Dayanıklı ve zamansız bir malzeme: Parke

Dayanıklı ve zamansız bir malzeme: Parke

Her türlü estetik müdahaleye uyum sağlayabilen ahşap malzeme, odanızın dekorasyonunu değiştirdiğiniz takdirde her yeni stile de kolayca ayak uydurabiliyor. Evin her köşesinde doğallığı, işlevselliği ve sıcaklığıyla tercih sebebi olan ahşap parke kaplamalar, natüralizm trendinin yükselişinden destek alarak model, boyut ve renk çeşitliliğini daha da artırdı.

Mimar A.Ozan Ekşi

 

Doğal bir malzeme olduğu için kullanıldığı mekâna zararlı kimyasallar bırakmayan parkeler, en sağlıklı zemin kaplaması olarak biliniyor. Yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir bu malzeme, sert zemin kaplamalarına göre de oldukça dayanıklı. Son yıllarda artan çeşitliliği ve suya karşı dayanıklı olma gibi özelliğiyle zemin kaplamalarının en çok tercih edilen alternatifleri arasında başköşede yer alıyor.

Uzmanlar, parkelerin bulunduğu ortam ısısının +15 derece ile +28 derece arasında olması gerektiğinin altını çiziyor. Genellikle yaşam için ideal olan mekân koşullarının lamine parke için de ideal olduğu varsayılıyor. % 30-60 arası bağıl nem, lamine parkeler için ideal ortam koşulunu oluşturuyor. Özellikle yeni binalarda bu değerlerin üzerinde oluşabilecek bağıl nem, parkede normalden fazla deformasyona neden olabiliyor.

Parke neden en iyi seçim?

Diğer zemin malzemeleriyle karşılaştırıldığında daha uzun ömürlü, kullanımı rahat ve sıcak görünüme sahip bir seçim olan parkenin avantajları oldukça fazla.

Hipoalerjeniktir

Daha az polen, toz ve kum parçacığı içerdiği için en sağlıklı malzemedir. Mekândaki havanın kalitesini artırmak amacıyla önerilir.

Evin değerini artırır.

Ömür boyu kullanabileceğiniz bir malzemedir ve her zaman şık görünümünü korur. İleride değiştirmeye gerek kalmayacağı için de daha ekonomik bir malzemedir.

Çok sağlamdır.

Uygun bir şekilde kullanırsanız ve bakımını gerçekleştirirseniz değiştirmeye gerek de duymazsınız. Eğer hasar görürse döşemeleri tekrar cilalatıp kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kullanıcıya çeşitlilik sunar.

Egzotik ağaçlar arasında çok çeşitli ve dayanıklı modellerle karşılaşırsınız. En açık renkten koyusuna kadar istediğiniz tarzda parke rengine ulaşabileceğiniz bir model mutlaka bulursunuz.

Zamansızdır.

Bir parke döşemesi eğer iyi kullanılmışsa kaç yıllık olduğunu anlamanız çok zordur.

Natürel bir malzeme olduğu için tüm dekorasyon stillerine ayak uydurabilir.

 

Parke seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Zemin kaplamanıza karar verirken bu adım çok önem taşıyor. Fotoğraftan görerek karar vermek çok yanlıştır çünkü ahşap, canlı bir malzeme olduğundan gördüğünüzle karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Parke seçerken muhakkak küme halinde duran örnek ahşap parçalarını görmek isteyin. Parkenin boyalı halini ve cilalı halinin neye benzeyeceği hakkında bilgi alın.

 

Evin stiliyle parkelerin uyumu

Ceviz rengi çok beğeniyor olabilirsiniz ama bunu mutfağa uyguladığınızda ortaya hoş bir görünüm çıkmayabilir. Bazı parke modelleri belirli stillere çok yakışır. Bu yüzden seçim yaparken mobilyalarınızın stili ve duvarların rengiyle, evin genel diliyle parkelerin uyum sağlaması gerekir. Evde çok pencereniz varsa ve yeterli ışık dengesini sağlayabiliyorsanız koyu tonlardaki parkeler sizin için uygun demektir. Ancak daha karanlık bir mekânınız varsa açık renk parkeler, yaşam alanlarını aydınlatmanıza yardımcı olacaktır. Tarzınız modern ise: Natürel akçaağaç

renkleri sizin için uygun olacaktır. Yalın ve net bir görüntünün hâkim olduğu evlerde

bu tonlarla karşılaşırsınız. İskandinav stili evlerde de kullanılır. Gri boyalı parkeler ve

çok noktalı olmayan modeller de modernist mekânlar için uygundur. Tarzınız geleneksel ise: Ceviz tam size uygun bir renktir. Cevizin açık ve koyu tonlarını mekânın özelliklerine göre seçebilirsiniz. Ayrıca nokta detayları da ahşaba daha geleneksel bir görüntü katar.

 

Parkelerde son trend: Metalik tonlar ve rengarenk parkeler

Artık ıslak mekanlar dahil evin her köşesi için tercih sebebi olan ahşap parkeler, natüralizm trendinin yükselişinden destek alarak, model, boyut ve renk çeşitliliğini daha da arttırdı. Bu kategoride dünya markalarından biri olan IPF Parquet, koleksiyonundaki modelleri işte bu farklı stiller için yaratmış. İtalya’nın önde gelen parke üreticilerinden biri olan ve 1991 yılında kurulan IPF (Industria Parquet Fabriano), yüksek kaliteli ahşap zemin kaplamasının dünya çapında lider markası. Ressamların hayal gücünü zanaatkârların el becerisiyle birleştiren IPF, zeminlere artizanal bir yaratıcılık getiriyor. Ar-Ge, gelenekselcilik, ağaç seçimi ve işlenmesi gibi pek çok prosesi yıllara dayanan deneyimiyle gerçekleştiren markanın el yapımı parke koleksiyonlarının en önemli özelliği ise artık IPF ile özdeşleşmiş doku ve renk paleti. Bakırdan turkuaza, klasikten fütüristiğe uzanan bu tasarım yolculuğunda marka, zeminde desen ve renk özgürlüğü sunuyor. Çevreci tüketicilerin dikkatine, IPF Parquet’nin önem verdiği konulardan biri olan sürdürülebilirlik ve doğayı koruma konusunda CATAS sertifikası bulunuyor. Rezerv ağaçların kullanımı ve firenin sıfıra yakın olması konusundaki hassas çalışmaları devam ediyor.

Diğer yandan Ressamların hayal gücünü zanaatkârların el becerisiyle birleştiren IPF, zeminlere artizanal bir yaratıcılık getiriyor. Markanın el yapımı parke koleksiyonlarının en önemli özelliği artık IPF ile özdeşleşmiş doku ve renk paleti. Bakırdan turkuaza, klasikten fütüristiğe uzanan bu tasarım yolculuğunda marka, zeminde desen ve renk özgürlüğü sunuyor. Eğer siz de zeminde avant-garde tarzı stil hareketleri ve biraz ilham istiyorsanız, IPF gibi yaratıcılığa ve inovasyona değer veren markaların koleksiyonlarını mutlaka değerlendirmelisiniz.