Doğa bize ne fısıldıyor?

Son zamanlarda geçirdiğimiz zorlu günlerde doğanın hissiyatını daha iyi anlamamıza neden oldu fakat evlerimizde izole olmuşken kalabalık yerlere karışmadan kendi bahçemizi ve dünyamızı yaratabiliriz bu yüzden bahçelerimiz ve kendimize özel alanlarımızı daha iyi bir şekilde planlayıp kendimize nefes alabileceğimiz alanlar oluşturabiliriz.  Temiz hava ve güneş ışığının bağışıklık sistemimiz için gerekli olan D vitamini sağlayarak hastalıklara karşı koruma kazandırdığını biliyoruz. Havada dolaşan yüksek enerji, zor günlerde bize yardımcı olabilecek en güzel şey. Durup biraz düşünelim ‘Doğa bize ne fısıldıyor?’

Baharın gelmesiyle güneşte sıcak yüzünü bizlere göstermeye başladı hal böyle olunca dış mekânlarda geçirdiğimiz zaman uzadı. Şehrin kaosunda yaşarken yeşil alanlara da özlemimiz artıyor. Evinizin bir parçası haline gelen bahçelerinizi de unutmamak gerekir. Doğayla iletişim halinde olmanın faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Artık iç mekân kadar dış mekânın dekorasyonu da önemli bir hal aldığını biliyoruz. Markalar açık hava alanlarının mobilyalarının hava koşullarına uygun materyal ve tekstillerden üretmektedir.  Dayanıklılık ve estetikten ödün vermeyen tasarımlarıyla açık havada tüm koşullara kolaylıkla uyum sağlayabilen koleksiyonları, ergonomik yapısıyla da ön plana çıkıyor. Tik, sentetik rattan ve alüminyumu profesyonel işçilikle harmanlayan marka, biçim, renk, derinlik gibi detayları takipçilerinin tercihlerine uygun şekilde kurguluyor.

İç mekânda yemek pişirmek kadar bahçenizde de bu güzel keyfin tadını doğayla birlikte çıkarabilirsiniz. Eğer bahçede yeterli alana sahipseniz mutfak yapan firmalardan destek alarak bahçenize uygun bir mutfak ünitesi de tasarlatabilirsiniz. Bu tarz mutfaklar arasında en çok tercih edilen, dış kaplaması doğal taş olan modellerdir. Buradaki en önemli kıstas ise mutfak malzemesinin dış mekân koşullarına uygun olması ve ‘durability’ güvenilirliği. Evler artık dış mekâna taşınıyor. Outdoor mutfaklar, banyolar kesinlikle hem pratik hem de çok keyifli.

Havaların sıcaklığıyla dış mekândaki süremizi artırmaya çalışıyoruz. Yaz aylarında çok daha aktif hale geleceğimiz bahçeleri daha verimli ve güzel vakit geçirebileceğimiz şekilde dizayn edebiliriz.  Bir yaz gecesi bahçenizde yıldızların altında uyumak oldukça keyifli olacaktır. Şimdi durup dinleyin doğa size ne fısıldıyor?

A.Ozan Ekşi