında nadir bulunan maden ve taşları sıkça sofralarda göreceğiz. Tasarımcılar çağdaş stilleri sade çizgilerdeki bakır, beton, mermer gibi malzemelerle yoğururken kaba keten kumaşlarla bir araya getiriyor. Pastel kış ayları altın ve pembe bakır renginin egemenliğinde geçecek. Bu iki malzeme yeni çizgisiyle endüstriyel stile yeni ve naif bir yorum katıyor.”

genius-loci_valcucine-2 genius-loci_valcucine-11 genius-loci_valcucine-24