Birçok filmin çekildiği mekanlar izleyiciler için merak konusu oluyor. İşte Batman’den Harry Potter’a filmlerin çekildiği meşhur evler…

Setlere kiralanan mekanlar için ödenen paralar, oyuncuların aldığı ücretlerle yarışıyor. Senaryoları ise evlerin dizaynına göre yön buluyor.

Alnwick Kalesi / Harry Potter Serisi – Hogwarts

Kimilerinin çocukluğuna kimilerinin de gençlik dönemine denk gelen Harry Potter serisinin efsanevi okulu Hogwarts’ın gerçek dünyada da var olduğunu söyleyerek listemize başlıyoruz!

 

İngiltere’nin sayılı ikonik kalelerinden biri olan Alnwick Kalesi, Northumberland şehrinin Alnwick kasabasında yer alıyor.
Yolunuz Northumberland’a düşerse mutlaka uğrayıp Hogwarts atmosferini canlı olarak yaşamanızı tavsiye ederiz.
Not: Düğün-nişan, yemek ve tur gibi imkanları mevcut.

Doune Kalesi / Monty Python And The Holy Grail – Kutsal Kadeh

İskoçya tarihinin koruma seviyesi en yüksek kalesi olan Doune Kalesi, 1975 yapımı Monty Python And The Holy Grail – Kutsal Kadeh filmi de bu kalede çekilmiş.

Mentmore Kuleleri / Batman Begins – Men of Steel
1852-1854 yılları arasında Baron Mayer de Rothschild tarafından Buckinghamshire’da inşa edilmiştir. Batman Begins filminde Wayne Manor olarak bildiğimiz Mentmore Kuleleri Birleşik Krallıkta, tarihi veya mimari açıdan özel öneme sahip yapılardan biridir.

Ayrıca Eyes Wide Shut, Jhonny English, Ali G Indahouse gibi filmlere de ev sahipliği yapmıştır.

Neuschwanstein Şatosu / Uyuyan Güzel


Disney
’in efsanevi Uyuyan Güzel filmindeki şatonun oluşmasında ilham kaynağı olan Neuschwanstein Şatosu, Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı Füssen yakınlarındaki Hohenschwangau kasabası yakınında bulunan sarp bir tepeye kurulmuş. 6 katlı, 19. Yüzyıl neo-romantisizm mimari stiliyle yapılan kaledir.

Henry River Mill Köyü / The Hunger Games – Açlık Oyunları

The Hunger Games filmindeki 12. Mıntıka çekimlerinin yapıldığı Henry River Mill Köyü, Kuzey Karolina eyaletinin Hildebran kasabasında yer almaktadır. Set alanına ve köy sakinlerine verilen rahatsızlıklar sebebiyle ziyarete kapatılmış.

Timberline Locası / The Shining – Cinnet

Stanley Kubrick’in dünya sinemasına miras olarak bıraktığı The Shining / Cinnet filmine ev sahipliği yapan Timberline Locası ( diğer adıyla Overlook Hotel ) Amerika’nın Oregon eyaleti sınırları içerisinde yer almaktadır. Cinnet filminden sonra meraklıları tarafından ziyaretçi akınına uğramış sonra da kayak ve dağ evi olarak işletilmeye başlamıştır.


Matamata / The Lord of the Rings – Shire

Yüzüklerin Efendisi filmindeki Shire gerçek evet! Yeni Zelanda’nın Matamata kasabasında yer alan bu bölge Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinden sonra Matamata meclisi tarafından Hobbiton olarak tarihe geçmiş ve kasabanın girişine “Hobbiton’a Hoşgeldiniz!” tabelası asılmış.

Scarface / Tony Montana’nın Meşhur Evi
Beyazperdenin klasikleri arasında yer alan ‘Scarface’ filmi Kaliforniya’da Pers ve Akdeniz mimarisinden ilham alınarak inşaa edilen, Pasifik Okyanusu’na bakan eşsiz bir villada çekildi. Tony Montana’nın öldürüldüğü unutulmaz sahne de bu evde geçiyor.