Küçük Mekanlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Odaları küçük olan evlerin dekorasyonu konusunda zorluk çekiyorsanız, sizler için 5 güzel fikrimiz var. Ev dekorasyonu konusunda bazı püf noktaları bilmeniz hem daha kullanışlı hem de şık bir eve sahip olmanızı sağlayacak.

1- Duvar nişi kullanın

dekorasyon-fikirleri

İç mekan tasarımı ve dekorasyon konusunda, en çok tercih edilen yapılardan biridir. Mutfaktan, yatak odasına her odada kullanabileceğiniz niş; hem farklı bir hava yakalamanızı sağlayacak hem de evinizi canlandırmak için kullandığınız dekorasyon eşyalarına ayırdığınız güzel bir köşe olacak.

2-Ahşap, iç içe giren sehpalar

dekorasyon-fikirleri

Son yıllarda oldukça trend olan dekorasyon fikirleri arasında kütük yani ahşap mobilyalar var. Hem göze hitap ediyor hem de salonunuzu diğer olağan salonlardan ayıran, akılda kalıcı bir hale getiriyor. Eskilerin zigon sehpası, şimdilerin farklı tasarımı ile kütük sehpalardan oluşuyor.

3-Renkli ve ruhu olan halılar

dekorasyon-fikirleri

Küçük odalara koyu renkli ve iç karartıcı bir dizayn tercih etmemelisiniz. Koyu renkli koltuklar ve duvarlar gün geçtikçe sizi mental olarak da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sebepten koltuk ve duvarlarınızı ferah ve açık renklerden seçerseniz, halınızın daha renkli olmasını tercih edebilirsiniz. Koltuklarınız renkli ve desenliyse, halınızın daha düz ve tek renk olmasına dikkat edin.

4-Dekoratif dolapları sevin

dekorasyon-fikirleri

Evinizin her yerinin dolap olması fikri biraz itici kabul ediyoruz. Ancak salonunuzda hem dekoratif hem de düzenleyici bir dolap olması salonunuzu şık gösterecektir. Salona açık renkler hakimse raflı dolabınızın ahşap olması çekici bir görüntü oluşturabilir. Antrede modern bir hava esiyorsa, dekoratif dolabınızı da modern tarzda tercih etmelisiniz.

5-Aynaların büyülü dünyası

dekorasyon-fikirleri

Küçük mekanların kurtarıcısının ayna olduğu, yadsınamaz bir gerçek. Hatta dekorasyon fikirlerinin en başında gelen bir kural. Boydan boya ya da geniş bir ayna salonunuzu geniş gösterme konusunda en tecrübeli dekorasyon fikridir. Aynanızın çerçevesini seçerken yine mobilyanıza uygun olmasına dikkat edin. Modern iç mimarinin en çok tercih ettiği aynalar ise geometrik şekillerden oluşuyor.