AÇIK ALANDA MAKSİMUM FAYDA

Bahar ve ardı yaz, her zamanki arzusu ile yeniden doğuş ve değişimi bekliyor.  Temiz berrak sabahların, parıldayan güneşin, ormanda, bağda veya deniz kenarında bir verandanın tadını çıkarmanın tam zamanı.

Doğayla temas halinde yaşamanın ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha öğrendik .

Mabedimiz, evlerimiz; 21. yy koşullarıyla birlikte maksimum fayda sağlar niteliklerle zenginleştirilmiş, konforun maksimumda tutulduğu, konsept köşelerle renklenmiş tüm bir günü keyifle geçirme imkanı tanıyan yaşam alanlarımız haline geldi. Hatta ‘’Home Sweet Home’’ tabiri hiç bu kadar yerini bulmamıştı. İster terasta, ister balkonda veya bahçede olsun, açık hava salonları olmazsa olmazlar haline geldi. Alçak masa, kanepe ve koltuklardan oluşan setler, minderli dokuma rattanlar, bahçe salıncakları ve nice tamamlayıcılarla zarif, konforlu bahçe salonları dış mekanlarımızda ekstra bir incelik ve rahatlama deneyimi yaratıyor. Nitekim geçtiğimiz yılın ivmesini baz alan ev sahipleri, akıllı mutfaklar, ev sistemleri, botanik alanlar, modüler mobilyalar gibi pek çok alanda evlerine yatırım yaptı. Akılcılığı kuşkusuz olan bu yaklaşımın gelecek yıllar için de oldukça önemli bir yatırım olduğu bir gerçek. Öte yandan geçtiğimiz yılla birlikte doğayla temas halinde yaşamanın ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha öğrendik . 

 

Herşeye olduğu gibi pandemi koşullarına da uyum sağladığımız şu günlerde, yazın gelmesiyle birlikte özel alanlarımızdaki buluşmalara, davetlere hazırlanmanın vakti geldi.

Ofisleri, spor salonlarını, sinemaları, tiyatroları, sergileri, konserleri evlerimize taşıdık. Yeni hayatlarımıza uyum sağladık, kendi sığınaklarımızı yarattık. Pek çok ihtiyacımıza çözüm bulduk ancak insanın en büyük ihtiyaçlarından biri olan sosyalleşme olanaklarımızı kaybettik, kaybetmeliydik… Geçen yılın ardından herşeye olduğu gibi pandemi koşullarına da uyum sağladığımız şu günlerde, yazın gelmesiyle birlikte özel alanlarımızdaki buluşmalara, davetlere hazırlanmanın vakti geldi. Tabiki sosyal mesafemizi koruyarak, sterilizasyona önem vererek ve olabildiğince az sayıda insanla bir araya gelerek. Artık bunları söylemeye bile gerek olmamalı ama biz yine de üstünden geçmiş olalım. 

 

Geniş alanlara yayılan farklı oturma grupları misafirlerinizin kişisel konfor tercihleri için iyi bir alternatifken aynı zamanda kendilerini rahat hissedecekleri bir açık alan sunmanız tedirgin olmadan keyif almaları için özgürlük alanı tanır. Açık alan mobilyada temel olarak kolay temizlenebilir, konforlu, dış mekan koşullarına dayanıklı ürünler tercih edilmeli(2021 Outdoor mobilya trendlerinden önceki sayıda bahsetmiştim göz atabilirsiniz). Yeni nesil led aydınlatmalı ve dekoratif puflar da bu özel günlerin vazgeçilmez tamamlayıcıları..

 

 

 

 

Davetlerde bistro kullanımı davetlilerin enerjisini yüksek tutmak, iletken bir iletişim sağlamak adına işlevsel.

Yiyecek ve içeceklerin paylaşımına engel olmak ve kişiye özel servis için davetlerde bistro kullanımı her zamankinden daha önemli. Aynı zamanda davetlilerin enerjisini yüksek tutmak, iletken bir iletişim sağlamak adına işlevsel. Puflarda olduğu gibi bistrolarda da led aydınlatmalı ürünler oldukça popüler. Hoş bir davet için dikkat çekici ve etkileyici olduklarını söylemek mümkün. Davetkar ve şıklar.

 

 

 

Bir yandan pandemi koşullarında self servis oldukça önemli bir hususken diğer yandan iştah açıcı samimi bir ortam tüm misafirleri mutlu etmek için güzel bir sebep. Açık alan barbekü ve fırınlar arz- talep karşılama konusunda bambaşka bir boyutta artık. Benim diyen şefleri kendine hayran bırakan tasarımlar görüyoruz. Palazetti ve DFN özellikle bu alanda benim favorilerim. 

 

İç mekanlarda kullandığımız teknolojileri açık alanlara entegre etmek günümüz teknolojisiyle oldukça pratik. Açık alanda projektörle yansıtılan bir konser ve ya ikonik bir film sahnesi hoş bir atmosfer yaratır. Ses sistemini görüntüden ayrı tutmakta fayda var, kimseyi uyutmak istemeyiz.

 

Ateş başında dostlarla yapılan derin bir sohbet geleceğe bırakılacak zengin bir anı.

Hafif esintili bahar-yaz akşamları için ateş çukurları açık hava davetlerinin en keyifli deneyimi. Günün tatlı yorgunluğuyla ateş başında dostlarla yapılan derin bir sohbet geleceğe bırakılacak zengin bir anı… Modüler – portatif ateş çukurları tercih edilebileceği gibi bahçenizin bir bölümünü tamamen bu alana ayırıp ateş çukuru ve etrafına şık bir oturma grubuyla dekoratif bir köşe de yaratabilirsiniz.

Bu özel günlerde misafirlerinize eşlik eden minik dostlarımız için bahçemizin birkaç noktasına mama ve su kapları yerleştirerek onları da mutlu etmeyi unutmayalım.

Her şey bittiğinde, hep birlikte kutlayabileceğimiz güzel günlere…