ÇEVRE VE İNSAN ODAKLI TASARIM MOTTOSU İLE TANINAN VALCUCINE, GENIUS LOCI SİSTEMİNDE DOĞA-DUYULAR-DUYGULAR ÜÇGENİNİ KULLANIYOR…

Günümüz tasarım prensipleri, sadece işlevsel olarak fayda sağlayan ürün tasarımını geleceksiz buluyor. Artık insan duyularına, duygularına ve insan çevresine odaklanmış tasarımın önemli olacağı uzun ve kalıcı bir döneme giriyoruz.

Tasarım dünyası önemli bir misyon üstleniyor: Doğa ve insana odaklanan yaşam…

Mutfaktan banyoya, mobilyadan aydınlatmaya kadar pek çok alanda, dünyanın en önemli uluslararası markalarına ait koleksiyonlar ve ürünler sunan Sem Collections’ın çatısı altında satışa sunulan VALCUCINE, yukarıda sözü geçen doğal yaşam ve insan değerlerine saygı gösteren ve onları koruyan, onlara odaklanarak tasarım yapan markalardan biri. Tüm dünyada, -içinde Brad Pitt gibi mimarlık ve tasarım odaklı ünlüler de dahil olmak üzere- tasarıma ilgi duyan, bilinçli pek çok kullanıcının tercih ettiği çizgi üstü bir marka olan VALCUCINE, tasarıma mutfak gözüyle değil, sistem üzerinden yaklaşan özel bir marka… İtalyan tasarımının yalınlığı güzellikle birleştiren, detaylarla devir yaratan sıra dışı bir markası.

 “Yaptığımız işin merkezine toplumu ve onların hislerini, duyularını ve günlük yaşamda aldıkları basit keyifleri koyduk. Pişirme eylemini formlar ve materyalleri geliştirerek benzersiz bir deneyime dönüştürmeyi istedik.”

Alessandro Mendini, Gabriele Centazzo gibi tasarımcılara çalışan VALCUCINE’nin Gabriele Centazzo tasarımı Genius Loci sistemi, işte bu tanımın en yeni örneği… geçmişi gelecekle… insanı doğayla barıştıran… Antika çalışma masalarından esinlenilmiş farklı çekmece sistemi, bakır, ahşap, mermer ve bronz gibi bugünün popüler malzemeleriyle hazırlanmış yüzey alternatifleri ve el işçiliğinin özenli sonucu olan kıvrımları ile yeni jenerasyon mutfakların duyulara ve duygulara seslenen halini tanımlıyor.