Açık Mutfaklar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son zamanlarda Türkiye’nin her alanında olduğu gibi inşaat sektöründe de büyük adımlar atması, iç mekan tasarımını da farklı bir boyuta taşıdı. Batı ülkelerinde en çok kullanılan açık mutfak kültürü evlerimize girmeye başladı. Lüks mutfak tasarımı denilince akla direk açık mutfaklar geliyor. Peki açık mutfağın olumlu ve olumsuz yanları nelerdir?

Olumlu yanları: Mutfağın ferah olması ve sosyallik

valcucine-acik-mutfak

Mutfağın en önemli artısı ferah ve hareket edecek alanın geniş olmasıdır. Dar bir alanda, yemek sıcağında hareket etmektense; içeri girdiğinizde içinizin açıldığı, dolapları açtığınızda üzerinize bir şey düşme tehlikesi olmadan hareket edebilmelisiniz. Bunun için açık mutfaklar tam da ferah ve geniş alan sevenlere göre.
Mutfakta vakit geçirmeyi sevmek, yemek yapmayı sevmekle aynı oranda ilerliyor. Ancak misafirlerinizi de yalnız bırakmak istemiyorsanız, açık mutfak tasarımını tercih edebilirsiniz. Misafirlerinizi ayaküstü ağırlayabilirsiniz ve herkes oturma odasında muhabbet ederken, sürekli mutfağa gitmek durumunda kalmazsınız. Lüks mutfak tasarımı isteyenler mutfağını evin merkezine alıyor. Böylece hem salondan uzak kalmamış oluyorsunuz hem de mutfakta vakit geçirmeye devam ediyorsunuz.

Olumsuz yanları: Yemek kokuları ve gürültülü oluşu

valcucine-acik-mutfak

Açık mutfakta yemek yapmak zevkli bir hale geliyor ancak yemeklerinizde baharat kullanmayı seviyorsanız, yemek kokularının salonunuza yayılmasını engelleyemezsiniz. Yemek kokusunun yayılmasını engellemek için de güçlü bir aspiratör kullanabilirsiniz. Bu seferde gürültüsü rahatsız edici olabilir. Kullandığınız küçük ev aletlerinin de sesleri eklenince, içinden çıkılmaz bir karmaşa oluşabilir. Açık mutfağın artıları olduğu kadar eksileri de ağır basabiliyor. Yemek yaparken mutfağınızın dağınık olması hem sizi hem de misafirlerinizi kaotik olmaya itebilir.
Eğer şık, kullanışlı ve hareket özgürlüğü sağlayan bir mutfak tasarımı hayal ediyorsanız, Valcucine mutfakları hakkında daha fazla bilgi edinmenizi öneririz. Yukarıda bahsettiğimiz eksileri, tasarımı güçlü olan bir mutfağın artıları ile kapatabilirsiniz.