Avusturya’lı tasarımcılar şehirden uzakta yaşamak isteyenlere özel bir ev konsepti geliştirildi. Araştırma ve geliştirme çalışmaları henüz devam ediyor.

Avusturya’lı mimar ve tasarımcı Chris Precht öncülüğünde bir grup tasarım uzmanı şehirden uzakta yaşama hayaliyle yanıp tutuşanlar için deneysel çalışmalara imza attı. Kışın seraya dönüşebilecek altyapıda tasarlanan yin & yang evi ekolojik kaygılarıyla birlikte her şeyiyle kendine yetebilecek bir altyapıda tasarlanmış. Tasarımcıları yapıyı açıklarken mimarların çoğu kez yeni yapı tasarladıklarında doğaya ait olan şeyleri ele geçirerek Dünya’nın daha kötü bir yer olmasına çalıştıklarını vurguladı. Bu eksikliği çatıda kurgulanan şirin bir bahçe kavramıyla çözmek niyetinde olduklarının da altını çizdi.


Yeşil bahçesi olan bu ev, çatısında bitki yetiştirilmesi için tasarlandı.

Kassel bölgesinde planlanan yapının iç içe geçmiş iki farklı kütlenin estetik birleşimi şeklinde yorumlanabileceğini de söylemek mümkün.

Her mevsim ayrı güzellikler sunması için projelendirildi

Kreatif fikirlerin hayal gücü ekseninde sınırsız bir ufku var. Bu fikir elbette Dünya üzerinde bir ilk değil ama gerek senaryosu gerekse de minimalist oluşuyla diğerlerinden bir nebze de olsa ayrılıyor.

Avusturya’lı tasarımcılar kışın , yazın ve bahar mevsimlerinde yapının gerçek zamanlı modellemesi üzerinden fikir alışverişinde bulunmuşlar.

Görsel manipülasyonların biraz abartılı durduğunu farketsek te, fikir bakımından sürdürülebilirliği desteklememiz hasebiyle projeyi başarılı bulduğumuzu belirtmeliyiz.

Tasarımcılarının bitkileri yalnızca gıda yetiştiriciliği adına değil aynı zamanda doğal bir yalıtım örtüsü olarak planladıklarını düşünmeliyiz.

Kaynak: Mimari Haber