Açık hava alanları, çoğunluğun tercih ettiği suya dayanıklı, ahşap formüllerin yanı sıra son yıllarda metal ve sentetik rattan seçenekleri de öne çıkarıyor. Özellikle iç mekanda minimal ve metal üzerine konsept kurgulayan, ev, ofis, café gibi yaşam alanları dış mekanlarda da yine aynı tempoyu arıyorlar.

Hayatımızda değişen ihtiyaçlar, iklimler ve yaşam koşulları ister istemez iç ve dış mekan ilişkisinin de değişimine yol açıyor. Artık iç ve dış mekan ayrımının eskisi kadar sert değil, daha yumuşak geçişlerle olduğunu gözlemliyoruz. Tıpkı banyo ve giyinme odalarının yatak odalarına entegre edilmesi gibi. İç mekan mobilyalarında olduğu gibi açık alan tasarımlarında da dayanıklılık, konfor ve görsellik konusunda şüphesiz büyük bir değişiklik yaşıyoruz. Evdeki rahatlık duygusu ve estetik anlayış dış mekanlarda da kendini ele veriyor.

2016 yaz sezonunda dış mekan mobilyalarının bahçe, balkon, teras, güneşlenme alanları ve farklı özel alanlar gibi çok yönlü kullanıma açık olarak kurgulandıklarını görüyoruz. Sandalye, koltuk, kanepe, sehpa, masa ve şezlong olarak oluşturulmuş yeni nesil serilerin tekli, ikili veya çoklu alternatiflerinde ise yanyana geldiklerinde grup oluşturma fonksiyonu sağlaması yoluna gidiliyor. Bu tip tasarımlarda fonksiyonel ve ergonomic bir estetiğin hedeflendiği oldukça belirgin olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle hafif olmaları gerekliliği minimal malzeme kullanımını ve tasarımlarda minimalizmi ön plana çıkarıyor ki yalın, yumuşak, geometrik form kesişimleri ve geçişleri; ergonomi ile yoğruluyor.

Bu doğrultuda klasikleşmiş marka ve formüllerin yanında yeni, enerjisi yüksek, farklı ve geleceğe odaklanmış markaları da yakından tanımak gerekiyor. Özellikle genç çiftler ve modern dekorasyon çizgisini takip eden profesyoneller için bu konuyla ilgili tavsiye edebileceğimiz bir marka var: Talenti.

Pazar eğilimlerini önceden tahmin ederek yarattığı koleksiyonlar sayesinde takip edilen markalardan biri olan ve İtalyan tasarım okyanusunun kategorisindeki en tanınan markalarından biri olan Talenti’nin tasarımcı kadrosunda Karim Rashid, Roberto Semprini, Alessandro Fancelli, Studio Veneziano, Roberto Serio ve Lugia Pace gibi imzalara ve onların ikonik tasarımlarına rastlıyoruz.

Talenti’nin günümüz yaşam tarzına uygun tasarımları yaratırken ana hedefinin zanaat becerisini endüstriyel tekniklerle uyum içinde harmanlamak olduğunu belirtmemiz lazım. Dış mekan için masa, sandalye, oturma grubu, şezlong ve aksesuar tasarımlarıyla tanınan Talenti, koleksiyonlarını üç farklı malzemeyle üretiyor: Demir, alüminyum ve hasır lifi. Özellikle iç mekan ve dış mekan arasındaki iletişimin kuvvetlendiği, dış mekandaki konfor beklentilerinin, hatta güncel trendleri takip edebilen bir atmosfer olması beklentisinin yoğun olduğu, dış mekanı sadece yemek yeme, dinlenme gibi dingin ihtiyaçlar için değil, toplantı ve sosyalleşme anlamında da kullanma isteğinin arttığı bir dönemde, Talenti gibi renkli, stil sahibi, endüstriyel tarzın kentli kimliğini ifade eden markalar biraz daha öne çıkıyor ve tercih ediliyor.

Kısacası siz siz olun, sadece pencereleri ve kapıları açmakla kalmayın, ruhunuzu ve bedeninizi pozitif enerji ile, renklerle, en önemlisi de gelecekle buluşturun.