DOĞAYI SEYREDEN CAMDAN KALP: KIŞ BAHÇELERİ

Öyle bir keyif ki, hem kapalı mekânın konforunu sunabiliyor hem dört mevsimi görsel bir şovla içeriye taşıyor. Kış bahçesi kavramı, Amerikan tarzı evlerle başlayan ve değişik versiyonlarıyla artık her stildeki yaşam alanında tercih edilen bir çözüm ve keyif alanı.

A. Ozan Ekşi

Doğanın içinde bir eviniz var ama bahçeye sadece güneşli mevsimlerde çıkabiliyor, doğanın güzelliğini havalar açmadan değerlendiremiyorsunuz. Bu, neredeyse demode bir çaresizlik. Artık, doğanın tatlı huzurunu 4 mevsim yaşamak çok kolay çünkü özellikle yiyecek-içecek sektörünün duvarları kaldırıp şeffaf mekanlar oluşturarak yarattığı trend, yaşam alanlarında da kolaylıkla kış bahçesi kurgulayabileceğimizi gösterdi.

Genellikle çatı tiplerine göre sınıflandırılan kış bahçelerinde en çok tercih edilen tip, tek eğimli düz çatılara sahip olan model. Taban metrekaresi ile ekonomik olan tek eğimli düz çatılara sahip modeller, her tarz mimaride rahatça kullanılabiliyor. Çift eğimli beşik çatılarda ise üçgen formlu olanlar tercih ediliyor. Diğer tarzlara oranla bakım ve onarım istemeyen malzemelerden oluşan çift eğimli beşik çatıların büyük kubbe tavanı, özel ısı kontrollü camlar ile kapatılıyor. Bu camlar, yaz kış olumsuz hava şartlarından etkilenmeden bahçenin güzelliğini yaşamanızı sağlıyor.

Kış bahçesinin tipleri ve tarzları hakkında bu küçük teknik bilginin ardına şunu ekleyelim: Bir kış bahçesine sahip olmak istiyorsanız, bunu mevcut alanınızın içinde veya harici olarak yapabilirsiniz. Eğer ilave bir yapı olarak inşa edecekseniz, önce taşıyıcı sistemin statiğini hesaplamalısınız. Yani yeni yaşam alanınızın güvenli bir yapı olması için, deprem, rüzgâr, kar gibi her türlü yüke karşı ayrı ayrı statik hesaplarını ve statik projesini istemelisiniz. Daha sonra güvenlik için, arasında yaşayacağınız camların size zarar vermemesini sağlamalısınız. Ve elbette ki mimari olarak tarzını belirlemesiniz. Kış bahçenizin evinizin mimari kimliğini tamamlaması gerekir. Mimari olarak şeklini belirledikten sonra, açılıp-kapanma şekillerini belirlemelisiniz. Burada en önemli noktalardan biri, kış bahçesinin istendiğinde doğal mekâna dönüşebilme özelliğini yitirmemesine dikkat edilmesi gerektiği. Kısacası açıldığında maksimum alan sağlamalı ve elbette ki kanatlar açıldığında iç mekân düzeni rahatsız olmamalı. Bu nedenle genellikle kayar sistemler tercih edilmekte. Sabit camlar yaz aylarında sıcaklığın 50 dereceye bile çıkmasına neden olabilir. Öte yandan, maksimum açılan kanatlar mekânın havalandırılmasında da sizlere çok büyük kolaylık sağlar.

Mekanın nerede olacağına karar verirken göz önünde bulundurulması gereken bir başka önemli nokta ise, ışığın nereden geldiğine dikkat etmek. Balkonunuz ya da bahçenizin en bol ışık alan yeri kış bahçesi için ideal. Bu nedenle konumlama için güneye bakan bölümleri tercih etmelisiniz. Ayrıca ortalama mekan ısısı en az 18-20 derece ısıda olmalı. Profiller için alüminyumdan pvc’ye ve ahşaba kadar uzanan çok çeşitli seçenekleriniz var. Sıcak bir ortam yaratmak istiyorsanız ahşap ve bambu gibi doğal mobilyalara yer verebilirsiniz. Bitkilere gelince, kış bahçeleri için genellikle tropik olanlar seçilse de, ısıyı ayarlayıp doğru bakımı yaparak istediğiniz bitkiyi yetiştirebilirsiniz. Camlara jaluzi takarak ışığın bitkilere yoğun olarak gelmesini engelleyebilirsiniz. Kış bahçenizde bitkiler olacağı için su da her zaman olacak. Bu yüzden zemin kaplamanızı da buna göre seçmeniz gerekir.