Gittikçe güzelleşen havaların tadını çıkartabilmek için açık havada bulunan alanınızı dekore etmek istiyorsunuz ve aklınızdan pek çok renk ve fikir mi geçiyor?
Küçük de olsa alanınızdan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için ipuçları hazırladık.

Alanınızı tam olarak ne için kullanacağınıza karar verin: Yemek yemek, güneşlenmek, arkadaşlarınızla bir araya gelmek, ayaklarınızı uzatıp yatmak ya da pek çok sebep için bu alanı değerlendirmeyi istiyor olabilirsiniz. Küçük alanları kullanabilmek ve planlamasını yapabilmek için mutlaka bir tercih yapmalısınız. Bundan sonraki adımda mobilya ve bitki seçimleri ile devam edebilirsiniz.

Bütün alanı kaplayan mobilyalar seçmeyin: Dar alanlar için mobilya seçerken büyük hacimli ürünler kullanmaktan kaçının. Küçük alanlarda büyük mobilyalar kullanmak, alanı olduğundan daha küçük gösterir. Eğer bahçecilikle de ilgilenmek istiyorsanız bunun için de yer ayırmalısınız. Dar ve mümkünse kolçaksız koltuklar hatta banklar kullanın. İnce ve minimal tasarıma sahip bacakları olan masa ve sandalyeler seçin. Seçilen koltuk ve sandalyelerin masanın altına tamamen girebildiğinden emin olun.

Alanı ferahlatan ve geniş gösteren materyaller ve kumaşlar seçin: Üstü cam olan masa ve/veya sehpa seçin.  Pastel tonlarda ya da açık renklerde olan ürünleri tercih edin. Açık örgü ya da hasır gibi ışığı geçiren malzemeler kullanın.


Dikeye yayılın: 
Kısıtlı bir alanınız varsa duvarları, tavanı, tırabzanları ve parmaklıkları da kullanmanız gerekebileceğini unutmayın. Tavandan aşağı doğru sarkan bitkiler asarak, duvarlara dikey bahçe uygulamaları yerleştirerek, dar raflar üzerine saksılar koyarak yeşil alanlar yaratabilirsiniz.

 

 

Manevra alanı bırakın: Açık hava alanınızı şezlong koyup güneşlenmek için veya masa-sandalye koyup yemek alanı olarak kullanmak isterseniz de günlük işlerinizi yapabileceğiniz bir hareket alanı bırakın. Yer açmak için katlanabilir sandalye ve masalar kullanabilir, tek  uzun bir masa yerine iki kare masayı birleştirerek gerekmediğinde kaldırabilirsiniz.