Küçük metrekarelere büyük yeşil dünya

Yaşadığınız mekân değerlidir, her metrekaresinden keyif almak için ferah ve dingin, küçük bir bahçe tasarlayabilirsiniz. Ünlü bahçe tasarımcısı Jay Sifford’un da dediği gibi, ‘Bahçeniz size ne fısıldıyor? Onu dinlemelisiniz.’

Mimar A.Ozan Ekşi

 

Betonlaşan şehirlerde yaşarken yeşil alanlara da özlemimiz artıyor. Bunun için sahip olduğumuz her metrekarenin keyfini sürmeye çalışmanız akıllıca bir davranış. Pencere pervazı, çatı terası, balkon ya da giriş katındaki avlu alan… Mevcut alanları değerlendirmek için her noktayı mercek altına alın; açık hava mekânlarını kullanmanın, evinizin sınırlarını genişletmenin keyifli yollarını arayın.

Bahçe denilince akla, uçsuz bucaksız çim alanlar, oturma bölümleri, ağaçlar, çiçek tarhlarının yer aldığı büyük metrekareler gelebilir. Ama amacınız her metrekareyi yeşille buluşturmak olduğu için, sahip olduğunuz alanı bu görüntüyle, metrekaresine aldırış etmeden hayal edin. Küçük bahçe için hayalinizi küçültmeyin, aksine bahçenizin boyutuna göre şekillendirin. Unutmayın ki bahçe sizin için var! Heyecan verici bir etki yaratmak içi çok çeşitli tasarım unsur ve teknikleri kullanılabilirsiniz. Elinizde sahip olduğunuz küçük alanın hem görsel, hem de pratik açılardan potansiyelini fark etmenin anahtarı, tasarımıdır. Tasarım planlamayı ve elinizdeki mekânı eviniz ve çevresine olduğu kadar yaşam tarzınıza da uygun bir biçimde düzenlemeyi kapsar. En büyük yardımcınız hiç kuşkusuz bitkiler! Bahçe tasarımında elbette heykel, su öğelerini ve aksesuarları unutmamalısınız. Renk ve dokuları mekâna uygun kullandığınız zaman bahçede ferah bir görüntü yakalarsınız. İşin içine gece aydınlatmasını da dahil edince, bu bahçeye büyüleyici bir etki yapabilir.

 

Yaşadığınız mekân değerlidir, her metrekaresinden keyif almak için ferah ve dingin, küçük bir bahçe tasarlayabilirsiniz. Ünlü bahçe tasarımcısı Jay Sifford’un da dediği gibi, “Bahçeniz size ne fısıldıyor? Onu dinlemelisiniz.” Bahçenizin iklimine, metrekaresine uygun tasarımlar seçmelisiniz. Aksi durumda karmaşadan başka bir şey elde etmezsiniz. Örneğin bahçenizi çevreleyen yüksek duvarlarınız varsa, sarmaşıklarla duvar cephesini yeşil bir duvara dönüştürebilirsiniz. Hatta, çim alanla buluşmasıyla daha geniş bir görüntü verir. Bu uygulama sayesinde bahçede duvarın hakimiyetini azaltacağınız ferah bir mekâna kavuşabilirsiniz. Duvar çözümleri arasında uygun saksılarla da yeşil bir doku oluşturmanız mümkün. Yer yer hedera helix, çarkıfelek gibi sarmaşıklarla çeşitli çiçekler veya her dem yeşil bitkiler kullanabilirsiniz.

Küçük bahçede arazinin kot farkıyla oynayamadığınız için bitki düzenlemesinde aradığınız yükseltileri saksılarla sağlayabilirsiniz. Bu sayede, farklı bitki türlerini bir arada tasarımınıza ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda her bitkinin toprak, su, güneş-gölge, yani konum isteği farklılık gösterir. Aynı toprakta her bitkiyi yetiştirmek uygun olmayabilir. Bitkiler türlerine göre farklı toprak ister. Yetiştirdiğiniz türlerin isteklerine uygun toprak kullanabilmek için saksılardan yararlanabilirsiniz. Hassas türleri yetiştirmek için de saksı kullanımı büyük önem taşır. Yaşadığınız yere göre bazı türleri kışın kapalı yerde koruma altına almanız gerekebilir. İşte bu durumda limon, kumkuat, mandalina gibi ağaç formlu bitkileri saksıda yetiştirmek size kolaylık sağlar. Saksı kullanımı bitki düzenlemelerinde de fark yaratacaktır. Farklı saksı boylarını bir arada kullanarak bitki düzenlemesine hacim katabilirsiniz. Sarkık çiçekleri de yine bahçede duvar üstüne veya sütunlara yerleştirebilirsiniz. Kanayan kalpler, küpe çiçekleri, sardunya, hedera helix gibi türler saksı içinde oldukça dekoratif görünür. Oturma grubunun yer aldığı sert zemin çevresine de yine saksı bitkileriyle hareket kazandırabilirsiniz. Saksı dizilimini gerçekleştirirken büyüklüğüne ve formuna dikkat edin.

Farklı birçok türü yetiştirebileceğinizi unutmayın. Çiçek, çalı, ağaççık, sarmaşık türleri seçenekleriniz arasında yer alabilir. Küçük bahçeler için önemli bir detay da farklı türleri yetiştirmek isterken tasarım kargaşasına yol açmamalısınız. Az ve öz bitki türleri tercih ederek rahat nefes alacağınız alanlara imza atabilirsiniz. Peyzaj mimarı John Brookes’ a göre, küçük bahçenizin tarzını belirleyen, tasarımda kullandığınız şekiller ve bu şekillerin oluşturduğu desenlerdir. Mekâna, geleneksel, klasik bir görünüm katan şekillerin sayısız, değişik simetrilerle düzenlenebildiği görülür. Diğer taraftan da şekillerin asimetrik düzenlenmesi soyut, modern bir tarz yaratır. Her ikisi de farklı durumlara uygundur. Bahçede tasarım stilinize uygun olarak her noktayı değerlendirirken bu detayları dikkate almalısınız. Aynı zamanda da yeşil dokuyu nerelere daha fazla ekleyebileceğinize dair keşifler yapın.

Keyfini çıkarmak için tasarımınızda alanınızın büyüklüğüne göre boş ve dolu alanları dengelemelisiniz. Çiçek tarhları, her dem yeşil bitkilerin yer aldığı yeşil alan ve oturma alanları gibi… Bu noktalarda kullanacağınız mobilya seçiminde alanınızın büyüklüğüne dikkat edin. Ferforje küçük bir masa ve sandalyeler kullanabilirsiniz. Geniş alan kaplayan rattan grupları ise listenize sakın ola eklemeyin. Bu alanda açık hava odası yaratıyorsunuz, dolaşım alanlarını belirleyin ve tasarımınıza ona göre şekil verin. Yan aksesuarlar da bahçe tasarımının olmazsa olmazlarıdır. Bambu çit arasında yükselen bir heykel, ayna toplar veya su havuzları gibi… Hangisini kullanacaksanız mutlaka boyutları kullanım yerinde dengeli bir görüntü oluşturmalıdır. Hatta mobilyanıza uygun malzemeden basamaklı saksılıklar da yine bitki düzenlemelerinde kullanılabilir. Görüntü kapamak istediğiniz noktalarda her dem yeşil ve boylu bitkiler tercih edebilirsiniz. Bambu, viburnum, alev ağacı çit görevini görür ve size yeşil bir duvar oluşturur.