Keyifli kitap  okuma köşesi için dekorasyon önerileri

Kitap okumak tüm günün stresini ve yorgunluğunu alıp sizleri çok farklı dünyalara götüren bir yolculuktur. Bu yolculukta iken daha çok keyif alabilmeniz için birtakım kitap okuma köşesi dekorasyonları yapabilirsiniz. Evinizde kitap okuma köşesi oluşturabilmeniz için merdiven altlarını değerlendirmek, lambader edinmek, boş bir odada dingin bir köşe yaratmak gibi 5 farklı fikir hazırladık. Bu fikirleri dikkate alarak evinizde kendinize ait özel bir alan yaratabilirsiniz. Kitap okuma köşelerinizin hayat bulabileceği örneklerimizi huzurunuza getiriyoruz. Şimdiden kolay gelsin.

ÇALIŞMA ODANIZIN BİR KÖŞESİ
Evinizde çalışma odanız varsa bu odanın hemen her köşesinde kitap okuma alanı oluşturmanız mümkün.
Konforlu bir kitap okuma köşesi için aydınlık bir alana, rahat bir koltuğa ya da sandalyeye sahip olmak önemlidir. Belinizi ve boynunuz destekleyen ergonomik tasarımlı bir koltuk mu tercihiniz? Ya da ayaklarınızı uzatmanıza imkân sağlayacak bir kanepe mi? Ya da belki bir berjer ve puf ikilisi? Bu seçeneklerin her biri son derece cazibeli ancak seçiminizi yaparken önceliğiniz anlık konforun yanı sıra beden sağlığınızı korumanızı da sağlayacak bir oturak olmalı.

BOŞ KÖŞELER
Evinizde kullanmadığınız, atıl duran bir köşeye sahipseniz ve bu köşenin bulunduğu oda yeterince genişse burayı kitap okuma köşesi olarak değerlendirebilirsiniz. Burada dikkatinizi dağıtacak obje ve aksesuarları kullanmamanız gerekir. Aksi halde kitap okurken gözünüz yorulabilir. Köşenize uygun doğru bir aydınlatma ile rahatça kitap okuyabilirsiniz.

EVİN İÇİNDE BİR VAHA
Salon ya da yatak odalarınızda ışık alan bir alanı kitap okuma köşesine çevirip, evinizde bir vaha oluşturabilirsiniz. Buraya bir sedir koyup; iki yanına da nişlerle raflar oluşturup bu aydınlık alanı değerlendirebilirsiniz. Yatak odanızda oluşturacağınız köşeler için, yatak örtünüzle aynı desenlerde bir kumaşla kaplayacağınız sedir ya da koltuk kullanabilirsiniz. Salonunuzda oluşturmak istediğiniz köşelerde koltuk takımlarınızın berjerlerini kullanabilirsiniz.

MERDİVEN ALTLARINI DEĞERLENDİRİN
Eviniz dubleks ise merdiven altlarında bulunan boşlukları kitaplık olarak kullanabilirsiniz. Böylece hem ölü alanları değerlendirmiş hem de kitap okumak için yepyeni bir alan oluşturmuş olacaksınız.

DOĞRU AYDINLATMA
Gündüz vakti yapılan okumalar için doğal gün ışığından daha iyisi yoktur. Bu nedende okuma köşenizi cam kenarına yerleştirmeniz bu anlamda büyük avantaj sağlayacaktır. Ancak böyle imkâna sahip değilseniz ya da gece vakti kitap okuduğunuz zamanlarda suni aydınlatmaya ihtiyaç duyacaksınız. Lambayı yerleştirmek için kitabınızı aydınlatacak ancak üzerine gölge düşmesine neden olmayacak bir nokta seçmelisiniz. Bu yandan ya da tepeden bir aydınlatma olabilir. Sehpanın üzerine yerleştireceğiniz bir masa lambası, abajur ya da bir aplik bu iş için ideal olabilir. Okuma aydınlatması için beyaz ışıktan kaçınmakta fayda var, zira beyaz ışık gözü gün ışığını taklit eden sarı ışıklara oranla çok daha fazla yorar.