Bir önceki nesillerin kullanıp kaldırdığı eşyaları yeniden hayata döndüren junk stili, geleneksel dekorasyon anlayışını kural ve kalıplardan kurtararak düzene karşı koyuyor. Eski kapılardan chester kanepelere, antika dantel ve tığ işlerinden galvaniz kovalara uzanan anahtar parçalar yeniden anlam kazanıyor. Yapmanız gereken tek şey hayalgücünüzü biraz daha özgür bırakarak eski olanı yeniye dönüştürecek yollar bulmak.

Dekorasyon trendleri ve zevkler değiştikçe birçok eşya zamansızlıkları düşünülmeden bir köşede kendi hallerine terk ediliyor. Yol üzerindeki yerlerin ve ikinci el dükkanların peşine düşen junker’lar, doğru parçaları toplayarak geri dönüşümle evine yeni bir eşya eklemenin heyecanını yaşıyorlar. Hurdaya çıkmış eşyaları kullanılabilir hale dönüştürmek aslında yeni bir oluşum değil. İnsanlar belki yıllardır tutumlu davranmak adına bir şeyler yapıyorlar ve yaratıcı yönlerini evlerinde artık istemedikleri eşyaları yeni ve işlevsel hale getirmek için kullanıyorlar. Orijinalliklerini ve tek olma özelliğini koruyan her bir parça, dekorasyondaki geri dönüşüm hareketini destekleyerek hem geçmişlerini koruyor hem de işe yarar hale geliyor. Junk stilini özetleyen eski bir söz vardır: “Bir insanın çöpü, başka bir insanın hazinesidir.”

Junk stilinden bahsederken Marcel Duchamp’ın ready-made’lerine değinmeden geçmek olmaz. Sanatın yetenek gerektirdiğine inanılan bir dönemde sıradan bir pisuarı imzasıyla sanata dönüştürdüğünü iddia eden Duchamp, nesnelerin ne olduklarını anlamayı değil, izleyicilerin düşüncelerini farklı kavramlara çekmeyi amaçlayan ready made sözcüğünün fikir babasıdır. Tasarımda da sanatta olduğu gibi bir mesaj kaygısı yaşanılıyor mu bilinmez ama junk stili tam da bu noktada halihazırda bulunan ve sürekli kendini tekrarlayan tasarım ürünlerine başkaldırıyor. Estetik kavramını kökünden reddeden stil, kullanılan eşyaları amaçlarından uzaklaştırıp yeni bir olgu için bir araya getirerek heyecan yaratıyor. Kural ve kalıplardan kurtulan dekorasyon anlayışı yeniden anlam kazanıyor. Objeler ve insanlar arasında etkileşim tasarım gözümüzü değiştirerek yeteneğimizle yarattıklarımızdan zevk almamızı sağlıyor.

Yükselmekte olan ekonomi dostu dekorasyon trendi junk stilinin temelinde, çoğu insan tarafından çöp olarak tabir edilen eşyalardan harikalar yaratmak yatıyor. Ayağı kırık sandalyeden, yüzü eskimiş koltuktan ya da paslanmış kovalardan inovatif tasarımlar yaratmak sizin elinizde. Öncelikle, evinizde eskimiş neler var bir göz atın. Sonra da yaratıcılığınızın öne çıkmasına izin verin. Hayal gücünüzü kullanarak hayat verdiğiniz eski eşyalarla kendi tarzınızı yaratabilirsiniz.