13 Eylül’de kapılarını açan ve dün kapanışı gerçekleşen sanat etkinliği Contemporary Istanbul 80 binden fazla sanatseveri ağırladı.

 

REKOR KATILIM

İstanbul’un sahip olduğu sanat ortamında çeşitli galerilerde, müzelerde yer alan sergiler ve 15. İstanbul Bienali ile birlikte 80 binden fazla kişi rakamı bir rekor kabul ediliyor.

 

55 MİLYON DOLAR 

Akbank’ın desteğiyle gerçekleştirilen fuarda toplamda 55 milyon Dolar (Yaklaşık 195 milyon TL) değerinde eser satışa çıktı.

 

1500 ESER

Akbank desteği ve Ferko ile Yıldız Holding ortak sponsorluğunda gerçekleşen Contemporary Istanbul, Lütfi Kırdar Rumeli Salonu ve İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Ön izleme günü dahil beş gün süren fuara 42’si yabancı olmak üzere, toplam 73 galerinin yanı sıra, yaklaşık 1.500 sanat eseri İstanbullu sanatseverlerle buluştu.

 

BİRÇOK ESER ALICI BULDU

Fuarda sergilenen eserler arasından 500 bin Euro’ya satışa sunulan Victoria Miro Galeri’den Yayoi Kusama’nın Infinity – Nets (Sotoa), 500 bin Dolar’a satışa sunulan Dirimart’ın Fahrelnissa Zeid’in, 380 bin Dolar’a satışa sunulan Marlborough Gallery‘den Manolo Valdes’in Retrato con Marco’su, adedi 250 bin TL’ye satışa sunulan 5 adet Art On İstanbul’dan Mithat Şen’e ait İstif Serisi’nden Küre bir’i, 130 bin Pound’a satışa sunulan Vigo Gallery’den Ibrahim El-Salahi’nin Flamenco Dancers’ı, 62 bin Euro’ya satışa sunulan Victor Lope’den Salustiano’nun Presente Pluscuamperfecto’su, 65 bin Dolar’a satışa sunulan Dastan’s Basement’tan Sahand Hesamiyan’ın Nahankhane’si, 45 bin TL’ye satışa sunulan Pg Art Gallery’den Mehmet Sinan Kuran’ın Fiftysixdoublezero’su alıcı buldu.

 

“GELECEK YIL DA SÜRDÜRMEYE KARARLIYIZ”

Kapanış gününde Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli fuarın 12. yılı hakkında değerlendirmeler yaparak şunları söyledi, “2015 yılı sonunda başlayan ve 2016 yılı boyunca atarak devam eden sıkıntılar içinde geçen yıl fuarımızı düzenledik. Bu İstanbul’a ve sanat çevrelerine beslediğimiz güvenin ve aynı zamanda sorumluluğumuzun bir sonucuydu. Bu yıl geçen seneki kararlılığımızın sonuçlarını gördük. Tüm katılımcıları ve bizi çok mutlu eden bir fuar dönemi yaşadık. Bu yıl fuarı 15. İstanbul Bienali’yle aynı günlerde düzenledik. Bu çok önemli bir hamleydi. Bu gerçeği gören, anlayan galeriler ve müzeler haftaya katıldılar. Çok dikkat çekici sergiler düzenlediler. Tüm bu hareket İstanbul’u bir anda dünya sanat haritasında çok önemli ve çarpıcı bir noktaya yerleştirdi. Bugün daha önce belirttiğim gibi dünyada bambaşka bir İstanbul var. Yakaladığımız coşkuyu gelecek yıl da sürdürmeye kararlıyız.”

 

“HER SENE STANDARTLAR YÜKSELİYOR”

Fuarı ziyarete gelen Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik de “Burası Türkiye’nin büyük potansiyelini gösteriyor. Dünyanın her yerinden sanat galerileri tarafından ziyaret ediliyor. Gözlemlediğim kadarıyla da her sene standartları yükseliyor, dünyanın uluslararası sanat alanında önemli oyuncuları ve galerileri Contemporary Istanbul’a geliyor. Bu fuar Türkiye’nin tanıtılması açısından çok önemli. Vatandaşlarımızın, gençlerin Contemporary Istanbul’a gösterdiği ilgi de gurur verici” diyerek izlenimlerini paylaştı.

İşte yansıyan diğer kareler…

 

Contemporary Istanbul’un bir sonraki edisyonu 13-16 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek.

www.ntv.com.tr