Banyo kültürünün yavaş yavaş değişime uğradığı günümüzde duş tasarımları da artık küvet seçenekleriyle yarışır hale geldi. Duş alanını ana mekândan ayırmayan, yeni jenerasyon duş tasarımları, kent hayatının hızlı ve yoğun temposunda uzun uzun yıkanmaya vakti bulmayanlar için birebir.

 

Günümüz yaşam alanlarının, özellikle de banyoların geçirdiği evrime bakacak olursak, hayatımızı “ne kadar yoğun iş temposu-o kadar evde rahatlama” ilkesinin yönettiğini anlayabiliriz. Bu mantıkta büyük banyo mekanlarına gerçek birer spa atmosferi hazırlanıyor ve yatayda konfor odaklı biçimlendiriliyor. Küçük banyolarda ise tüm kurgu depolama-mekanı doğru yöneten fikirler kullanma-teknolojiden faydalanma kuralları geçerli. Dolayısıyla yıkanma-arınma hareketinin odağında olan duş sistemleri önem kazanıyor. Bu tarz duş alanları günümüzde spa keyfinin ayakta da olabileceğini kanıtlıyor.

Bir kabin içinde tam bir kumandan gibi pek çok düğme ve kolu kumanda ediyor ve o küçük metrekareyi bir cennete çeviriyorsunuz, isterseniz rengarenk ışıklar altında Muson yağmurları yağdırabiliyorsunuz. Vücudu rahatlatan su akışını sağlayan jetli masaj sistemi ve duş başlıklarının dışında duş alanına entegre edilen özel sistemler sayesinde bu alanda müzik dinleyebiliyor, günü takip edebiliyor, hatta televizyon izleyebiliyorsunuz.

Organik değişim

Duş sistemlerinde değişen renkler, suyun miktarı, davetkâr kokular ve çeşitli sesler zihin üzerinde organik değişimlere sebep oluyor. Bu değişimler de duyuları harekete geçirerek bedeni büyük oranda yenileyerek iyileştiriyor. Çalışma hayatının hızlı ve yorucu temposu nedeniyle, insanlar artık her şeyi daha hızlı yapıyor ve daha planlı yaşıyor. Yoğun şehir yaşamı, günlük hayatın stres ve yorgunluğunu atarak rahatlama ihtiyacını artırıyor. Her geçen gün daha fazla tercih edilen yeni nesil duş sistemleri, lüksü ve konforu evlere taşıyor. Yeni nesil duş sistemlerinde yer alan renk terapisi, kromoterapi, su masajları gibi fonksiyonlar banyoyu keyif alanı haline getiriyor.

Bu açıdan suya adeta nefes veren pek çok marka ve ürün var. Geleceğin wellness dünyasını kurgulamak ve insanı su ile farklı senaryolar eşliğinde buluşturacak teknolojiler elimizin altında. Tümü, duş kavramını fiziksel ve ruhsal iyileşme, yenilenme ve tazelenme noktasına taşıyor. Buhar banyoları, tuz odaları, reaksiyon duşları, biosauna, hepiderium, lacunium, masaj etkili duşlar gibi pek çok özellik bu ürünlerde buluşuyor. Kısacası vücudunuza ve ruhunuza önem veriyor, hayatı arada bir yerlerde durdurarak yenilenme yolları arıyor, kendi lüksünüzü yaratmak hatta onu evde hissetmek istiyorsanız, donanımlı bir duş kabini içinde tüm bunlara sahip olabilirsiniz.

Bu keyif sadece evde veya küçük banyolarda sürmek zorunda da değil, bahçe ve havuz çevresi de, büyük banyolar da dikey yıkanmanın güzelliğini yaşamanız için ortak noktalar olabilir. Örneğin Antoniolupi, dış mekan banyo keyfini yaşamak isteyenler için Massimo Broglio tasarımı Shawa duşları üretmekte, paslanmaz çelik malzemeden tasarlanan ve endüstriyel tarzıyla güncel modernizmi temsil eden bu ürünler, ince yapısı, bağlantısız

-freestanding-kullanılabilmesi gibi özellikleriyle açık hava alanları için benzersiz bir tasarım olarak kaydoluyor defterimize. Hem günümüz trendlerindeki organik formlara hem de inovatif tasarımlara sahip çıkan ANTONIOLUPI, toplam alan içindeki payı giderek büyüyen banyo ile ilgili çevreci teknolojileri ve ilgi çekici formlarıyla başta mimarlar olmak üzere pek çok profesyonelin radarına girmiş bir marka. 50 yılı aşkın süredir suyun akışına yön veren Antoniolupi, Carlo Colombo, Ricardo Fattori, Mauro Carlessi gibi ürün tasarımcılarıyla birlikte banyo tasarımına farklı bir boyut getirmekte.

Diğer yandan uluslararası banyo arenasının dikkat çeken markalarından biri olan Carmenta da, wellness kavramını dışarıya taşıyanların arasında: Firmanın Wellness Cabin konsepti içinde geçen saunaları ve Buz-Tuz kabinleri de özellikle havuz çevresinde ve manzara odaklı olarak kurgulanıyor ve tercih ediliyor. Bu gruba Carmenta’nın Hot Tub tasarımları ve bir başka uluslararası marka olan Bongio’nun dış mekan duşları da dahil olabiliyor.

Kısacası, gün geçtikçe biraz daha önem kazanan ve kişisel yenilenme mekanı olarak içeriğini hızla geliştiren duş sistemleri sadece teknoloji, işlev ile değil, teması, atmosferi ve aurası ile de öne çıkıyor. Artık günümüzün duş alanı tasarımlarında su ile baş başa kalmanın, arınmanın ve rahatlamanın altı çiziliyor. Yeni duş teknolojilerinde su akışını, rengini, sıcaklığını, kokusunu değiştiren duş senaryoları var artık. Farklı ışık ve ses oyunları devreye giriyor.