Etkileyici iç mekan tasarımlarına sahip kütüphaneler için ufak bir araştırmanın ardından elde ettiğimiz sonuçlar harika!

Dünyanın en etkileyici mekanları zaten başlı başına konseptleri ile kütüphanelerdir. İster tarihi olsun ister modern, kütüphaneler sevilen mekanlardır.

Eklektik unsurlar, tasarımcılarının ruhunu yansıtan sanatsal iç mekan dokunuşlarıyla tam bir sanat eseri haline gelen kütüphane yapıları mimariye ilgi duyanları bir kez daha bu konu hakkında düşünmeye davet ediyor.

Mimari tasarımda farkındalık oluşturan şemaların, dönemsel özellikleri yansıtan hatlarıyla ve heykelsi ikonik olayların da katkısıyla bu muhteşem sanat eserleri ortaya çıkıyor.

Sizler için en etkileyici iç mekan tasarımlarına sahip kütüphane yapılarını sıraladık.
İşte o muhteşem kütüphaneler…

Beinecke Nadir Kitaplar ve El Yazmaları Kütüphanesi / Coneccticut – ABD
Bu kütüphanenin inşa edilmesi 1963 yılında Beinecke Ailesi’nin maddi desteği sayesinde gerçekleşebildi. Kütüphanede Yale Üniversitesi’nin topladığı; Latin Amerika’da 1751 yılından önce basılmış tüm kitaplar, Kuzey Amerika’da 1821’den önce basılmış tüm kitaplar, ABD’de 1851’den önce basılmış tüm kitaplar, Avrupa’da 1801’den önce basılmış broşür ve diğer basımlar yer alıyor.

New York Halk Kütüphanesi, New York, ABD

Çin Ulusal Kütüphanesi (Pekin)
Çin Ulusal Kütüphanesi, sahip olduğu 29 milyon kaynak sayesinde Asya’nın en kapsamlı kütüphanelerinin başında gelmektedir. 24 Nisan 1909 tarihinde kent kütüphanesi adı altında kurulmuş ve Çin devriminin ardından açılmıştır. 1928 yılında ismi Pekin Ulusal Kütüphanesi olarak değiştirilmiş, daha sonra ise bugünkü adını almıştır. Kütüphane bünyesinde Shang Hanedanından kalma 35.000 den fazla yazıt, kehanet kemikleri ve kaplumbağa kabuklarından oluşan bir koleksiyon bulunmaktadır.

 

Kongre Kütüphanesi, DC, ABD

 

Bibliothèque Nationale De France, Paris, Fransa

 

St. Florian Manastırı Kütüphanesi, Linz-Land Bölgesi, Avusturya

 

Stuttgart Kent Kütüphanesi, Stuttgart, Almanya

 

Walker Library, Chicago, ABD

 

Klementinum Kütüphanesi, Prag-Çek Cumhuriyeti
Barok mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’daki Klementinum Kütüphanesi, ilk kez 1722’de Cizvit Üniversitesi’nin bir parçası olarak açıldı ve onbinlerce kitaba ev sahipliği yapıyor.

 

George Peabody Kütüphanesi, Baltimore, ABD