Teknoloji takipçisi mutfaklar

İnovasyon, günümüz mutfaklarının radarındaki en önemli kriterlerden biri. Teknolojinin her gün yeni ve ileri bir adım atması, sadece mutfağın mekanik yüzünü okşamıyor, aynı zamanda kullanıcıyı da her yönde daha konforlu, daha kaliteli, daha fazla zaman sağlayan ve en önemlisi de daha fazla keyif almasını sağlayan bir mutfak hayatına davet ediyor.

 

Mimar A.Ozan Ekşi

Uzun uzun “hangi çekmecedeydi bu süzgeç” araştırmaları, doğru yere yerleşemediği için kenarda biriken tabaklar, ortalığa saçılan yiyecekler, küçücük bir ışık altında gerçekleşen uygun tencere arayışları ve sonunda darmadağın bir mutfak. Burası “bir zamanların” mutfağı. Bu artık nostalji bile değil. Hafızalardan sildiğimiz bir görüntü.

Oysa bugün, pek çok mutfak markası, kullanıcıyı ve zamanı önemseyen mutfak sistemleri geliştiriyor ve fuarlar, kullanıcının kendini biraz daha özel hissedebilmesine yönelik tasarımlarla donanıyor. Hatta bu serüven öyle güzel ki, markalar neredeyse insanları mutfaktan çıkmamaya teşvik eden özellikler keşfederek, birbiriyle yarışıyorlar. Kısacası inovasyon bugünün mutfak üreticileri için bir fenomen. Kazanan ise daima aşçı oluyor.

Bu geleceğin dünyası.

 

Elbette ki mutfak üreticileri arasında süperstar olarak kabul edilen dünya markaları, bu değişimin bir ihtiyaç değil, saygı olduğunun bilincinde. Bunlardan biri de Valcucine.

Marka manifestosunu “Yaşam için inovasyon” üzerine kuran Valcucine’nin misyonunu kendi kelimeleriyle yazalım: “İnsanları yaptıklarımızın merkezine koyduk, onların günlük ev rutinlerini keyifli hale getirmek için düşünüyoruz. Geçmiş kuşaklara yapılan mutfakları ve dünün eğilimlerini geçersiz kılmakta olan mutfaklar tasarlıyoruz. Yemek hazırlama aktivitesini, formlar ve malzemeleri sürekli yenilenerek, olağanüstü bir deneyime dönüştürüyoruz. İnsanlara ve çevreye odaklanıyoruz. Yaşam için yenilik yapıyoruz.” İtalyan işçilik kalitesinin en başarılı buluşma noktalarından biri olan Valcucine ailesi, tüketicinin günlük konforuna ve hareket özgürlüğüne katkıda bulunan fonksiyonel mutfaklar üretirken, kullanıcıya ve çevreye zararlı zehirli unsurlardan arındırılmış dokulu materyaller kullanıyor. Mutfak dolaplarına ergonomi entegre ederek, performanslarını artırıyor, yükseklik, ağırlık ve derinliklerini kullanıcının özel gereksinimleri etrafında planlıyor ve böylece duvar birimlerine erişimden tutun kapılara kadar her hareketi basitleştiriyor. Zehirli emisyonların en aza indirgenmesini, formaldehit gibi tehlikeli veya zararlı bileşiklerin ortadan kaldırılmasını kontrol altında tutuyor. İnovasyon da bu anlamda Valcucine’nin DNA’sında bulunmakta. Kullanıcının gereksinimlerini ve yaratıcılığı derin bir şekilde bilmek: Bu tutum sayesinde, Valcucine sistemlerine yaşamı kolaylaştıracak işlevler kazandırılıyor, yenilikçi malzemeler ve çok fonksiyonlu unsurlar sayesinde kullanım alanları planlanıyor ve bu fikirler, en sıkı testlerden geçerek yarının çözümlerine dönüşüyor. Cam ve alüminyum gibi zarif malzemeleri bile dayanıklılık anlamında diğer malzemelerle yarışabilecek noktaya getirirken, onlara “geri dönüşümlülük” özelliği bile kazandırıyor marka.

Bu misyoner duruşun ardındaki teknolojileri daha yakından inceleyelim: Valcucine sistemlerinin en önemli özelliği, geliştirilmiş teknolojilerin her sisteme kolayca adapte edilebilmesi. Bu nedenle mutfağı seçerken, ek özellikleri de ekleyebiliyor ve mutfağınızı kişiselleştirebiliyorsunuz. Nedir bu özellikler?

 

Dokunmadan ve tek bir el hareketiyle değişen mutfaklar

V-motion otomasyon sistemi

Valcucine mutfak sistemlerinin en önemli özelliklerinden biri olan V-motion ile artık dokunmadan, tek el hareketiyle kapaklar açılıyor, bataryalar yön, ışıklar renk değiştirebiliyor. Mutfak ve kullanıcı arasındaki etkileşimi artırmak için tasarlanan bu yenilik sayesinde, akıllı mutfaklar dönemine farklı bir adım daha atılırken hem kullanıcı ergonomisine fayda sağlanıyor hem de mutfakta çalışmanın keyfine varma ve yeni deneyimler kazanma gibi konularda da çıta yükseliyor. V-motion, evinizin kalbini etkileşimli bir ortama dönüştürüyor. Tıpkı bir iletken gibi, tek bir hareketle isterseniz kapakları ve çekmeceleri açabiliyor, isterseniz bataryanın yönünü değiştirebiliyorsunuz. Sadece bu da değil: Yine tek bir hareketle mutfağın, ilhamını ateş, su, gökyüzü ve toprak gibi elemental renklerden alan arka plan ışıklarını da değiştirebiliyorsunuz.

 

Çok işlevli arkaplan

Bu teknoloji ile mutfak tezgahının derinliğini artırarak (geleneksel 60 cm’den 80 cm’ye) çalışma alanıyla duvar arasında bir bölüm oluşturulmakta ve bu 20 cm’lik banta, çok işlevli bir sistem kurgulanmakta. Bu bölümde metal saklama kutuları, bıçaklık, kesme tahtaları vs yerleştiriliyor, hatta batarya dönüş hareketi bile bu derinlik sayesinde genişliyor. İstediğiniz gibi şekillendirebiliyor hatta içinde fesleğeninizi bile yetiştirebiliyorsunuz.

 

Aerius duvar ünitesi

Bu duvar ünitesi, hafif ve ultra ince kapağın, zarif bir asansör sistemiyle buluşması. Menteşeleri, pistonları veya aşınabilecek diğer unsurları olmadığı için ünite son derece hafif ama bir o kadar da dayanıklı. Dokunduğunuz anda kapaklar, uçuş sırasındaki kanatlar gibi yukarıya doğru açılıyor ve karşınıza aksesuarlardan arınmış bir alan çıkıyor. Altındaki LED aydınlatma sistemi ve gövdeye entegre edilmiş aksesuar askı çubuğu ile de ünitenin işlevselliği artıyor.

 

New Logica ve Air Logica sistemleri

İşte bir hokus pokus: Valcucine’nin en yeni teknolojilerinden biri olan New Logica ve Air Logica, aslında bugüne kadar geliştirilmiş tüm özellikleri kapsayan iki dünya. Bütün üst dolapları ve dolapların içine entegre edilmiş bulaşık süzülme bölümü, bıçaklık gibi bölümleri asansörlü kapılar ardına saklayan, yine alt dolapları da yine kullanıcının isteğine göre baştan sona organize eden bu sistemlerde ocak bile kayar bir yüzey altına gizleniyor. Her şeyi kapattığınızda, karşınızda yalın, tertemiz ve yok olmuş bir mutfak görüyorsunuz. İşte sihir.

 

Görüldüğü üzere, bol çekmece, bol raf ve bol askı sistemleri artık yeterli değil. İllüzyoner mutfaklar döneminde, artık bu yetenekli tasarımlarla baş başayız. Onlar hem işçiliğin hem beyin fırtınalarının birer mucizesi. Ve tümü bize biraz daha keyifli bir yaşam sunmak için bir araya geliyor.