Ev Dekorasyonunda Ayna Kullanımı

Aynalar, duvarlarınız için müthiş bir aksesuar alternatifi olmalarının yanı sıra, kullanışlı olmasıyla da benzersiz bir dekorasyon ürünüdür. Ev dekorasyonunda ayna kullanımı oldukça özen gerektirir; bu sebeple aynanızı bu önemli detayları göz önüne alarak kullanmalısınız. İç mekan tasarımı için en önemli noktalardan biri, kullandığınız dekoratif malzemelerin birbiriyle yarışmaması ve birbirinin ihtişamını gölgede bırakmamasıdır. Bunun için gerek salonunuzda gerekse evin diğer köşelerinde kullanmak üzere seçeceğiniz aynaları iyi belirlemelisiniz.

Eğer minimalist dekorasyon anlayışı ile bezeli bir eve sahipseniz, evinizin duvarlarını biraz daha gösterişli ve ışıltılı aynalarla süsleyebilirsiniz. Çünkü minimalizm felsefesinin hakim olduğu bir evde, zaten olabildiğince az ürün ve aksesuar kullanımı esas olacaktır ve böylece kullanacağınız gösterişli bir ayna bulunduğu noktada kendini daha iyi gösterecektir. Evinizde kullandığınız renkler, seçeceğiniz aynanın yapısı ve rengi konusunda asıl belirleyici unsur olacaktır.

lüks iç mekan tasarımı, lüks dekorasyon, ev dekorasyonu, ayna dekorasyon, ayna kullanimi

Büyük bir salonunuz ve yüksek duvarlarınız varsa, büyük  boyutlarda aynalar kullanmak iç mekan tasarımının mantığı açısından daha doğru olur. Eğer aynanın bulunacağı oda küçükse, ayna çok fazla ön plana çıkacağından estetik açıdan doğru bir görüntü oluşmayacaktır.

Eğer ayna kullanmak istediğiniz oda küçükse, çok büyük olmayan bir aynayla odanızı olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz. Çünkü yapısı gereği aynalar, bulunduğu odayı daha ferah ve geniş gösterir. Aynanızı dışarıdan giren günışığının karşısına denk gelecek şekilde konumlandırırsanız, gün ışığını odanın her yanına dağıtmış olursunuz.

lüks iç mekan tasarımı, lüks dekorasyon, ev dekorasyonu, ayna dekorasyon, ayna kullanimi

Aynalar, özellikle evin giriş bölümünde ve yatak odasında bulunursa, hem göze hitap eder hem de kullanım kolaylığı sağlamış olur. Evden çıkmadan önce son bir kez kendinizi kontrol etmek istediğinizde veya yatak odasında giyinirken kıyafetinizin nasıl durduğuna bakmak için aynaya ihtiyaç olacaktır.

Ev, iş yeri gibi iç mekan tasarımlarının ayrılmaz bir parçası olan aynalar, aynı zamanda koridor gibi dar alanlarda da kullanılabilir. Evinizin karanlık ve dar bölümlerinde bulunan arka arkaya konmuş sıralı aynalar, bu alanı daha genişletecek ve doğal bir aydınlığın oluşmasına neden olacaktır.