PIERO LISSONI TASARIMI LUALDI L16 KAPI, COMPASSO D’ORO ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

İyi tasarım ve maksimum fayda anlayışıyla hizmet veren ve bu nosyonla pek çok uluslararası markayı çatısı altında toplayan Sem Collections, temsil ettiği imzaları hem Bağdat Caddesi’ndeki mağazasında satışa sunuyor hem de mimari projelerde kullanıyor. Sem Collections’ın temsil ettiği markalar arasında Antonio Lupi, Rimadesio, Dornbracht, IPF, Devon&Devon ve Lualdi yer alıyor.

Sem Collections’ın öncü markalarından biri olan İtalyan Lualdi markası da günümüz yaşam ve ofis alanlarının en önemli detaylarından birine tasarım dokunuşu katıyor: Kapılar.

Çağdaş yaşam ve çalışma alanlarının prestij sembollerinden biri olan kapı Lualdi’nin 2014 Milano Tasarım Haftası’nın peşinden satışa sunulan yeni koleksiyonu ile gerçek değerini kazanmakta: Lualdi, modernist, minimalist ve yalın duruşunu metropolitan çizgiye, renkli lake kaplamalara ve natürel ahşaba taşıyor.

Lualdi’nin yeni koleksiyonunda yer alan Piero Lissoni tasarımı L16 kapı ile İtalya’nın en köklü tasarım ödüllerinden Compasso D’Oro ödülünü kazandı. Kapının malzeme olarak hafifliği,  kazandırdığı yüksek mimari değerle tezat oluşturuyor.

Lissoni için tasarımın çıkış notası da bu olmuş: “çok hafif ve yaprak kadar ince”!

İlk kapı üretimine 1880’de başlayan ve bu alanda yüzyılı aşkın bir deneyime sahip olan Lualdi, 1960 yılından bu yana iç mekanlar için yüksek kaliteli üretim anlayışını elegan, modern ve şık bir stil ile birleştirerek farklı bir tasarım çizgisine markasını koyuyor ve söktörüne öncülük yapıyor. Geleneksel ahşap işçiliğinin inceliklerini, geleceğin teknolojileri ile buluşturan Lualdi, inovasyona önem vererek yuvarlatılmış köşeler, teleskopik karkaslara ve geridönüşümlü materyaller gibi yarının tasarımına referans olacak malzeme ve formlar kullanıyor.

Lualdi, Armani Hotel, Bvlgari Hotel, Rolex, MaxMara ve Prada gibi seçkin markaların projeleri ve mağazaları içinde yer alan ve bu çizgisiyledünya çapında üst kalite kapı tasarımının listebaşı markalarından biri olan tanınıyor.  Yüzyılı aşan ahşap işçiliği deneyimiyle kazandığı sektörel birikimi artık LUALDI SYSTEM adıyla ev ve ofisler için tasarladığı mobilya ve duvar sistemlerine de taşıyan marka, özel ve toplu yaşam alanlarına sofistike, çağdaş ve fonksiyonel dokunuşlar ve çözümler getiriyor.

Markanın 2014 Milano Tasarım Haftası sırasında sergilediği ve onu izleyen günlerde satışa sunduğu yeni koleksiyonunun en önemli ürünlerinden biri Avenue ve Half+Half, hayata biraz da olsa renk katmak isteyenlerin yeni gözdesi olacak. Robert A.M. Stern imzalı Avenue serisi İtalyan sofistike çizgisine Amerikan sıcaklığı taşıyor. Üç kapı modelinden oluşan bu seri, modern-Geleneksel tarzdaki evlere rustik formuyla eşlik edecek. Diğer yandan Half+Half, minimalistlerin gözbebeği olacak gibi. Hok Design Studio imzalı kapı tasarımında ahşap üzerine kırmızı lineer çizgileri görüyoruz. Yan yüzeyleri yine aynı kırmızı ile renklendirilmiş bu kapı tasarımı çelik konstrüksiyon üzerine kurgulanmış.