Lüks yatlar, sadece denizin görkemli güzelliklerini gözler önüne sermekle kalmayıp, iç ve dış mekânlarıyla da benzersiz bir seyahat imkânı sunuyorlar. Özellikle en iyi yat ve tekne markaları tarafından oluşturulan lüks modeller, sunmuş oldukları olanaklarla beş yıldızlı otelleri aratmıyorlar.

Lüks yatlar ve yelkenliler her zaman için deniz tutkunlarının hayallerini süslemeyi başardılar. Ancak birçoğumuz için lüks yatlar pahalı fiyatları yüzünden hayalden öteye gidemediler. Elbette ki varlıklı ve şanslı olanlar için durum farklı. Dünyanın en lüks ve büyük yatları hem iç hem de dış mekanlarıyla varlıklı bireylerin adeta ikinci evleri haline dönüşmüş durumda. Aynı husus başarılı yelkenli markaları tarafından üretilen, zarif ve güzel yatlar için de geçerlidir. Benzersiz olanakları ve göz alıcı tasarım özellikleriyle “süper yat” olarak tanımlandılar.

Mavilikler üzerinde salınarak gezen, sahiplerini fazlasıyla şımartan lüks yatların, “en iyiler” arasında yer alan bazı modelleri Türk yat firmaları ve tasarımcıları tarafından meydana getiriliyor. Mengi Yay ve Oruçoğlu tersanelerinin yanı sıra Alia Yachts, Red Yacht Design, Koç Holding bünyesindeki RMK Marine gibi Türk yat firmaları da yaratmış oldukları lüks yat modelleriyle takdir toplamayı başarıyorlar. Ayrıca Sarco sürat teknesigibi yenilikçi tasarımlara imza atan Timur Bozca ve daha birçok tasarım dehası da kaleme aldıkları projelerle yat dünyasına paha biçilmez katkılarda bulunuyorlar.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu liste ise etkileyici tasarım özellikleriyle donatılmış ultra lüks yatlar ve yelkenlilerden oluşuyor. Bu arada listemizde yer alan süper yat modellerinin her biri eşsiz güzelliğe sahip olduğu için belirli bir sıralama yapamadık. Sıralama tercihini sizlere bıraktık.

Şimdi dilerseniz bu lüks deniz araçlarının hangi yat firmaları tarafından tasarlandıklarına gelin birlikte göz atalım…

 

Red Yacht Design – Stella
Listemize İstanbul merkezli bir yat firması olan Red Yacht Design tasarımıyla başlıyoruz. Firmanın Stella adını vermiş olduğu bu lüks yat, geleceğe ait tasarımıyla oldukça dikkat çekiyor. 50 metrelik uzunluğu ve Mengi Yay Yatçılık tarafından özelleştirilen gövde yapısıyla da hayranlık uyandırdı. Stella, bünyesinde barındırmış olduğu geniş yüzme havuzu, sahil güvertesi, özel terası ve konforlu kaptan köşküyle rahat bir seyahat imkanı sunuyor. Ayrıca 24 knotluk maksimum seyir hızıyla da gönülleri fethetmeyi başarıyor.

Baglietto – 46M Fast
Dünyanın en iyi yat firmaları arasında yer alan Baglietto, 160 yıllık köklü tarihini 46M Fast adındaki ultra lüks konseptiyle onurlandırıyor. 29 milyon dolarlık fiyatıyla en pahalı yat modelleri arasında yer almayı başaran Baglietto 46M Fast, farklı pencere tasarımı ve 46 metrelik uzunluğuyla oldukça dikkat çekiyor. 28 knot seyir hızına ulaşabilmesini sağlayan çiftli MTU 16V 4000 motorları da bu lüks yat modelinin çok daha etkileyici bir canavar haline getiriyor. Efsanevi yat firması Baglietto tarafından inşa edilen 46M Fast süper yatı herkesten tam not alıyor.

Flender Werft ve Crystal Cruises – Crystal Esprit
1988 yılında inşasına başlanıp, 1991 yılında denizlere indirilen dünyanın en lüks seyahat yatı yeniden yelken açıyor. Flender Werft tarafından inşa edilen bu devasa kruvaziyer gemi, Crystal Cruises firması tarafından işletiliyor. Ayrıca dünyanın en büyük kruvaziyer gemileri arasında da yer alan Crystal Esprit, geçtiğimiz aylarda yeni özelliklerle donatılmıştı. 10 metrelik U-Boat Worx tarafından tasarlanan C-Explorer denizaltı, Zodiac botları ve çeşitli yardımcı araçları bünyesinde barındıran Crystal Esprit, dünyanın en lüks seyahat yatı olarak listemizde yer alıyor.

Max Zhivkov – Sky Ya
Lüks yatlar ve tekneler de yeni nesil otomobiller gibi elektrikli motorlarla donatılarak, çevreye duyarlı ulaşım araçları haline geliyorlar. İşte kendi bahçesine sahip çevre dostu süper yat Sky Ya bu tarz yenilikçi yat tasarımlarına verilebilecek en iyi örnek olabilir. 47 metrelik gövdesini, güçlü hibrit motorlar ile taşıyan Sky Ya, maksimum 18 knotluk seyir hızına ulaşabiliyor olsa da hem görünümü hem de olanaklarıyla en iyi yat modelleri arasında yer alıyor. Max Zhivkov tarafından tasarlanan bu güzel yat, güneş enerjisiyle güçlendirilmiştir. Ayrıca bünyesinde kendisine ait bir bahçeyi de barındıran bu lüks yat, deniz aşıklarının hayallerini süslemeyi başarıyor.

Oceanco – Sunny Memories
1987 yılından beri etkileyici lüks yatlar üreterek, kısa sürede tanınan bir firma haline gelen Hollandalı yat üreticisi Oceanco, Ummanlı milyarder Mohammed Al Barwani tarafından satın alındı. Milyarderin katkılarıyla çok daha etkili bir yat firmasına dönüşen Oceanco, Sunny Memories adını verdiği süper lüks yatıyla da takdir toplamayı başardı. 90 metrelik gövdesi, zarif ve şık hatları, ultra lüks iç mekanıyla listemizin en güzel yatlarından biridir.

Dani Santa Vives – Aquila
Dani Santa Vives tarafından tasarlanan Aquila adındaki bu akılalmaz yelkenli tekne, bünyesinde barındırmış olduğu yenilikçi ve çevreye duyarlı tasarım özellikleriyle kelimenin tam anlamıyla kendisine aşık ediyor. Güneş panellerinden oluşan yelkenleri ile hem çekici hem de çevre dostu bir yapıya kavuşan Aquila, 50 metrelik göz alıcı gövde platformunda bulunan akıllı cam teknolojisiyle konforlu bir seyahat imkanı sunuyor.

BMT Nigel Gee ve Rob McPherson – ModCat Project L3
Dünyanın en ilginç bir o kadar da güzel yatlarına imza atan BMT Nigel Gee, gücünü Rob McPherson ile birleştirerek ModCat Project L3 adında lüks bir yat tasarımına imza atıyor. Dünyanın en büyük yatları arasında yer alan ModCat Project L3, 85 metrelik uzunluğa sahip olsa da devasa genişliğiyle aklımızı başımızdan alıyor. Aslında lüks bir katamaran modeli olan ModCat Project L3, tamı tamına 40 knotluk seyir hızıyla da bizleri şaşkına çevirmeyi başarıyor.

BMT Nigel Gee ve Henry Ward Design – TIME
Farklı yat markaları ile güçlerini birleştirerek, hayranlık uyandıran tekne ve yat modellerine imzasını atan BTM Nigel Gee, şimdi de günümüzün en gelişmiş süper lüks yat modeliyle karşımıza geliyor. Henry Ward Design tarafından tasarlanan ve TIME olarak adlandırılan bu lüks yat, türünün tek örneği bir tasarım harikası olarak maviliklerle buluşacak. Monaco Yat Fuarı’nın en dikkat çeken yat modelleri arasına girmeyi başaran TIME, hem görünümü hem de iç mekanıyla bizleri fazlasıyla şaşırtmayı başarmıştı. İleri teknoloji ürünlerini bünyesinde barındıran bu süper lüks yat, 18 metrelik yüzen locası, gökyüzü güvertelerinin dışında, sauna ve spor merkezleriyle deniz aşıklarının hayallerini süsleyen bir tasarım haline geldi.

Fincantieri – Sundance
En bilindik lüks yat markalarından biri olan Fincantieri, 90 metre uzunluğundaki olağanüstü bir yat konsepti ile karşımıza geliyor. Markanın Fincantieri Sundance adını vermiş olduğu bu büyük yat modeli, 240 metrekarelik güneşlenme güvertesi, 10 metrelik yüzme havuzu ve şelalesiyle görenleri kendisine hayran bırakıyor. Gresham Yacht Design ve Seymour Diamond tarafından Fincantieri için tasarlanan Sundance, ekstra özellikleriyle de şaşkınlık yaratıyor.

BMT Nigel Gee ve Oliver Stacey Design – Project Norse
BTM Nigel Gee ve Oliver Stacey Design, yenilikçi tasarım özellikleri ve teknolojik donanımıyla modern zamanlara ait bir Viking yelkenlisi ile bizleri etkilemeyi başarıyorlar. 80 metre uzunluğunda lüks bir yelkenli tekne olan Project Norse, bakıma gerek duymayan yapısı, basit çalışma prensibi ile güvenli ve konforlu bir deniz yolculuğu vaat ediyor. Ayrıca 12 metrelik iki adet deniz uçağını ve birçok deniz aracını bünyesinde barındıran Project Norse, performans özellikleriyle de takdir topluyor.

Charles Bombardier – Seataci
Charles Bombardier’in akılalmaz lüks yat tasarımı ile listemize devam ediyoruz. Maviliklerin güçlü ve devasa canlıları olan balinalardan ilham alınarak tasarlanan çevre dostu lüks yat Seataci de TIME gibi türünün tek örneği bir deniz aracı olarak karşımıza geliyor. Üst güvertesinde bulunan bahçeleri, geniş yüzme havuzları ve büyüleyici tasarımıyla bizleri şaşkına çeviriyor. Balina kuyruğunu andıran itiş sistemleri ve denizaltılarda bulunan su balast sistemi donatılan Seataci, hidroelektrik üreterek su altındaki yaşamın da zarar görmemesini sağlıyor.

HBD Studios – L’Amage
190 metre uzunluğundaki L’Amage, dünyanın en büyük yatları arasında yer alıyor. HBD Studios tarafından inşa edilen bu ultra lüks yat, devasa sonsuzluk havuzu, katlara ayrılmış jakuzileri, şık şömineleri ve helikopter pistiyle şaşkınlık yaratıyor. Ayrıca özel bir kral dairesinin de dahil olduğu 14 adet lüks kamaraya da ev sahipliği yapan L’Amage, 30’dan fazla yolcu ile seyahat gerçekleştirebiliyor. Bu özelliklerin yanı sıra 32 knotluk maksimum seyir hızına ulaşarak rüya gibi bir yat modeli haline geliyor.

Rossinavi – I-TRON
Rossinavi I-TRON adındaki bu lüks yat modeli, etkileyici tasarım özellikleriyle diğer modeller arasından sıyrılarak, deniz tutkunlarını büyülemeyi başarıyor. Aslında markanın sınırları zorlayan Rossinavi Attitude yatı ile benzer özelliklere sahip olan I-TRON, 53 metrelik yapısında birbirinden lüks özelliklere ev sahipliği yapıyor. İç mekan donanımının yanı sıra performans özellikleriyle de göz dolduran I-TRON, yüksek performans omurgası, yenilikçi itiş sistemleri ve çift MTU M96L motorlarıyla 20 kontluk maksimum seyir hızına ulaşabiliyor. Carlo Colombo ve A++ mimarlık stüdyosu tarafından İtalya’nın en iyi yat markalarından Rossinavi için tasarlanan I-TRON, lüks yat modellerinin yeni yıldızı olacak.

Oceanco – Stiletto
Sunny Memories yatıyla bizleri etkilemeyi başaran Oceanco, iddialı tasarımıyla göz dolduran Stiletto adındaki süper lüks yatıyla da sektördeki dengeleri alt üst ediyor. Özellikle de ünlü mimar Ken Freivokh tarafından tasarlanan gösterişli iç mekan donanımıyla hayranlık uyandıran 107 metrelik Stiletto’nun sahip olduğu özelliklerin listesi kelimenin, tam anlamıyla lüks yatın boyunu aşıyor. Etkileyici bir şelaleyi, geniş havuzlarını, havalı barları, konforlu yatakları, helikopter pistini ve lüks süit odaları bünyesinde barındıran Stiletto, sahip olduğu performans özellikleriyle de benzersiz bir yat modeli haline geliyor.

Sea Level – CF8 Future Concept
Adeta teknolojik bir uzay gemisini andıran tasarımıyla listemizde yer alan en görkemli lüks yat modellerinden biri olan CF8 Future Concept, 80 metre uzunluğunda olmasına rağmen, geniş bir yaşam alanını bünyesinde barındırıyor. Tamı tamına altı kattan oluşan bu lüks yat, tam boyutlu bir tiyatroya, sekiz adet süit odaya, gece kulübüne, 8 arabanın sığabileceği 300 metrekarelik bir garaja, bakım merkezine ve daha birçok benzersiz olanağa ev sahipliği yapıyor. Ayrıca dört adet kişisel deniz uçağı, DeepFlight Dragon denizaltısı gibi kullanışlı deniz araçlarıyla da donatılan CF8 Future Concept, geleceğin lüks yat tasarımlarına ışık tutuyor.

Dykstra Naval Architects ve Magma Structures – Sailing Yacht A
Rus milyarder Andrey Melnichenko için Dykstra Naval Architects ve Magma Structures tarafından meydana getirilen 450 milyon dolarlık Sailing Yacht A, dünyanın en büyük yatları arasında yer alıyor. 143 metre uzunluğunda dev bir yelkenli olarak şaşkınlık yaratan Sailing Yacht A, karbon fiberden oluşan üç adet devasa yelken direğiyle de akılalmaz bir tekne haline geliyor. Elektrikli ve dizel motorlarıyla da etkileyici bir performansa imza atıyor ve listemizde kendine yer buluyor.

VPLP Design – Komorebi
Güvertesinde barındırmış olduğu olanaklarla 86 metrelik yüzen bir adayı andıran Komorebi, VPLP Design firmasının bugüne kadar ki en lüks yat modellerinden bir tanesidir. VPLP tasarımı lüks yat Komorebi; canlı ağaçlarla donatılmış küçük bahçesi, üstü kapanabilen plaj güvertesi, büyük barları, geniş yüzme havuzu ve 9 adet lüks kamarasıyla kusursuz bir deniz yolculuğu vaat ediyor. Ayrıca çeşitli deniz araçlarını da bünyesinde barındıran Komorebi, %30’luk yakıt tasarrufu sağlayan güçlü performans özellikleriyle de hayranlık uyandırıyor.

Beneteau – Oceanis Yacht 62
Lüksün tanımını yeni baştan yazan, göz alıcı bir yelkenli yat modeli olarak karşımıza gelen Oceanis Yacht 62, Berret-Racoupeau Design’nın ve İtalyan tasarımcı Pierangelo Andreani’nin usta ellerinde hayat buluyor. Fransız motoryat ve yelkenli üreticisi olan Beneteau için meydana getirilen bu güzellik, modern dekorasyona sahip iç mekanıyla konforlu bir seyahat keyfi yaşatıyor. Sadece 20 metrelik uzunluğa sahip olmasına rağmen, dört adet lüks kamarayı ve küçük bir garajı bünyesinde barındıran Oceanis Yacht 62, 673 bin dolarlık fiyat etiketiyle şanslı sahiplerini arıyor.

CNM Yachts – Continental 110
Bünyesinde barındırmış olduğu şık aydınlatma sistemleriyle gecenin karanlığından sıyrılıp gelen bu lüks yat, iki yıllık yoğun bir çalışmanın eseridir. İtalya’nın tanınmış yat markalarından CNM Yachts tarafından meydana getirilen Continental 110 yatı, 33 metrelik gövdesiyle, 1.1 metrelik sığ sularda bile yüzebilecek bir teknolojiye sahip. Ayrıca 2.600 beygirli üçlü motoruyla da 50 knotluk maksimum seyir hızına ulaşabiliyor.

Timur Bozca – Black Swan
Şimdi ise oldukça başarılı bir Türk tasarımcı olan Timur Bozca’nın ellerinde hayat bulan, gösterişli bir “siyah kuğu” ile listemize devam ediyoruz. Yatçılık sektörünü ayağa kaldıran bir Türk tasarımı olarak karşımıza gelen lüks ve teknolojik yat Black Swan, 70 metrelik alüminyum gövdesine akılalmaz olanakları sığdırıyor. Bir oktan ilham alınarak meydana getirilen bu ultra lüks yat, tamamıyla camdan oluşan balkonları, arka tarafında bulunan geniş yüzme havuzu, teknolojik iç mekanı ve güçlü performans özellikleriyle hayranlık uyandırıyor.

NaoYacht Design & Engineering – SENSATION II
Yaklaşık 14.5 metrelik kirişlere sahip olan 105 metrelik bir mega yat ile gizemli suları keşfetmeye devam ediyoruz. Tamı tamına 1550 metrekarelik devasa bir yaşam alanına sahip olan SENSATION II mega yatı, 5 yıldızlı lüks otellerden çok daha konforlu bir iç mekan donanımı ile karşımıza geliyor. Tam donanımlı bakım merkezi, yemek odaları, sinema salonu, eğlence alanları ve spor salonu gibi lüks olanaklarla donatılan bu lüks yat, 92,460 galonluk yakıt kapasitesiyle de uzun mesafeli seyahatler için fazlasıyla ideal hale getiriyor.

Wider Yachts – Genesi
Son model bir lüks motoryat olan Wider Yachts Genesi, 45 metrelik yapısında kayda değer birçok olanağı barındırıyor. Dünyanın en geniş motoryatlarından biri olan Genesi, Dünya Süper Yat Ödülleri’nde, Neptün Kupası’nın sahibi olmayı başardı. Fulvio De Simoni ve Tilli Antonelli tarafından Wider Yachts için inşa edilen bu güzellik, çevreye duyarlı performans özellikleriyle de takdir topluyor. Sıfır Emisyon Modu’nda EST ve lityum polimer bataryalarını kullanarak elektrik enerjisiyle yoluna devam eden Genesi, 90 metrekarelik sahil kulübü ve geniş yüzme havuzuyla da iştahımızı kabartıyor.