Mutfak tasarımı ve renk seçimi

Mutfak için tercih edebileceğiniz renk skalası oldukça geniştir. Yeşil, mavi, siyah, beyaz, kırmızı, sarı gibi ana renklerin yanında, bu renklerin farklı oranda birleşiminden elde edebileceğiniz sınırsız renk vardır.

Son yıllarda, mutfak tasarımlarında eski ve retro renk tonlarından uzaklaşıp, daha modern ve lüks mutfak tasarımlarının benimsendiği görülüyor. Ankastre mutfak, ada mutfak gibi bilinenlerin dışında, 3D mutfaklarda da, canlı renk tonlarını görebilmekteyiz.

Gelin hep birlikte, mutfak modellerindeki ideal renk tonlarını inceleyelim ve kendimiz için en iyisi olan mutfak modelinin rengine karar verelim.

Kolay temizlik için açık renkler:
Temizliğe önem veren titiz bir yapınız varsa, açık tonlarda mutfak dolaplarını tercih etmelisiniz. Kir ve parmak izini çok az belli ettikleri ve temizlemesi kolay olduğu için, daha avantajlıdır.

Büyük mutfaklarda koyu renkler:
Mutfağınız büyükse, koyu renk tonlarını tercih etmelisiniz. Çünkü açık renkler daha geniş bir ortam yaratacağından, zaten büyük olan mutfağınız daha da büyük görünerek, sıcaklıktan uzaklaşabilir.

Karanlık mutfaklarda açık renkler:
Eğer mutfağınız yeterince ışık almıyorsa, koyu renk tonlarından oluşan mutfak dolapları, mutfağınızı karanlık ve kasvetli yapacaktır. Bu sebeple açık renk tonlarından oluşan mutfak dolapları tercih etmelisiniz.

Şimdi gelin birlikte bir İtalyan tasarım devi Valcucine nin Artematica koleksiyonundan sarı ve mavi renklerdeki lüks mutfak tasarımlarını görelim.

Valcucine Artematica koleksiyonu:

Suni bir ortamda kullanıldığında bile, doğanın renkleri her zaman kusursuz bir biçimde uyuşmaktadır. Sarı, güneşi simgeleyen bir renktir. Yeşil bitkileri, mavi denizi ya da havayı, beyaz bulutları, kahverengi toprağı simgeler. Bütün bu renkleri bir arada kullanarak, mutfağınıza doğayı taşıyabilirsiniz.

Mavi denildiğinde ilk akla gelen, hiç şüphesiz denizdir. Kim deniz manzaralı bir evde oturmak istemez ki? Pencerenizi açtınız ve karşınızda deniz. İçiniz huzurla dolar eminiz. İşte denizin verdiği bu huzuru, mutfağınızda mavi rengi kullanarak yakalayabilirsiniz. İster turkuaz, ister lacivert, ister açık mavi…