Doğru karışımların zamanı

Doğru karışımların zamanı

 

Kullanıcıyı üretimin bir parçası yapan, tercihlere göre renk ve desen seçimi özgürlüğü tanıyan tasarımların çağındayız. Bu ürünler sadece mobilya olarak değil ıslak mekanlarda da karşımıza çıkıyor. Özellikle de banyoda. Günümüzün evlerinde banyo ve banyoyu oluşturan ünitelerin kişiye ve stile göre yorumlanması, oldukça popüler bir uygulama.

Mimar A.Ozan Ekşi.

 

Günümüzde kişisel bakım, aromaterapi, yenilenme, farklılaşma hatta güzelleşme ve gençleşme neredeyse herkesin en büyük kişisel hedefi. Tam da bu noktada, kişisel yenilenme tapınaklarımız büyük önem kazanıyor. Banyolar, günümüzün adeta bir tasarım atölyesi gibi. Sadece kullanım ve işleve yönelik değil, kişisel stil kodlarına uyumlu ve kullanıcısını anlatır şekilde de tasarlanıyorlar. Elbette burada da markaların ürünlerini nasıl personalize edebildikleriyle ilgili becerileri ortaya çıkıyor. Yaratıcılığı daha armatürden başlatan ve üzerine yazı yazılabilen bataryalara kadar farklı model, fikir ve renk seçeneği sunan markalar bu kulvarın önde koşanları. Bunlardan biri de Bongio.

Sem Collections çatısı altında satışa sunulan bu markanın tasarım serüveni Milano’ya birkaç kilometre uzaklıktaki Lake Orta’da, 1936’da başlamış. Mario Bongio’nun kurucusu olduğu markanın temel felsefesi inovasyon ve yaratıcılık üzerine kurulu ve şu anda ikinci kuşak olans Antonio Bongio tarafından yönetiliyor. İtalya’nın 80 yıllık köklü firmalarından Bongio, armatür ve bataryalarındaki özgün form, üstün teknoloji ve yaratıcı fikirler sayesinde rakiplerinden ayrılıyor. Kullanıcıyı üretimin bir parçası yapan, tercihlere göre renk ve desen seçimi özgürlüğü tanıyan markanın, üzerine metin ve yazı yazılabilen modelleri bile bulunuyor.

Bazı ürünlerinde kullandığı Murano camlar ya da kristal aksamlar sayesinde Bongio, modern olduğu kadar lüksist mekanların da tercihi olmakta. Öyle ki Bongio’nun ürün yelpazesindeki bazı modellerin tasarımları ise 40’lı yılları anımsatmakta. Bu da onu Art-Deco tarzını seven evlerin de tercihi haline getiriyor.

Tasarımları klasik ve modern olarak iki ayrı stilde sürdüren markanın aynı zamanda wellness koleksiyonu da bulunuyor. Modern seride en son paslanmaz çelik batarya olarak Time 2020 modelini satışa sunan Bongio’nun Acquacarica serisi ise renkli, esprili, enerjik, tasarımda ulaşılabilir ve genç çizgiyi temsil etmekte.

Bongio koleksiyonları, lüksist sektörün ihtiyaçlarına %100 cevap vermekte. Formlarıyla Batı’nın avant-garde çizgisini temsil eden klasik çizgideki Bongio tasarımlarında 24 karat altın, platin, gümüş ve Murono camı, Swarovski kristal taşlar kullanılıyor.

Tüm bu stilize çalışmaların haricinde O’clock banyo bataryası gibi sıcak-soğuk su balansını ayarlayarak enerji ve su tasarrufu yapan, çevre duyarlılığına sahip tasarımları da bulunan Bongio’nun ürünleri genellikle Orta Doğu’nun neo-klasik tarzda yapılmış genç jenerasyon binalarında ve Dubai-Fendi Residance, Panama-Trump Towers, Doha-Sheraton Resort gibi projelerde tercih ediliyor.

Organik değişim

Günümüz yaşam alanlarının, özellikle de banyoların geçirdiği evrime bakacak olursak, hayatımızı “ne kadar yoğun iş temposu-o kadar evde rahatlama” ilkesinin yönettiğini anlayabiliriz. Bu mantıkta büyük banyo mekanlarına gerçek birer spa atmosferi hazırlanıyor ve konfor odaklı biçimleniyor. Küçük banyolarda ise tüm kurgu depolama-mekanı doğru yöneten fikirler-teknolojiden faydalanma üzerine kurulu. Dolayısıyla yıkanma-arınma hareketinin odağında olan duş sistemleri önem kazanıyor. Bu tarz duş alanları günümüzde spa keyfinin ayakta da olabileceğini kanıtlıyor.

  

Bir kabin içinde pek çok düğme ve kolu kumanda ediyor ve o küçük metrekareyi bir cennete çeviriyorsunuz, isterseniz rengarenk ışıklar altında Muson yağmurları yağdırabiliyorsunuz. Vücudu rahatlatan su akışını sağlayan jetli masaj sistemi ve duş başlıklarının dışında duş alanına entegre edilen özel sistemler sayesinde bu alanda müzik dinleyebiliyor, günü takip edebiliyor, hatta televizyon izleyebiliyorsunuz.

Duş sistemlerinde değişen renkler, suyun miktarı, davetkâr kokular ve çeşitli sesler zihin üzerinde organik değişimlere sebep oluyor. Bu değişimler de duyuları harekete geçirerek bedeni büyük oranda yenileyerek iyileştiriyor. Çalışma hayatının hızlı ve yorucu temposu nedeniyle, insanlar artık her şeyi daha hızlı yapıyor ve daha planlı yaşıyor. Yoğun şehir yaşamı, günlük hayatın stres ve yorgunluğunu atarak rahatlama ihtiyacını artırıyor. Her geçen gün daha fazla tercih edilen yeni nesil duş sistemleri, lüksü ve konforu evlere taşıyor. Yeni nesil duş sistemlerinde yer alan renk terapisi, kromoterapi, su masajları gibi fonksiyonlar banyoyu keyif alanı haline getiriyor.

Bu açıdan suya adeta nefes veren pek çok marka ve ürün var. Geleceğin wellness dünyasını kurgulamak ve insanı su ile farklı senaryolar eşliğinde buluşturacak teknolojiler elimizin altında. Tümü, duş kavramını fiziksel ve ruhsal iyileşme, yenilenme ve tazelenme noktasına taşıyor. Buhar banyoları, tuz odaları, reaksiyon duşları, biosauna, hepiderium, lacunium, masaj etkili duşlar gibi pek çok özellik bu ürünlerde buluşuyor. Kısacası vücudunuza ve ruhunuza önem veriyor, hayatı arada bir yerlerde durdurarak yenilenme yolları arıyor, kendi lüksünüzü yaratmak hatta onu evde hissetmek istiyorsanız, donanımlı bir duş kabini içinde tüm bunlara sahip olabilirsiniz.

Bu keyif sadece evde veya küçük banyolarda sürmek zorunda da değil, bahçe ve havuz çevresi de, büyük banyolar da dikey yıkanmanın güzelliğini yaşamanız için ortak noktalar olabilir. Örneğin Antoniolupi, dış mekan banyo keyfini yaşamak isteyenler için Massimo Broglio tasarımı Shawa duşları üretmekte, paslanmaz çelik malzemeden tasarlanan ve endüstriyel tarzıyla güncel modernizmi temsil eden bu ürünler, ince yapısı, bağlantısız -freestanding- kullanılabilmesi gibi özellikleriyle açık hava alanları için benzersiz bir tasarım olarak kaydoluyor defterimize. Hem günümüz trendlerindeki organik formlara hem de inovatif tasarımlara sahip çıkan ANTONIOLUPI, toplam alan içindeki payı giderek büyüyen banyo ile ilgili çevreci teknolojileri ve ilgi çekici formlarıyla başta mimarlar olmak üzere pek çok profesyonelin radarına girmiş bir marka. 50 yılı aşkın süredir suyun akışına yön veren Antoniolupi, Carlo Colombo, Ricardo Fattori, Mauro Carlessi gibi ürün tasarımcılarıyla birlikte banyo tasarımına farklı bir boyut getirmekte.

Kısacası, gün geçtikçe biraz daha önem kazanan ve kişisel yenilenme mekanı olarak içeriğini hızla geliştiren duş sistemleri sadece teknoloji, işlev ile değil, teması, atmosferi ve aurası ile de öne çıkıyor. Artık günümüzün duş alanı tasarımlarında su ile baş başa kalmanın, arınmanın ve rahatlamanın altı çiziliyor. Yeni duş teknolojilerinde su akışını, rengini, sıcaklığını, kokusunu değiştiren duş senaryoları var artık. Farklı ışık ve ses oyunları devreye giriyor.