ransa’nın güzel ve yetenekli hava durumu sunucusu Cecile Simeone, Lyon kentinde, eşi ve iki kız çocuğuna yaşam alanı olarak kurguladığı yeni evinde, karşıtların mükemmel birlikteliğinin sırrını çözmüş. Eklektik parçaların çağdaş mobilyalar ile buluştuğu dekorasyon, Cecile’nin sahibi olduğu Simeone Sisters adlı mobilya ve aksesuar mağazasının stili hakkında güçlü ipuçları veriyor.Fotoğraflar: Helenio Barbetta
Metin: Chiara Dal Canto / Living Inside
Derleyen: Revna Özcan

Fransa’nın bu kendini geliştirmeyi ve dikkat çekici bir özellik kazanmayı başarmış kentlerinden Lyon’da yer alan ev, geniş terasta kurgulanan yemek ve oturma alanlarıyla dış mekanda yaşama davet niteliğinde.

Lyon’da bir dekorasyon mağazasının sahibi olan Cecile Simeone,

kendi seçimleriyle yaşam bulan bu evde mutlu ve huzurlu bir aile hayatına kucak açıyor.

Bazıları için ev, sürekli sırtınızda taşıdığınız bir kabuk gibi sizi sarıp ısıtmaktan çok da öteye gitmeyen, kendini yenilemeyi ve farklılaşmayı bilmeyen bir mekan. Bazıları içinse sıklıkla yenilenen, her kavuşmada varlığından mutluluk duyulan, farklılıklara ve geleceğe dönük derlemelere sıklıkla yer verilen bir yuva.
İşte Cecile Simeone bu ikinci gruba ait bir kişilik. Bir öncekinden çok da uzakta konumlanmayan yeni evi, onun için bir tutkuyla yaşayacağı yenilikleri ve büyülü bir macerayı temsil ediyor.
Fransızlar onu Fransız televizyon kanalı Canal + ‘da yayınlanan hava durumu programlarından “Miss Meteo” olarak hatırlıyorlar. Bu programdan ayrıldıktan sonra Lyon kentinde yaşamaya başlayan Simeone, şimdi iki yetişkin kız çocuğu annesi ve o günlerdeki güzelliğini hiç bozulmadan saklamayı bilmiş başarılı bir iş kadını. Kent merkezinde  yer alan dekorasyon mağazası, Simeone Sisters’ın sahibi. Dekorasyon konusunda hatrı sayılı bir başarı kazanan bu mağazada iç mekan tasarımlarına, mobilya ve objelere yer veriyor. Böylece mobilyaya, bir diğer deyişle, tasarım ve sanat alanında pek çok çalışmaya imza atmış babasından beslenerek gelişen özüne geri dönmüş.

 

Yaşam alanın hemen merkezinde yer alan koyu renk deri oturma birimi ev sahibinin renk, doku ve boyut kullanımı konusundaki cesaret ve zevkinin bir ifadesi.

 

İç ve dış mekanda kullanılan mobilya ve aksesuarların çoğu ev sahibi Cecile Simeone’un sahibi olduğu Simeone Sisters adlı dekorasyon mağazasından seçilmiş.

 

Eşi Dominique Casagrande ve iki kızıyla birlikte yaşadığı yeni evi, Lyon kentinde ideal bir konuma sahip. Bunun sebebi ise kırsalın temiz havasını soluyor olmasına rağmen kente yakın mesafede bulunması. Bu aile evinin mimarisinden bahsedecek olursak, tüm dış cephe sedir ağacı kaplı. Sütunlu bir girişe sahip mekanın içinde de bu şık country tarz devam ediyor. Kanada’nın kırsal mimari tarzını andıran yapı, aynı zamanda Atlantik kıyısındaki Fransız mimari tarzından ve Cap Ferret’de konumlanan evlerden etkilenmiş. Ustalıkla oranlandırılmış boyutlar sayesinde ev, sahip olduğu metrekareden daha fazlasıymış gibi görünmeyi başarıyor. Tıpkı yaşam alanına sahip, büyük boyutlarda ahşap yemek masası çevresinde kurgulanan mutfak, tuğla şömine ve konforlu oturma birimleri gibi…
Geniş pencereler bahçe manzarasına açılıyor. Evin sütunlu girişi sayesinde, günışığının iç mekana geçişinde oluşan hafif gölgeli atmosfer ev sahiplerine rahat ve özerk bir alan sağlıyor. Cecile için iç mekan tasarımında doğallıkla gelen şıklık ve kendini iyi hissettirme özellikleri oldukça önemli. Ahşabın sıcaklığına, zeminde ve mekana uygun boyutlarda tasarlanan mutfaktaki yemek masasında yer verilmiş. Açık renk ve yumuşak dokular, yaşam alanının merkezinde konumlanan siyah deri oturma birimi ve mutfak duvarlarında karşılaştığımız açık renk seramik döşeme;
tüm doğal tonlar uyum ve dinginlik içinde birbiriyle iletişim halinde.
Mekana hakim renk, üst kattaki yatak odalarına yöneldiğimiz sırada dikkat çekici bir özellik kazanıyor.

 

Yaşam alanı ile iç içe geçen mutfak bölümünde de açık ve koyu rengin uyumlu birlikteliğine tanık olmak mümkün. Farklı tarzlardaki sandalyeler Lyon bit pazarında keşfedilmiş ve cesaretle bir araya getirilmiş.

Ahşabın sıcak dokusu mutfakta geniş ölçülerde tasarlanan yemek masasında ve çevresini saran sandalyelerde yine baş rolde. Geniş cam pencereler sayesinde evin bu alanı da gün ışığı ile doğallıkla aydınlanıyor. Berberi halıları, makrame aydınlatmalar, hasır sepetler gibi dekoratif öğeler kararında kullanılarak iç mekan kurgusuna egzotik bir doku eklemiş.Odalara gidişte geçilen koridorun duvarları egzotik bahçeleri konu alan duvar kağıdı ile giydirilmiş, böylece doğa ile yeni, farklı ve renkli bir iletişim kurulmuş. Yemek ve yaşam alanıyla aynı katta, giriş katında yer alan ebeveyn yatak odası da sütunlu girişin sunduğu görsel güzellikten faydalanıyor. Banyosu ve geniş gömme dolabıyla bu oda da yeterince işlevsel bir büyüklüğe sahip.

 

Ailenin iki genç kızı için ise evin üst katı ayrılmış. İşte mekanın bu katına hâkim göz kamaştırıcı Lyon manzarasına tam bu noktada hayran kalabilirsiniz. Cecile Simeone’nun farklı materyalleri ve orijinal tasarımları bir araya getiren dekorasyon zevki şüphe götürmez bir şekilde canlı ve çekici. Lyon bitpazarında keşfedilmiş hareketli parçalar, çağdaş tasarımlarla ve 50’li yıllara ait klasiklerle uyum ve mutlulukla bir arada. Berberi halıları, bambu sandalyeler, dönemin eğilimlerini yansıtan aydınlatma tasarımları ve siyah rengin hareketli mobilyalarda ve duvarlarda bilinçli kullanımı, birlikte mekâna sıradışı bir kişisellik kazandırıyor. Kentli zarafet, tatil evi keyfi ve sıcaklığıyla iç içe geçmiş bu mekânda. Cilalı mobilyalar, bahçe koltuğu ve kristal avize ile uyumlu bir diyalog halinde. Hepsi ev sahibi tarafından doğru ölçülerde mükemmellikle bir araya getirilmiş.