Hong Kong’da yaşayan Mimar James Law, OPod adını verdiği ‘mikro ev’ konseptinin şehirde yaşanan konut krizini bir nebze de olsa hafifleteceğine inanıyor.

2017 yılında yapılan Demographia International Housing Affordability Survey‘e göre Hong Kong son yedi yıldır dünyanın en pahalı evlerine ev sahipliği yapan şehir olma özelliğini taşıyor. Hong Kong’da yaşayan Mimar James Law, ‘mikro ev’ fikrinin şehirde yaşanan konut krizini rahatlatmaya yardımcı olacağına inanıyor. Law’un küçük ev tasarımları alışık olduğumuz evlerden çok daha farklı zira modern bir evden beklenebilecek bütün özelliklerle donatılmış, betondan yapılan su borularından oluşuyor.

OPod Tube Housing olarak adlandırılan bu ‘tüp evler’ yaklaşık 10 metrekare civarında. Bir fikir vermesi açısından, standart bir tek arabalık garajın yaklaşık 20 metrekare civarında olduğu örneği verilebilir. Law’un şirketi James Law Cybertecture tarafından tasarlanan ‘tüp ev’ konseptinde açılarak yatağa dönüşebilen bir koltuk, bir mini buzdolabı, mikrodalga ve içinde duş da bulunan bir tuvalet mevcut.

Bir tüp evin fiyatı 15 bin Dolar olacak

Ev tasarımı şu anda bir prototip olsa da Law yakın zamanda ev satmaya başlamayı planladığını söylüyor. Law ve ekibi inşaata başlayabilmek için gerekli izinleri almaya çalışıyor. Her bir tüp evin fiyatının 15 bin Dolar civarında olacağı açıklandı. Evet ucuz değil fakat yaklaşık 55 metrekarelik bir evin ortalama 1,8 milyon Dolar’a satıldığı Hong Kong için gayet ucuz olduğu söylenebilir. Fotoğraflarda da görüleceği üzere bu tüp evler tersane, bina aralarındaki boşluklar ve hatta viyadüklerin altı gibi çeşitli boşluklara inşa edilebilir.

Su borularının ağırlığı yaklaşık 22 ton olduğu için bir araya kondukları zaman sabit durmaları için demir gibi malzemelere ihtiyaç duyulmayacak.

Bu yüzden de montaj masraflarının düşük olacağı tahmin ediliyor.

Law “Aşırı yüksek kiralar, konut masrafları ve yetersiz kamu konutları yüzünden Hong Kong’da pek çok insan kötü şartlar altında veya paylaşımlı evlerde yaşamak durumunda kalıyor. OPod bu soruna pahalı olmayan bir alternatif sunabilecek nitelikte bir proje.” diyor.