Azerbaycan doğumlu iç mimar Leyla Uluhanlı’nın yeni koleksiyonunda hayatın ve yaşam stillerinin izdüşümleri, zarif detaylarla bütünleşiyor. Tasarımcı, ‘derinlik, sadelik ve nostaljik göndermeler bize yeni lüks anlayışını getiriyor’ diyor.

İç mimar Leyla Uluhanlı, farklı dönemlere ait dokuları ve malzemeleri yenilikçi bir bakış açısıyla birleştiren eklektik ve nostaljik stiliyle öne çıkıyor. Kurguladığı mekanlarda antik eserlerle modern tasarımları mükemmel bir uyum içinde birleştirirken, tarihsel ipuçlarını sanatsal bir yaklaşım ve yüksek bir enerjiyle kombinleyerek hayatın ve yaşam stillerinin bir sentezini sunmakta.

Kendi adını verdiği son koleksiyonunu Paris Maison&Objet’de sergileyen Leyla Uluhanlı, en sevdiği dönem olan 1960’ların Amerikan ruhu konseptinden yola çıkıyor. Koleksiyonun ana unsurları konfor, fonksiyonellik ve sanatsal prestij. Bunu hassas bir el işçiliği ve ölçülü bir minimalizm ile birleştiren iç mimara göre stilin tercih edilmesindeki en büyük etken form ve çizgilerdeki yalınlık ve zarafet. Özgün yorumlar ve ışık yansımalarının uyandırdığı nostaljik duygular aynı zamanda evrensel bir lüks anlayışını da beraberinde taşımakta. Koleksiyonun parçalarını oluşturan koltuk, kanepe, konsol, komodin ve aydınlatma elemanlarında ağırlıklı olarak doğadan ilham alan tonlar, eskitme bakır yüzeyler, kristal kaya ve akça çınar kaplama kullanılıyor.

leylauluhanli.com

Leyla Uluhanlı kimdir?

Azerbaycan-Bakü’de doğan Leyla Uluhanlı, Moskova ve Londra’da iç mimarlık eğitimi aldı. 2005 yılında kurduğu Leyla Uluhanlı Interiors markasıyla Moskova, Saint-Petersburg, Bakü, Lizbon, Dubai ve Londra’da projelere imza atan iç mimar, özellikle dekorasyon klişelerinin dışına çıkan tasarımları ve detaylara verdiği önem ve zarif eklektik stiliyle dikkat çekiyor. Ayrıca Planet of the World’ün bir üyesi ve düzenleyenlerinden biri. Dünyaca ünlü mimar, dekoratör ve moda tasarımcısıyla çalışan iç mimar, 10 Armchairs gibi pek çok farklı sergiye de ev sahipliği yapıyor ve ‘Bu stilin birçok kişiye hitap etmesindeki sır, basitliği ve formlarının zarafetinde gizli’ diyor.