Kasvetli ve dondurucu kış aylarının ardından, tıpkı sizin gibi evinizin de canlanmaya ve yenilenmeye ihtiyacı var. Yaşadığınız yerin atmosferini tazelemek hem psikolojinize hem de ruhunuza iyi gelecektir. Yapılacak düzenlemeler ve minik dokunuşlar ile evinizi bahara hazırlayabilirsiniz.

İşte evlerde çiçek açtıran bahar hazırlıkları…


BAHAR TEMİZLİĞİ

Bahar hazırlığının ilk adımı derin bir temizlikten geçer. Camlardan dolap altlarına, koltuk minderlerinden radyatör içlerine dek yapacağınız temizlik, açık pencerelerin neden olduğu hava sirkülasyonu sırasında tozların etrafa yayılmasını engelleyecektir.


FLORAL DESENLER
Taze çiçekler gibi floral desenlerde ilk baharın simgelerinden, bu nedenle evinizde bol bol yer verebilirsiniz. Berjerlerinizde, perdelerinizde ya da kırlentlerinizde küçük çiçek desenleri oldukça hoş duracaktır. Dilerseniz salonunuzun bir duvarını da çiçek desenli duvar kağıtları ile kaplayabilirsiniz.

KEYİF KÖŞELERİ
Mobilyalarınızda yer değişikliği yaparak baharda yepyeni bir ev düzenine kavuşabilirsiniz. Pencere önü, kapalı balkon ve cumba gibi daha aydınlık alanlarda renkli sandalye ve masalarla yapacağınız keyif köşeleri oldukça şık duracaktır.

DEKORATİF AYDINLATMA
Baharla birlikte mumluk, fener ve şamdan gibi dekoratif aydınlatmalar ön plana çıkarken lambader,
aplik ve abajurlar da bahar akşamlarını aydınlatacak.

BAHAR RENKLERİ
Evinizi baharın izlerini taşıyan tonlarla renklendirmenin tam zamanı. Duvarlarda pastel renklere yer vererek gözünüzü dinlendirirken, daha sıcak ve canlı renkleriyse aksesuarlarda detaylandırabilirsiniz.

İÇ AÇICI SOFRALAR
Bahar ruhu sofralara dokunmadan olmaz. Naif yemek takımlarına zarif kristaller eşlik etmeli. Mis kokulu buketler ile süslediğiniz masanızdan dekoratif mumlukları da eksik etmeyin.

TEKSTİL DEĞİŞİMİ
Kışı sıcacık geçirmenizi sağlayacak yorganlara, battaniyeler, kalın perdelere ve halılara veda zamanı geldi. Yıkayıp dolap ve bazalara kaldırdığınız kışlık tekstillerin yerine pikeler, uçuşan tüller ve incecik kilimler geliyor. Bu arada yatağınızın yaz tarafını da çevirmeyi unutmayın.

EŞYALARI YENİLEYİN
Mobilyalarınızı değiştirmek yerine yenileyerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Oturma grubunuzun döşemesini değiştirerek, dekoratif yastıklarla hareketlendirmeyi deneyin. Kullanmaktan sıkıldığınız ahşap eşyaları da pastel renklere boyatıp, yeniden değerlendirmeniz mümkün.

AKSESUARLARA YOĞUNLAŞIN
Yalnızca aksesuarları kullanarak da dekorasyonda etkili bir odak noktası yaratmak mümkün, örneğin romantik tarzda dev bir aynayla ortama derinlik katabilir, porselen ve cam objelerle bir aksesuar köşesi oluşturabilir, paspas ve çiçekli kapı süsleri ile bahar temalı dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

TAZE ÇİÇEKLER
Canlı çiçekler ve yeşil bitkiler bahar temalı dekorasyonun vazgeçilmez parçalarından. Saksı bitkilerinizi salon dekorasyonunuza entegre edebilir, fesleğen ve biberiye gibi aromatik bitkileri pencere kenarına koyabilir, taptaze çiçekleri vazolarda sergileyebilirsiniz.

DUVARLARI SÜSLEYİN
Evin her yanı süslenir de duvarlar hiç eksik kalır mı? Rengarenk duvar panoları, posterler, tablolar, fotoğraflar ve aynalar duvarların tekdüzeliğini kıracak detaylardan yalnızca bazıları.

BALKONLAR FORA
Baharın gelmesiyle birlikte yaşam alanları da açık havaya taşınıyor. Renkli minderler, yemyeşil bitkiler ve ferforje tasarımlarla tamamlanan bir balkon dekorasyonu güneşli günlerin tadını çıkarmak için hayli ideal.