Yemek sadece lezzetiyle değil, sunumu ve yemeğin yenildiği mekanla da akıllarda yer edinir. Bu nedenle mekan sahipleri farklılıklarını ortaya koyabilmek adına çok sıra dışı yerlerde, mimari açıdan çok sıra dışı mekanlar açıyorlar. Bu listede sundukları tablo gibi manzaralarla unutulmaz anlar yaşatacak en ilginç 10 restoranı bir araya getirdik.

1- Avrupanın ilk su altı restoranı
Mimarlık şirketi Snøhetta, Norveç’in güneyinde bir kısmı denizin içinde yer alan bir su altı restoranı açmayı planladıklarını açıkladı. Şirket tarafından Avrupa’nın ilk su altı restoranı olarak adlandırılan binanın bir kısmı sahil kenarında bir kısmı suyun altında olacak. Binanın temel işlevi 100 kadar kişiye hizmet veren bir restoran olmak fakat aynı zamanda deniz araştırmaları merkezi ve yapay midye resifi olarak da kullanılacak.

2- The Green Dragon Pub
Hobbit’lerin film seti olan Shire’ı bilet alıp  gezenlere ücretsiz içki veren bu pub, Yeni Zelanda’da yeşilliklerin arasında bulunuyor.

3- Ithaa Undersea Restoran
Maldivler’de bulunan Ithaa Undersea Restoran, pek çok kez ‘Dünyanın en güzel restoranı’ seçildi. Denizin 5 metre altında bulunan ve çevresi tamamen camla kaplı olan restoran büyük ilgi görüyor.

4- HR Giger Bar
İsviçre Gruyéres’te bulunan bu kahvecinin adı Hr Giger Museum Bar. İlginç iskelet dekorasyonuyla bir canavarın içindeymişsiniz hissi yaratan kahveci dünyanın en ilginç kafe-bar’larından biri.

5- İzlanda’daki Ion Hotel’de bulunan Northern Lights Bar, ülkede muhteşem kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en iyi lokasyon.

6- The Snowcastle of Kemi
Finlandiya Kemi’de bulunan sıradışı mekana girmeden önce sağlam giyinin. Zira burada her şey buz!

7- İspanya’da El Diablo volkanının hemen dibine kurulmuş olan bu restoranda yemekler volkan ateşiyle pişiyor.

8- Ristorante Grotta Palazzese, nefes kesici bir ortamda yemek yemek, çok nadir yaşanabilen bir deneyimdir. Güney İtalya’da yer alan Puglia’da, Polignano a Mare kasabasında yer alan Grotta Palazzese Hotel Restaurant, bu deneyimi yaşatan muhteşem bir mekân.
Grotta Palazzese Hotel’in bir parçası olan restoran, kireçtaşı mağaranın içinde yer alıyor. Adriyatik Denizi ve bitişik kayalıkların şahane manzarasına sahip restoranda, gün içinde berrak mavi sulara yansıyan güneş ışığı loş bir ortam oluşturur. 1700’lü yıllarda burası soyluların ziyafetleri için kullanılmış.

9- Gökyüzü restoranı, Las Vegas, ABD
Yerden yaklaşık 50 metre yüksek platforma yemek masası ve müşterileri çıkaran bu gökyüzü restoranı, Las vegas’ta Noel arefesinde açıldı.

10- The Sierra Mar Restaurant, CA – USA