Şık, özgün ve zarif rüya ev tasarımlarından, tasarımcısı Carlo Santambrogio’nun en dikkat çeken projesi cam evi mercek altına aldık. Carlo Santambrogio ve Ennio Arosio’ nin ortak çalışmasının ürünü olan cam ev, şeffaf gövde ve gövdeyi destekleyen ekstra şeffaf camlardan yaratılmış.

Giyinme odasından banyosuna, mutfağından yatak odasına her tarafı cam olan bu mavi küp,  komşuların “Acaba içeride ne oluyor?” diye merak etmesine fırsat bırakmıyor. Evin yapısal özelliği zemin hariç, yapının içinde her şeyin temel konstrüksüyonunun cam olması.

En dikkat çekici diğer bir özellik ise; evin yapısının büyük yüklere dayanabilecek kadar kalın bölmeleri gerektiriyor olmasına karşın, tasarımda bir o kadar sade, yalın çizgilere sahip olması. Cam duvarın en önemli detayı, bir anahtarın tek hareketiyle opak hale gelebilmesi.

Dayanıklılık özelliği ile kar ev olarak ifade edilen bu özel evin, sıcak iklimli ülkelerde inşa edilmesi durumunda daha ince ve hafif cam malzemeler kullanılması öneriliyor.
Açık tasarımıyla oldukça dikkat çekici, estetik ve fantastik olan bu yapı, kar manzarasıyla birleşince büyüleyici bir atmosfer yaratmış. Yapı şeffaf olduğu için, dış dünya ile güçlü bir bağ kurmuş.

Bu evlerin metrekaresi yaklaşık 15 bin TL’ye mal oluyor.

Bu arada her şey camdan olsa da bu evlerde konfor daima ön planda tutulmuş. Dolayısıyla yatak camdan değil alışılmış malzemeden yapılmış durumda.

Cam evde yaşadığınızı hayal edin. Yıldızlar ve güneşin altında hayaller kurabileceğimiz bu rüya ev tasarımı, sade olduğu kadar bir o kadar da iddialı…