Salon Aydınlatma Önerileri

Salon evdeki en meşgul odalardan biridir. Televizyon seyretmek, misafir ağırlamak ya da yemek yemek için kullanırız. Bu durumda salonda farklı aydınlatma biçimlerinin bir arada bulunması gerektiği sonucunu çıkarabiliriz. Yemek masası için ayrı bir avize ve evde tek başınıza dinlenirken size yetecek bir abajur gibi farklı ürünler bir arada kullanılarak salonda etkili bir aydınlatma sağlanabilir.

Avize seçerken tarzınıza uygun ve tasarımıyla dikkat çeken modellerle salonda çarpıcı bir etki yaratabilirsiniz. Son yıllarda özellikle yemek masalarının üzerine grup halinde asılan sarkıt lambalar en gözde aydınlatma düzenlemelerinden biri. Salonun farklı köşelerindeki aydınlatma ürünleri mutlaka takım olmak zorunda değil. Ancak tutarlı bir görüntü için renk, malzeme ve tarz açılarından değerlendirerek birbirini tamamlayacak ürünleri satın alabilirsiniz.

Eğer salonu sıfırdan dekore ediyorsanız aydınlatma noktalarının nereler olacağını erkenden belirleyip hem prizleri hem de aydınlatma düğmelerini buna göre düzenleyebilirsiniz. Kablo uzatmak ya da avizeyi ortalayacak şekilde masayı yerleştirmek zorunda kalmazsınız. Aydınlatma düğmesi olarak dimmerli anahtarları tercih etmeniz salonun ambiyansına istediğiniz zaman müdahale edebilmenizi sağlar. Işığın şiddetini kendi zevkinize göre dilediğiniz an kolayca değiştirebilirsiniz.

Salona avize asmakla yetinmek aydınlatma konusundaki en büyük yanlışlardan biridir. Salonun farklı köşelerinde farklı amaçla kullanılabilecek çeşitli ışık kaynakları olması en idealidir. Ana avizenizin dışında karanlık köşeleri aydınlatmak için ayaklı lamba, duvar aplikleri, okuma lambası, abajur benzeri farklı ışık kaynakları yaratabilirsiniz.

Salonu aydınlatırken önceliğimiz elbette etrafı rahatça görebilmektir ama ışık kaynakları sadece bu amaçla kullanılmaz. Duvardaki tabloyu aydınlatarak esere dikkat çekmek ya da tavana vuran spotlarla odayı daha geniş göstermek için de aydınlatma ürünlerinden yararlanırız. Küçük bir salonun dört köşesini de aydınlatarak odayı daha geniş göstermek mümkündür. Işığı farklı yönlerde yansıtan aplikler düz duvarları hareketlendirebilir.