Tasarım Dünyası Şeffaflaşıyor

Şeffaf olmanın verdiği hafiflik, sadelik ve zamansızlık özellikleri ile cam daima tasarım dünyasının bir numaralı malzemelerinden biri oldu. Son zamanlarda pek çok yeni teknoloji ürünü veya primitif denecek kadar eski mataryallerle tanışıyoruz ama cam daima varlığını ve popülaritesini sürdürüyor, sürdürecek de…

Bu köşede genellikle mimari ve dekorasyon ağırlıklı yazılarla birarada oluyoruz. Bu kez tasarım dünyasına adım atıyoruz çünkü Paris’te gerçekleşen Maison&Objet fuarı bizlere cam ve kristal malzemelerin geleceğin tasarımına yön verecek malzemelerden olduğunu gösterdi…

Biraz geçmişe dönelim o halde…Yaklaşık 5 bin yıl önce insanlar, henüz camı keşfetmemişken doğada bulunan yarı saydam maddelere şekil vererek eşyalar yapıyorlardı. Yanardağ çevrelerinde buldukları cam parçalarından yarattıkları günlük kullanıma uygun eşyalar daha sonradan Venedikliler tarafından endüstri haline getirildi.

Orta Asya’da ise Türkler tarafından çeşitlendirilen cam, o günden bugüne insanoğlunun sahip olduğu en değerli nesnelerden biri haline geldi. Camı bugün sahip olduğu dekorasyon şöhretine kavuşturan ise dekorasyonda hatta mobilya olarak kullanılıyor olması. Özellikle Cattelan Italia ve Glas Italia gibi markalar camı sehpa, kitaplık, masa gibi mobilyalarda sınırsızca kullanıyorlar.

Modern ve antika cam ürünleri satan The Dining Room Shop’ın sahibi Kate Dyson, özellikle camın önümüzdeki sezon enerjisiyle yeni bir trend yaratacağını söylüyor.

Gelelim kristale; Camdan daha parlak olan kristal, içerdiği kurşun oksit ile daha yansıtıcıdır ve bu özelliği ona mükemmel bir görünüm katar. Kristalin maliyetli ve ağır olması içerdiği kurşun miktarına göre değişir. Örneğin büyükannelerimizin dolaplarındaki kristaller -eski parçalar- %35’e kadar kurşun içeren parçalardır. Eğer gerçek bir kristal ürüne sahip olmak istiyorsanız, üründe en az % 24 oranında kullanılan kurşun bulunmasına dikkat etmelisiniz..

Birçok insan kristalin ağır kesiklerden ibaret olduğunu düşünmekte ve bu yüzden modern olmayacağı kanısında… Bu aslında yanlış bir algı. Kristal, kullanım yerine ve şekline göre modern olabilir. Eğer kristali günümüz tasarımcılarından Nendo, Zaha Hadid ve Arik Levy gibi dehaların eline verirseniz, şekillenen, zamana meydan okuyan tasarımlarda ruh bulabilir, biz de Paris’te bunu görmüş olduk… Kristalde geleneksel ve vintage çizgilerin karıştırılıp eşleştirildiğinde alışagelmişin dışında bir tarz ortaya çıktığına şahit olduk. Yaratılan bu eklektik tarzda rek çok önemli; büyük bir kristal sete yatırım yapmak istemiyorsanız mücevher parlaklığındaki bardakları veya kırmızı, siyah şampanya kadehlerinı toplayabilirsiniz.

Geniş ağızlı kadehler servis için mükemmel parçalar. Lale şeklindeki bardaklar ise tam bir klasik. Kısacası alışılagelmişin dışındaki bu parçaları bulmak için antikacıları ve müzayedeleri gezmek gerekebilir. Yine de bu iki malzemeyi mobilyadan aksesuara kadar elimizin altında bulundurmanın da bir formülü var. Küçük ve dar metrekareli evlerde, çevrede ferahlık katması, yalınlaştırması ve ışığı taşıması adına bol miktarda cam malzeme kullanmamız gerekiyor.

Cam kapılar, cam sehpalar, cam aydınlatmalar gibi… Ne kadar şeffaflaşırsanız günümüzün stresli hayatı ve ağır enerjisinden bir o kadar hızlı kurtulursunuz, bu yüzden mümkün olduğu kadar çok noktada cam ve kristalize şıklığını kullanmayı deneyin.İçki içme deneyiminizi keyifli hale getiren, iyi bir bardaktırKırmızı şarap bardakları hava sirkülasyonunu sağlayacak geniş bir ağıza ve gövdeye sahiptirler.

Bordeaux ve Burgundy en yaygın olan iki kadeh türüdür. Uzun bir Bordeaux kadehi, şarabı damağın arkasında doğru iterken, Burgundy ise şarabı damağın önüne getirir ve bu sebeple hafif kırmızılar için çok daha idealdir. Beyaz şarap kadehleri kırmızılara göre daha küçüktür. Viski gibi sert içecekler için uygun olan tabanı ağır bardaklar, Bond usulü zarafet için mükemmel parçalardır. Şampanyalar için olan flüt kadehler ise kabarcıkların keyfine varmak için tasarlanmıştır.