SEM Collections ile 2016 Trendlerine Bakış

“Son yıllarda dekorasyonun en önemli ilham kaynağı sanat ve seyahat. Kubizm etkisindeki ilginç kesimler, Toscana ruhundaki konformizm, vahşi hayatı hatırlatan derin ve kasvetli renkler 2016 kış sezonunda öne çıkacak trendler arasında görünüyor. Minimalizmin daha da -incecikleştiğini- ve bakırın var gücüyle sahalara yayılacağını görüyoruz. Ancak temel yaşamımızın “azaltmak/birleştirmek” amacı üzerine kurgulanacağını söyleyebilirim: İhtiyaçlarımızı birleştirmek, estetik değerleri birleştirmek, tarzları birleştirmek… Diğer yandan, konfor tutkusu, tembellik ve rahatça düşünecek alan yaratma gibi ihtiyaçlar da karşılığını 2016 da bulacak gibi. Dev yastıklar ile beş-altı kişilik deri kanepeler, uzun day-bed’ler hep bu dinlenme-yayılma-misafir etme kararlarının sonunda tasarlanmakta. Kısaca, ottoman puflardan, organik formlu day-bed’lere kadar her şey tembellik üzerine kurgulanıyor. Mutfak ve banyolarda yaratılan yeni dünyalara bakacak olursak: Mutfak ve banyoların, evlerdeki yeni misyonları, bütünüyle “ben varım” diyen mekanlar üzerine. Artık köşeye sıkışmış, bir eviye iki dolapla görevini tamamlamış mutfaklar rağbet görmüyor. Banyolar ise armatürleri, dolap ve lavabo formları, duşakabin ve küvet yetenekleri ve hatta ışıklandırmalarıyla gerçek birer “yeniden doğuş” merkezi.
Mutfak, banyo, mobilya, kapı ve aydınlatma sektörlerindeki uluslararası markalarıyla günümüzün en önemli dekorasyon adreslerinden biri olan Sem Collections, temsil ettiği imzaları hem Bağdat Caddesi’ndeki mağazasında satışa sunan hem de mimari projelerde kullanarak güncel yaşam alanlarına kazandırıyor.
sem-collections-logoSem Collections bünyesinde yer alan pek çok marka, 2015-2016 koleksiyonlarıyla göz doldururken yeni modeller, sistemler ve tasarımlar da geleceğin vizyonuna liderlik ediyor. Özel projelerin ve ünlü isimlerin vazgeçemediği bu markalar “yeni ev yaşamları”nı anlatırken, teknoloji, çevrecilik, insan üçgenine de değer katıyorlar. Sem Collections, marka çatısı altındaki 4 dünya devi, kendi kategorilerinin çizgi üstü ve VIP imzaları olarak bilinmekte.
Bilinçli kullanıcıların tercihi Valcucine Doğa ve insan ergonomisi odaklı tasarımı günümüzün modern-lüks çizgileriyle birleştirerek yeni bir tasarım anlayışı doğuran Valcucine, hem mutfak sistemleri hem de yaşam alanı çözümleriyle dünya starlarının liste başı konumunda. Modeller değil konseptler dahilinde tasarlanan Valcucine ortaya daima seçkin tasarımlar ortaya koyarak günümüz modern insanının hem fonksiyon hem sadelik hem de lüks beklentisini gerçek anlamda birleştiriyor, ferah ve aydınlık ev atmosferleri hazırlıyor.
Dünyanın en önemli mutfak ve yaşam alanı markalarından biri olan Valcucine’nin 2015 için sunduğu ‘sosyalleşmek için mutfakta olmak lazım’ sloganı da geleceğin bu anlamdaki habercisi: Günümüzün modern evleri ve bilinçli kullanıcıları, artık doğal olana saygı duyan ve çevreci ürünleri/malzemeleri tercih ediyor ve yaşam alanlarını organik formlu, işlenerek özelliğini kaybetmemiş dokular, doğayı çağıran renklerle tasarlıyor. İşte Valcucine’de, bu mottoyu kullanarak hem salon, oturma ve tv odası gibi yaşam alanları için hem de zamanın büyük bölümünün geçtiği mutfaklar için ahşap modeller öneriyor.
2016-trend
Antoniolupi ile banyoda minimalizm Sem Collections bünyesinde bulunan ve yaklaşık 50 yıl önce İtalya’nın Toskana bölgesinde kurulan Antoniolupi, yüksek kalitede banyo mobilyası tasarlama amacıyla yola çıkmış, bugün tüm dünyanın en ünlü üreticilerinden biri konumuna gelmiş, bu süreçte ürün gamını da geliştirmiş bir marka.
İyi tasarım ve maksimum fayda anlayışıyla hizmet veren ve pek çok uluslararası markayı çatısı altında toplayan Sem Collections, temsil ettiği ünlü firmaları hem Bağdat Caddesi’ndeki mağazasında satışa sunuyor hem de imza attığı mimari projelerde kullanıyor.
Sem Collections ile baştan sona yeni bir ev yaşamı Star markaların buluşma noktası Valcucine, Genius Loci sistemi. Ulivi Salotti, My Luxury koleksiyonu.
Antoniolupi, il Bagno serisi.
Banyo dolaplarından aynalara, taş küvetlerden duş sistemlerine, aksesuarlardan halıya ve şömine sistemlerine kadar banyoyu bir bütün olarak tasarlama anlayışı içinde çalışmak ve tüm bu sistem içinde yüksek kalitede ürünler sunmak, markanın öncelik verdiği konu başlıkları arasında yer alıyor. Markanın 2015-2016 yılları için sunduğu, çeşitli dünya fuarlarında gösterimi yapılan ve banyo dünyasında birer devrim olarak kabul edilen ürünlerden özellikle il Bagno serisi, nostaljiye çağdaş bir yorum kazandırarak karakteristik banyo mekanları yaratmak isteyenler için parlayan bir yıldız olarak kabul ediliyor.
antoniolupi
İtalyan derisinde işçilik farkı: Ulivi Salotti
Sem Collections’nın bir diğer mücevher markası da Ulivi Salotti. 1972 yılında Toscana’da kurulan ve el işçiliğindeki kalite yaklaşımını geçmişe saygı duyan duruşuyla birleştiren Ulivi Salotti özellikle koltuk ve kanepe sahasında kısa zamanda lider markalar arasına girmesiyle ünlü. 40 yılı aşmış kariyerinde, ahşap ve deriyi kendisi için ‘marka kültürünün ve çizgisinin temeli olan materyaller’ ilan etmiş ve halen bu çizgisini istikrarla devam ettiriyor. Bu süre içinde mükemmel bir deri ve ahşap işçiliğine ulaşıyor Ulivi Salotti ve dünya pazarlarında ‘nesiller boyunca kullanılabilen mobilyalar’ kazandırmasıyla tanınıyor.Bugün İtalya’nın mobilya devi olarak görülmesinde bu tanımın faydası çok büyük. Hammadde ve işçilikteki seçici tavrını çağdaş, zamansız çizgilerle birleştiren ve tüm bunlara lüksist, aristokrat, ağırbaşlı ve saygın bir kimlik veren Ulivi Salotti, profesyonelliğini çevreyi koruyan üretim politikasıyla da sürdürüyor: Doğal yöntemlerle kurutulan ve güneşlendirilen deri materyaller yine doğal yağlarla ve cilalarla korunuyor; tamamı el işçiliği ile proseslendiriliyor. Bu marka bilinci, onu en iyi İtalyan üreticileri arasına sokmakta. Markanın 2015 ‘Lounge Times’ teması için önerdiği My luxury koleksiyonu, salonları son zamanların en populer form ilhamı olan organik çizgilere taşıyor ve geometric olarak yumuşatılmış formları yine natürel tonlardaki deri, suet gibi kumaşlar ve ahşapla buluşturuyor. Beyaz, gri, cappucino ve taş renklerindeki koleksiyon, mekanlara sonbaharın sportif ve dinamik ruhunu taşıyarak, yeni lüksizmin konforla buluştuğunun müjdesini veriyor.
sem-collections-3
Her dönem bir numara olan Alivar
Sem Collection marka şemsiyesinin en son ve önemli değerlerinden biri ise son derece tanıdık bir isim, Alivar. 1984 yılında kurulan ve modern mobilya tasarımında İtalya’yı gururlandıran markalardan biri olmayı kısa zamanda başaran Alivar, kendi sektörünün teknoloji anlamında en dikkatli ve çalışma temposu olarak en dinamik firmalarından biri olarak tanınıyor. Üstelik bu şöhretini sadece tasarıma değil, başarıyla sonuçlanmış ev projelerine de borçlu. Zaman içinde kendi özgün materyal ve renk orkestrasyonunu kuran marka, bir evi baştan sona kurgulayabilecek bir mobilya kompartmanına sahip: Kanepeler, masalar, sandalyeler, kitaplık ve raf sistemleri, TV üniteleri, yataklar ve yatak odası mobilyaları… Pürist formları, deri-krom-ahşap öncelikli malzeme paleti ve fonksiyon odaklı tasarım yetenekleri sayesinde %100 yüksek kalite İtalyan çizgisi. Bu dört önemli imzanın yanında pek çok farklı kategoride markanın da temsilciliğini yapmakta olan Sem Collections, showroom’unda satışa sunduğu markalarda “pazar lideri ve vizyon öncüsü” olma niteliğini mutlaka arıyor.
alivar