7/24 YAŞAYAN MODERN VE RENKLİ BANYOLAR

Gün geçtikçe biraz daha önem kazanan ve kişisel yenilenme mekânı olarak içeriğini hızla geliştiren banyolar, sadece teknoloji, işlev ve mobilya ile değil, teması, atmosferi, aurası ile de öne çıkıyor. Artık günümüzün banyo tasarımlarında su ile baş başa kalmanın, arınmanın ve rahatlamanın altı çiziliyor. Küçülen hacimlere rağmen, bir banyoda bulunması gereken işlevsel özellikler aynı kalınca, tasarımcılar sektöre yeni soluk kazandıran ürünlerle kullanıcıları mutlu etmenin peşine düşüyor.
Firmalar günümüz banyolarını şekillendirirken mimari yaklaşımları, yükselen tasarım trendlerini ve tüketici tercihlerinde büyük etkiye sahip olan yaşam tarzlarını göz önünde bulunduruyor

A.Ozan Ekşi

Fonksiyonelliğin yanı sıra görselliği de önemseyen yeni jenerasyon banyolar, sınırlarını aşıyor ve katma işlevler kazanıyor. Nihai kullanıcılardan gelen talepler değiştikçe, firmaların ve tasarımcıların çalışmaları da ‘individual’s concepts’ yani bireye özgün konseptler yönünde oluyor, yeni ürünler yeni alışkanlıkları doğuruyor. Mimarlığın uzun zamandır bireyi, tasarımın merkezi olarak konumlamayı beklediği gerçeğinin altını çiziyoruz.

BANYOLAR RENKLENSİN

Islak mekânların görselliği ile ön plana çıkan, son derece şık mekânlar haline gelmesini sağlayan renkli ürünler; banyolara canlılık, parlaklık ve renk getiriyor. Mimarlar, üretici firmalar ve tasarımcılar kullanıcının hayalini kurduğu banyoyu, renk alternatiflerini kullanarak gerçeğe dönüşmesini sağlıyor. Birbirinden farklı beklentilerin tümüne cevap verebilecek çeşitliliğe sahip olan lavabo modelleri; ebat, renk, tarz, genişlik, derinlik, yükseklik ve şekil gibi uygun ürünü bulmayı kolaylaştıran pek çok seçeneğe sahip.

Dekorasyon söz konusu olduğu zaman yapılan çalışmaların arasında yer alacak olan fırsatlar, keyifli kullanımlar oluşturabiliyor. Renklerin dili ile konuşup ve tasarımlar ile pek çok şey anlatabilirsiniz. Renklerin evlerdeki pozitif duyguları yaratması her zaman daha yenilikçi, daha estetik ve daha güncel çözümler ile karşınıza çıkarılıyor.

ISLAK HACİMLERDE UNUTULAN ELEMANLAR: HAVLUPANLAR

Islak hacimlerde tasarım aşamasında; ilk önce üzerine yoğunlaşılan kısım kuşkusuz, geniş iç hacimli, kullanışlı olduğu kadar son moda bir lavabo dolabı oluyor. Ardından, yeni bir güne enerji dolu başlamak adına kendimizi suyun altına attığımızda bize maksimum konfor alanı yaratacak olan harika bir duş başlığı ve elbette duşakabin, küvet ya da jakuzi… Banyolarımızı yenilerken ya da tamamen baştan yaratırken, aslında en gerekli ana elemanlar olan havlupanları ya en sona bırakıyor ya da tamamen unutuyoruz…

Yüksek kalitede banyo mobilyası tasarlama amacıyla yola çıkan Antoniolupi bugün tüm dünyanın en ünlü üreticilerinden biri konumuna gelmiş, bu süreçte ürün gamını da geliştirmiş bir marka. Banyo dolaplarından aynalara, taş küvetlerden duş sistemlerine, aksesuarlardan halıya ve iç-dış mekân şömine sistemlerine kadar birçok koleksiyonu bulunuyor.

Antoniolupi, eskiden radyatör ve havlupanların artık kullanıldığı mekâna nasıl entegre olduklarının ve o mekâna aitmiş hissiyatı yaratmanın önemini Brian Sironi’ye ait BIT koleksiyonu ile vurguluyor.  Sıcaklık mekânlarımıza çeşitli şekillerde ve yenilikçi formlarda; araştırma, mühendislik ve tasarım ifadesi ile giriyor.

Günümüz teknolojileri banyo aynalarını da etkiledi. Aynalar kendi kendine aydınlanıyor ve buhu tutmuyor. Yeni aynalarda en çok görülen özellik Led ışık teknolojisi. Ayrıca dijital saat, radyo ve hatta televizyonlu olanlar da var. Bazı aynalar ise kendilerini ısıtarak yüzeylerinde buhu oluşmasını engelliyorlar. Teknolojik yenilenmeyle beraber farklı noktalarda da aydınlatma sağlayabilen modüllerle aydınlanıyor. Tıpkı kendinden aydınlanan klozet ve rezervuarlar gibi…

SUYUN DUAYENİ

Su ile olan iletişim şekli artık tek başına bir yaşam tarzına dönüşen Dornbracht 50 yılı aşkın süredir lüks armatür-batarya segmenti konumlanmasında üst sıralarda yer almakta ve Almanya’nın tasarım yeteneklerini zirveye taşıyan lider markalar arasında bilinmekte.
Michael Sieger, Matteo Thun gibi dünyanın sayılı lüks ürün tasarımcıları ile birlikte batarya-armatür tasarımına farklı bir boyut getirerek, suyun akışına yön veren Dornbracht için tasarım ve teknoloji birbirinden ayrılmaz iki kavram. Su ile insan arasındaki ritüel odaklı ürün gamını banyo ve spa armatürleri, duşlar, aksesuarlar doğrultusunda artıran marka, yaşamı 360 derece kucaklıyor.

Bob Marley’nin ünlü sözü “Bazı insanlar yağmuru hisseder, diğerleri ise sadece ıslanır” cümlesini tasarım mottosu olarak banyo, aritmetiğine uyarlayan tasarımcılar, rasyonellikten uzaklaşarak duyulara hitap eden malzeme ve yüzey seçimlerinin peşine düşüyor. Rahatlama, arınma ve dış dünyadan izole olma olgularına işaret eden banyolar, yeni teknolojilerle meditatif kozalara evriliyor.

Kısacası dünya yordukça, su tedavi etmeye devam ediyor.