Naif, Köklü ve Hümanist Lüks

Dünya iki ayrı ucun var etmeye çalıştığı lüks kavramıyla dönüp durmakta. Geleneksel olarak gözalıcı, zengin, şaşaalı olarak yürüyen ve son yılların süperdevletlerinde hissedilen alıştığımız lüksizmin dengesini eski kıtaların yeni pürist ve samimi lüks tanımları sağlıyor. 2015’in bu köklerine sarılan lüks tanımına yakından bakalım ve trend kodlarını tanıyalım mı?

2015’in tüm dünya endüstrileri için belirsiz ve temkinli geçen tavrı, ikinci yarı için biraz daha yükseği hedeflemek yerine yine küçük, lokal ve geleneksel değerlere sarılmayı temel alıyor. Değişen lüks tanımlarının, değişen ihtiyaç hiyererşisine bağlı olduğunu zaten kabul etmiştik ama yeni zenginliğin, altın tapınağın kendisinden çok içindekinden bahsettiğini artık iyice kabul etmek gerekiyor. Aslında yön değiştiren para akışı ile yeni gelişmekte olan ülkeler bizim eski lüks kurallarını takip etmeye devam ediyor: Bir bakıyorsunuz ki altın kaplama bataryalar ve kristal topuzlu kapı kolları ile dolan lüks konut projeleri var, bir diğer tarafa dönüp baktığınızda (örneğin Avrupa gibi aristokrasi ve monarşinin doğduğu topraklara) ham keten ve el oyması dolap kapağı kadar pahalı hiçbir şey yok… Bu ikinci kuşağın kendine özgü bir lüks rotası var. Bu da bizi 2015’in yeni lüks kurallarına taşıyor.

1. Otantik/Orijinal lüks: Basitliğin içindeki güzelliği keşfedin

Sevilen, üzerine titrenen parçalar ile patine yüzeyli mobilya ve objeler bu stilin hatlarını çizmekte. Eskiyle yeninin füzyonu basitlik kavramını yeniden yaşatırken, çaba gösterilmeden oluşan cazibe ve kişisellik de bu stilin diğer kodları. Renk paleti olarak sıcak gri tonları, olive yeşili, petrol mavisi, kum beji, alabaster beyazı ve keten beyazı öne çıkmakta.

Bu temaya göre soluk renkli, beyazlatılmış ahşap, eskitme varak, mermer, koton ve cam gibi natürel materyaller otantik/orijinal görüntüler vermekte. Bu materyaller, el örgüsü dokular, oymalar, Bizans motifleri, floral desenler ve el baskıları ile kombine edilmekte. Bu stil, kültürel zenginliği tarihle birleştirmeyi ve kökleri olan toplulukları anlatıyor.

2. Optimistik lüks: Zanaat modernite ile buluşuyor

Optimistik lüks, yaratıcılığa ve geleneksel olmayan fikirlere geniş bir alan sunan, hayat dolu, pırıl pırıl, enerjik bir tema. Bu büyüleyici ve cazibeli trend, ayna, çeşitli madenler, altın gibi materyallerle zanaatkar

tekniklerini kombinliyor. Hardal, moka, somon rengi, koyu kırmızı, zümrüt yeşili, gece mavisi ve aquamarine bu güçlü renk paletinin kahramanları. Desen olarak, zımbalı ve savaşçı motifler öne çıkmakta. Tema, sıradan ve dünyevi olandan, özel ve benzersiz olabilmeye geçişi anlatıyor. Heyecanlı ve hırslı ama yine de naif.

3. Eksantrik lüks: Sanat akımları vekültürlerin karışımı

Farklı dönemler ve sanat akımları bu temada çarpışıyor. Süslemeli objeler, hayvan derisi motifleri, kadife, deri, kabarık tüyler,

ahşap boncuklar heyecan verici etkiler yaratıyor. Gold, bronz, zeytin yeşili, şarap kırmızısı, lal (yakut kırmızısı), kehribar rengi ve mavi-yeşil, renk parametrelerini oluşturmakta. Bu gösterişli stil, noel/yılbaşı yemeği ya da bir kokteyl daveti gibi bütün şık ortamları donatıyor.

4. Grafik lüks: Bakır ve gümüş vurgulara matematik lezzeti

Bu temada evde oluşturulan görüntü son derece minimalist, sportif ve elegan. Bu trend, özellikle bakır ve beyazın geometrik desenlerle oyununu anlatıyor. Kimi yerlerdeyine eskitme aynalar, koyu renk ceviz ahşapla yüzeylere işlemiş durumda. Ancak her nokta son derece sade, net ve çizgisel. Soyut formlar ve kafesli motifler optik yanılsama efekti yaratırken, parlak yüzeyler metalik görüntüler veriyor. bu da ortaya son derece modern ve kişilikli bir lüksizm çıkarıyor.