Home-office gittikçe yaygınlaşan bir çalışma alanına dönüşüyor. Peki siz de evinizde güzel bir ofise sahip olmak istemez misiniz?

Günümüzde iletişim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte, home-office sıkça tercih edilen çalışma şekillerinden biri oldu. Siz de çalışma alanınızı home-office haline getirebilir, oluşturduğunuz dekorasyonlarla yaratıcılığın sınırlarını zorlayabilirsiniz.

Dekorasyona başlarken ilk işiniz kullanacağınız alanı seçmek ve ihtiyaçları belirlemek olmalıdır. Öncelikle zamanın büyük bir kısmının bu odada geçirileceği unutulmamalı. Kullanacağınız alan olarak evin kuytu bir köşesini seçmektense, ferah ve kullanmayı sevdiğiniz bir alanı seçmek daha verimli olacaktır. Bu hem konsantrasyon hem de masa başında geçirilen saatlerin daha keyifli olmasını sağlayacaktır.

Bilgisayar başında işleri yürütüyorken diğer yandan da kahvenizi yudumladığınız bir home-office için önerilere bir göz atın ve evde çalışmanın tadını çıkarın.

  1. Renklerle Konsantrasyonu Arttırın

Sağlam bir konsantrasyon için dinlendirici renklere sahip bir ortam gereklidir. Zihni yormayan, beyaz ve mavi gibi dingin renkleri seçerek aydınlık bir görüntü yakalanabilir. Ancak bu renkleri kullanırken dikkat edilmesi gereken şey doğru bir kontrast sağlamaktır. Bembeyaz bir dekor yerine beyaz fona eklenen mavi veya gri tonları sağlıklı bir renk dengesi ve aydınlık bir ortam oluşturmuş olur.

  1. Çalışma Masasını Kalabalıktan Arındırın

Ofis ortamının düzenli ve sade olması kadar masanın da düzenli ve kalabalıktan arınmış olması oldukça önemlidir. Çalışırken zihni yoracak ve dikkati dağıtacak ögelerin kaldırılmasına özen gösterilmelidir. Sade
ve şık bir dekorla hem klasik detaylar barındıran hem de kalabalıktan uzak bir çalışma odası yaratılabilir. Spot, tavan lambası ve raf ışıklandırmalarıyla odanın aydınlatması sağlanabilir.

  1. Masa ve Kitaplıklar Az Yer Kaplasın

Kullanılacak alan ister büyük ister küçük olsun mobilya seçiminde tercih yaparken minimal ögeleri değerlendirmek, home-office oluşturmanın temel noktasıdır. Gösterişten uzak sade bir masa, fonksiyonel raf ve kitaplıklar ile ideal çalışma alanına kavuşulabilir. Modüler mobilyalar kullanmak alan tasarrufu sağladığı gibi kullanışlı ve konforlu eşyalar da kazandırır.

  1. Duvar Dekorasyonuyla Yaratıcılığı Tetikleyin

Çalışma alanında konfor kadar yaratıcılığı arttıracak unsurlara da dekorasyonda yer verilmeli, görsel sanat ögeleri duvarlarda kullanılmalıdır. Özellikle yaratıcılık gerektiren işlerler uğraşılıyorsa bu tarz ögeler hem home-office i özel gösterecek hem de çalışmaya katkı sağlayacaktır. Stilinize ve dekora uygun bir duvar kağıdıyla da iyi bir aura yakalanabilir.

  1. Doğru Işıklandırma

Güçlü bir tavan aydınlatması ve vurgu aydınlatmaları kullanılabileceği gibi camın kenarına yerleştirilen masayla en doğal ışık kaynağı olan güneş ışığından faydalanılabilir. Masa, gün ışığını yazı yazılan elin diğer tarafından alacak şekilde yerleştirilirse de gözü yormayan bir çalışma ortamı kazanılmış olur.