2016-17 evlerinde hangi renkler, malzemeler ve eğilimler ön planda olacak? Hangi tasarımlar ve akımlar evlerimizi etkisi altına alacak? Globalleşen dünyada hangi parola ve anahtarlar kullanılacak, yeni toplum değerleri ne kadar önem kazanacak? Merak ettiğimiz tüm bu soruları, tasarımcıların, trend araştırmacılarının ve trend ajanslarının gözlemlerine dayanarak 4 temada derlemeye çalıştık sizler için…

 

  1. Kendimizi iyi hissettiğimiz mekanlar

Tüm dünyada süregelen önemli toplumsal değişimler ve belirsizlik nedeniyle insanlar evlerinde daha çok vakit geçirmeye başladılar. Bu yüzden rahatlık, şıklık, lüks materyaller kısaca kendilerini iyi hissedecekleri mekânlar ve kişisel lüksler ön plana çıktı ve bu eğilim yakın gelecekte de devam edecek. Egzotik malzemeler, ahşap ve toprak renkleri, griye kaçan kahve tonlarının hakimiyeti ön plana çıkacak. Kullanılan kumaşların kalite ve materyalleri de önem kazanmaya başlayacak. Bunun yanında mekânlar limited edition (sınırlı sayıda üretilen) aksesuarlar ve  sanat eserleri, heykellerle tamamlanacak. Bu sene estetikle yansıyan ışığın etkilerini mükemmel birleştiren ve tek başına bile mekânlara ayrı bir hava veren aydınlatmalar da ön planda olacak. Bunun yanında el işçiliğinin öne çıktığı ahşap, zamansız diyebileceğimiz klasik sanat eseri gibi mobilya ve aksesuarlar da gözde olacak diyebiliriz.

  1. Karakter özelliklerini yansıtan evler

Ekoloji, rahatlık, sadelik yine ön plana geçecek… Acak geleceğin evlerine asıl damga vuracak olan yumruk, özgünlük, kişisellik ve sürüden ayrılma dürtüsü olacak. Bu da farklı mobilya ve aksesuarları kişisel zevke göre bir arada kullanmayla sağlanacak. Bunun yanında aksesuar seçimleri de önem kazanacak. Kişiye özgün koleksiyonlar, sınırlı sayıda üretilen biblo ve heykeller ve tabii bolca sanat eseri… Çin son yıllarda sanatta olan hakimiyetini bu sene de heykel, video art, resim olarak devam ettirecek.

  1. Doğadan retroya

2016-17 sonbahar/kış sezonunda doğa bağlantılı materyallerin, ev tekstil ve ev aksesuarlarına etkisi göze çarpıyor. Deri, kaşmir ve bambu bu kışın favori üçlüsü. Siyah lake dolaplar, bakır aydınlatmalar, mermer sehpalar ve incecik ahşap iskeletli deri oturma grupları bunlardan sadece birkaçı. Mobilyalarda gül ağacı, oturma gruplarından mini barlara kadar farklı formlara bürünüyor.

Sezonun favori renkleri koyu lacivert, mor, kurşuni gümüş, nefti ve bal rengi, favori trendi ise günümüzün modern parçalarını, özellikle iskemle, koltuk ve aydınlatmalarda öne çıkan retro tarzıyla karıştırmak. Aksesuarlarda geometrik formlar tekrar gündeme yerleşecek ama androjen bir tarz dengesi tuturulacak.

  1. Güvenlik ve mahremiyet duygusu

Kalabalık ve gün geçtikçe zorlaşan metropol hayatı, 2012’de de bireyin şehirdeki oyun alanını hissedilir şekilde daraltmaya devam ediyor. Bu çerçevede evde geçen zaman dilimi arttığı gibi, duygusal olarak evden beklenen ve evin tatmin etmesi gereken duygusal ihtiyaçlar da artıyor. Ev, sadece bir koza ve temel güvenlik alanı olmanın çok daha ötesinde; bir kale, sonsuz özgürlük alanı, mahremiyet bölgesi ve en önemlisi kişisel kimliğin bir uzantısı olarak tezahür ediyor. Evlerimiz artık çok daha biz.

Genel olarak bakıldığında 2012’deki dekorasyon trendinin tek bir akımı baz almayan, kalıpların kırıldığı ve bireysel dışavurumun son derece açık ve cömertçe ortaya konduğu bir dönem olacağı görülüyor. Bu çerçevede her çeşit renk, her türlü kombin, kontrast, zamandan ve mekândan bağımsız tüm kişisel tercih ve detayın ev alanına gireceği kabul ediliyor.