Yeni lüksün yansımaları

Yıllar boyunca insanoğlunun yaşam tarzına eşlik eden lüks tanımı farklı dinamiklere göre değişkenlik göstermiştir. Teknolojiden hammaddeye kadar pek çok elementin rol oynadığı bu değişim sürecinde, lüks kavramının karşılığı daima somut oldu. Oysa ki günümüzde, her alanda lüks, kendine yeni açılımlar buluyor. Bunların da çoğunda mecazi anlamlar öne çıkmakta. Yani duygular ve düşüncelerle kendini ortaya atıyor ve biçime dönüşüyor. Bakalım, bugünün lüks tanımı nerelerde, nasıl vücut buluyor?

Mimar A.Ozan Ekşi.

“Eşyanın tabiatı” tanımı var oldukça, ihtiyaç olanlar ve ihtiyaç dışında olması gerekenler diye ayrıldı yollar… İhtiyacın dışında duran, varlık sembolü, prestij ve statü sembolü olan her şey zaman içinde bu lüks iklimine uğradı ve kendini gösterdi. Altın varak çerçeveli aynalardan, gösterişli mobilyalara, ton ağırlığındaki avizelerden ipek halılara kadar evlerde de yerini aldı. 2000’li yıllarda, minimalizm cephesinin hücuma geçmesi hem mental hem fiziksel anlamda insana iyi geldi. Geldi ama adı üstünde, minimalizm. Yani az olanın çok olduğu bir dekorasyon ekolü. Burada alışılagelmiş lüks detaylara yer yoktu. Çünkü insan artık kalabalıktan, şaşaadan, hatta kast ve sınıf ayrımından bile yorgundu. Bu yorgunluğun tedavisi zaman içinde gerçek bir lüks olarak kayıtlara geçti. Pırıl pırıl parlayan kumaşlarla döşenmiş mobilyalardan kaliteli işçiliğe, iki yıl sonra demode olma ihtimalinden zamansızlığa ve her daim kullanabilecek parçaların daha fazla talep görmesine kadar büyük bir değişim gösterdi. Yaşadığı bu büyük evrim ile klasik anlamda lüks ve buna bağlı olarak uzun yıllar boyunca lüksün eş anlamı addettiğimiz markalar yönünü el işçiliği, doğal malzemeler ve zanaatkârlık gibi değerlere döndürdü.

 

Lüks kimine göre önde gelen markaların ikonik parçaları, kimine göre dünyanın dört bir yanından titizlikle seçilmiş antika eşyalar oldu. Evler, tek bir dönem ya da akım yerine doğu ve batının farklı zamanlarının yaratıcılıkla birleşmesiyle şekillendi. Gelenekselle moderni, oryantalle batıyı, ışıltı ve zarafeti bir araya getiren, devamlılık gösteren evler yaratıldı.

Kimine göreyse lüks, ideal konumda, mimarisi ve her türlü altyapısı tamamlanmış, yaşayana uzun yıllar konfor sağlayabilecek bir ev olarak kabul edildi. Yani kişiselleşmiş, kullanıcının stiline, zevkine, hatta işlev ihtiyaçlarına göre tasarlanmış, bütünüyle konfor sunan bir ev de lüks yeterliliği sağlamış oldu. Yani hayalinizdeki huzurlu ev kavramı ne ise ona ulaşabildiğiniz anda siz lüks bir yaşamı kucaklamış sayıldınız.

Biraz daha ileri gidersek, tasarım mobilyalar ve özellikle sanat eserlerine sahip olmak doygunluk ve yatırım değeri olarak da lüks bir birikim olarak kabul edildi. Bugünün lüks kuralları böyle…

İç dünyamızdaki heyecanları ve istekleri karşılayan bir ortama sahip, hızlı adımlarla ulaşmak istediğimiz, rahat ettiğimiz yegâne yer olan evimizi, lüks denilebilecek kıvamda dekore etmek tamamen bilgi, görgü, deneyimler, gelir miktarıyla ilişkili. Kısaca evin garajında sayıları artan otomobiller artık lüks değil. Onun yerine ergonomisiyle zaman ve yaşam kalitesini artıran bir mutfak, telefondaki tek tuşla evdeki ışıkları ve müziği yönlendirebilmek, kaliteli bir işçilikle üretilmiş ve zamanlar boyunca size eşlik edebilecek bir kanepe ve sanat eserleri edinebilmek artık yeni lüksün nasıl da güncellendiğini bize rahatça anlatıyor. Metropolün içindeki evlerimizin bahçesinde tenis oynayabileceğimiz, yürüyüş yapabileceğimiz, sosyalleşebileceğimiz alanların olabilmesi de bize iyi geliyor ki bu da artık bir lüks. Eğer evinizin banyosundaki saunada veya buhar banyosunda, aromaterapi seansları yaparak yenilenebiliyorsanız, kendinizi dış dünyanın monotonluğundan koparabiliyorsanız, siz gerçekten lüksistsiniz.

Dolayısıyla bugün, teknolojinin tüm avantajlarını insanların psikolojik ve fizyolojik ihtiyaçlarıyla birleştirebilen ve hayatı maksimum kullanabilen mekânlarda yaşamak, yeni lüks tanımını biraz daha belirginleştirecektir. Çağdaş sanatçılardan özel çalışmaların bir araya geldiği ve endüstriyel tasarım ürünlerinin rafine parçalarla birleştiği, işlevselliğin ve kullanıcının rahatlığının ön planda olduğu evler, bugünün en çok arzulanan evleridir. Kişiselleşerek yaratıcılığı öne çıkaran, yer değiştirip yeni kombinasyonlar yaratmaya imkân sağlayan, değişim hissi vererek insanı iyi hissettiren atmosferler, kişisel gelişim anlamında yine lüks duygusunu kullanıcıya tattırır.

Kullanıcıya statü sağlaması ve marka bağımlılığı yaratmasındansa, onun kalbine ve ruhuna iyi gelen tasarımlar yakalamak ve gerçekten işe yarayan fikirlerin bir araya geldiği mekanlar geliştirmek, bugünün ev kimyasının vazgeçilmez kriteri. Tüketicinin kalbine girmiş markaların da ortak özelliği bu zaten: Deneyimler sunarak tasarımı anlamlandırmaya çabalıyorlar.

 

Kalabalık, karışık ve yorucu olmak yerine rahatlatıcı, kolaylaştırıcı ve dengeleyici olma beklentisi, insanların birbirleriyle olan ilişkilerinde de, yaşam alanlarıyla olan ilişkilerinde de ilk sıraya yerleşiyor. Tüm trendlerin içinde doğaya ve doğal olana yakınlaşma dürtüsünün bulunması da bu yüzden. Öyle bir lüks arıyoruz ki, bizi gerçek ve saf hayattan koparmasın, bilakis bizi onunla yakınlaştırsın.