Pantone Renk Enstitüsü, her yıl teknoloji, moda ve medya trendlerini araştırıyor ve buna göre zamanın ruhunu en iyi anlatan etkileri tespit ediyor. 2017’nin rengi doğayla bağ kuran ve yeni başlangıçları temsil eden Greenery olmuştu. Bu yılın rengini ise “PANTONE 18-3838 Ultra Violet” olarak duyurdu.


Pantone neden Ultra Violet’ı yılın rengi seçti?
Pantone bu yılki açıklamasında da soyut ifadelerle zamanın ruhunu ve yılın rengini seçme nedenlerini aktarmış. Pantone’a göre Ultra Violet; geleceğe işaret eden yaratıcılık, özgünlük, mucitlik ve görsel düşünme fikrini anlatıyor. Derin düşünceye işaret eden bu karmaşık renk; kozmosun gizemlerini, görünen gerçekliğin hilelerini ve şu an bulunduğumuz noktanın ötesindeki keşifleri sembolize ediyor. Gecenin sınırsız gökyüzü, neyin mümkün olabileceğinin bir simgesi ve kendi dünyamızın ötesine geçme arzusuna ilham veriyor.

Pantone’nin Yönetici Direktörü Leatrice Eiseman’ın kendi sözleriyle rengin seçilme nedeni şu:
“Hayal gücü ve yaratıcılık gerektiren bir dönemde yaşıyoruz. Bir mavi bazlı mor olan Ultra Violet bize ihtiyacımız olan yaratıcı ilhamı sağlayacak ve farkındalığımızı yükseltecek. Yeni teknolojilerden, sonsuz galaksiye, sanatsal anlatımdan, ruhsal çözümlemelere derinliğe sahip bu mor rengi bizi bekleyen bilinmezlere ışık tutacak.”

Duyguların derinliğini, bireylerin özgünlüğünü ve dünyanın kargaşasından kaçışı sembolize eden bu renk  hepimizin gelecekle ilgili kafasının karıştığı, yapay zeka, robotlar, big data sözcüklerinin lügatımıza artık iyice girdiği, Black Mirror izleyerek halimizin ne olacağını sorguladığımız bu dönemde mor renginin huzuruna ihtiyacımız vardı!

Pantone her sene tüm dünyadaki tasarımcılara yılın rengini sunuyor. Pantone renk araştırmaları merkezinin çalışmaları ardından belirlediği renk genellikle dünyada olan sosyo-politik, ekonomik gelişmeler, kişilerin ruh hali ve gelecek beklentileri üzerine şekilleniyor.


Geçmişten günümüze ‘ Yılın Renkleri ‘

 Kaynak: www.pantone.com