Mavinin soğuk renk olduğu algısını alaşağı eden indigo,
dikkat çeken ve enerjisi yüksek mekanların renk kodu oluyor.

Mavinin kolektif ruhu dinlenmeyi çağrıştırdığı ve vücudu dinginleştiren kimyasallar salgıladığı için özellikle uyku problemi olanların yatak odalarında uygulamaları avantajlı bir seçim oluyor. Uykuyla iyi arkadaş olan mavi ve tonları bulutların üzerinde, okyanusun ötesinde bir his uyandırıyor.
Maviyi sevmeyenleri bile çelişkiye sokan indigo, yaşam alanlarının diğer alanlarında da gerek küçük aksesuarlar gerekse büyük parçalarda kendini gösteriyor. Bu rengi uygulamak için stil koduna ihtiyaç yok.

Farklı renk kombinasyonlarıyla uyum yakalayabilen mavi, dingin, sade ve duru bir atmosfere imkan tanırken, neon renklerle bir araya geldiğinde bohem  ve enerji seviyesi yüksek bir mekanın da mimarı olabiliyor.

 

İndigo boyaması, Hindistan, Çin ve Ortadoğu’da M.Ö. 1600’lere giden ve günümüzde hala yaşayan bir el sanatı. Boyanın kalitesini ve tonunu elde etmek çok zor ve kritik bir işlem.

 

Renk, indigofera denilen ve sadece tropik iklimlerde büyüyen bir bitkinin özünden elde ediliyor. Bu bitki suda erimiyor, dolayısıyla özünü çıkarabilmek için alkali karışımlı özel bir solusyonda bekletiliyor. En otantik teknik, bitkinin yapraklarının elle toplanması, güneşte kurutulması, ezilip komposta haline getirilmesini gerektiriyor. Daha sonra bu komposto alkalik su ile karıştırılıp, özel bir bakteri üremesi için boya fıçılarında bekletiliyor. Boyanmak için fıçıya atılacak ipliklerin, bakteriyi öldürmemesi için tamamen doğal ve iyi havalandırılmış olmaları gerekiyor. İplikler fıçıda bekletildikten sonra yavaşça çıkarılıyor ve oksijenle temas ettikçe mavi rengi alıyor. Daha derin tonlar elde etmek isteniyorsa, iplikler fıçıya defalarca batırılıp çıkarılıyor.

Mavinin çeşitli tonları, havanın ısısı, nem oranı, fıçıların durumu, iplikleri sokup çıkarma sayısı, vs. gibi birçok etkene bağlı. Yazılanlarla göre  12 farklı tonda indigo elde etmek mümkün.

 

Günümüzde hala orijinal yöntemlerle indigo renk elde eden artizanların muhteşem tekstillerinden esinlenerek evinizde kullanabilirsiniz. Bilgelik ve sezginin rengi, Indigo’dan umarım siz de bizim kadar keyif alırsınız…